وقتی درباره ی جدا کردن اتاق کودک و اختصاص یک اتاق بزرگتر برای دختر یا پسرتان فکر می کنید، یکی از ترسناک ترین چیزهایی که ممکن است با آن مواجه شوید این است که کودک در اتاق تنها باشد و بیدار بماند. در این موارد ایده ی افزایش امنیت اتاق کودک حتما به ذهنتان می رسد. بین سال های ۱۹۹۰ الی ۲۰۰۷، در آمریکا، حدود ۱۵۰۰۰ کودک هر ساله به دلیل سقوط اجسام به اورژانس منتقل شدند و حدود ۳۰۰ کودک جان خود را از دست دادند.

تا به حال خیلی از بچه ها در تخت خواب خود بوده اند، جایی که در آن با خیال راحت مشغول بازی هستند و شما مطمئن هستید که خطری آن ها را تهدید نمی کند زیرا برای امنیت و حفاظت از آن ها زمان گذاشته اید. اما زمانی که کودک تان مزه ی آزادی را بچشد و بتواند از تخت خود خارج شود آن وقت است که زیاد طول نمی کشد که این کودک کنجکاو از تخت خود بیرون بیاید و احتمالا دست به کارهایی بزند که نباید بزند (مثل بالا رفتن از یکی از وسایل خانه که می تواند بسیار خطرناک باشد).

۵ راه برای افزایش امنیت اتاق کودک
۵ راه برای افزایش امنیت اتاق کودک

در اینجا ۵ ایده برای افزایش ایمنی اتاق کودک به شما می دهیم:

۱- اثاثیه و پنجره ها

یکی از مهم ترین کارهایی که می توانید انجام دهید این است که مطمئن شوید اثاثیه خانه تان سقوط نمی کند و روی کودک تان نمی افتد. شاید به نظر برسد که کمد لباس یا تلویزیون به اندازه ی کافی محکم است که بر جایش ثابت بماند اما زمانی که کودک تان از آن بالا برود وزن او به قسمت جلویی منتقل می شود و باعث می شود که کل آن وسایل به سمتش خم شود و در نهایت به روی او بیافتد. متاسفانه این مسئله می تواند بسیار خطرناک باشد. برای اینکه از افتادن و سقوط اجسام بر روی کودک تان بپرهیزید و از او محافظت کنید، حتما که از تسمه های نگهداره لوازم برای وسایل کنار دیوار در اتاق بچه استفاده کنید.

یکی دیگر از چیز های ترسناکی که می تواند در اتاق خواب کودک تان رخ دهد، خصوصا در ماه های زیبای پاییز، که شما دوست دارید پنجره ها را باز بگذارید، این است که او ممکن است از پنجره به بیرون پرت شود. ممکن است قبلا هرگز چنین کاری نکرده باشد اما همان طور که می دانید کودکان غیر قابل پیش بینی هستند و بدترین کار را ممکن است انجام دهند و شاید یک روز تصمیم بگیرند پروانه ای را که در اتاق خود دیده اند را دنبال کنند. البته زندگی کردن در طبقه ی دوم این مسئله را خطرناک تر می کند اما مسلما در طبقه ی اول هم نمی خواهیم که کودک مان از خیابان سر در بیاورد. شما می توانید از محافظ پنجره یا قفل دستگیره ی پنجره استفاده کنید.

۲- وسایل خطرناک که باعث خفگی می شود

اگرچه کودکان زیر ۴ سال بعد از اینکه بزرگتر می شوند دیگر چیزی در دهان شان نمی گذارند اما آن ها همچنان غیر قابل پیش بینی هستند و ممکن است چیزهایی را در دهانشان بگذارند. زمانی که دارید محیط را برای او امن می کنید مطمئن شوید که از شر هر خرت و پرتی که ممکن است در دهانش بگذارد خلاص شوید. هر چیزی که درون لوله خالی دستمال کاغذی جا می شود معیاری برای خطرناک بودن محسوب می شود.

۳- برق و سیم کشی ها

احتمالا اکثر ما کم تر از دو شاخه های محافظ دار که به پریز وصل می شود در حمام کودک استفاده می کنیم. یک جایگزین مطمئن تر در اتاق بچه این است که از یک روکش امن بر روی پریز برق استفاده کنید. کودکان به سرعت با نگاه کردن به شما یاد می گیرند به طور مثال هنگام وصل کردن جارو برقی به پریز و خارج کردن سیم آن از پریز یا تنظیم ساعت همه چیز را از شما تقلید می کنند. مطمئنا شما می خواهید زمانی که دراتاق او نیستید همه چیز را کنترل کنید.

اگر سیم برق های زیادی به خاطر لامپ، دستگاه پخش سی دی، مرطوب کننده ی هوا و غیره در اتاق کودک تان دارید حتما از محافظ برق استفاده کنید. این کار می تواند حس ناراحتی شما را در مورد اینکه ” اگر این کار را انجام دهم چه می شود؟ ” کمی بهتر کند. اما هیچ حفاظتی از قربانی شدن کودک نمی کند. فقط شاید از افتادن لامپ روی سر او جلوگیری کند.

۵ راه برای افزایش امنیت اتاق کودک
۵ راه برای افزایش امنیت اتاق کودک

[irp posts=”3165″ name=”سن مناسب جدا کردن اتاق خواب کودک از والدین”]

۴- پله ها

اگر اتاق کودک در طبقه ی دوم باشد، به احتمال زیاد دلتان بخواهد که از نرده های حفاظتی برای افزایش امنیت اتاق کودک در بالای پله استفاده کنید. هر وقت که کودک بتواند از تخت بیرون بیاید، ممکن است به آرامی از اتاق خود بیرون آمده و از پله ها پایین بیاید. اگر او هنوز در پایین آمدن از پله ها خوب نباشد، این کار می تواند خطرناک باشد. مخصوصا زمانی که خوابالوده هم باشد، اما حتی اگر زمانی که خواب آلود هم است، از نرده ی حفاظتی استفاده کنید خیال تان راحت است.

ممکن است روزی از چرت کوتاهش بیدار شود و از پله ها پایین بیاید زمانی که شما حتی خبر ندارید و یا مشغول استحمام هستید و یا زباله ها را بیرون می برید. فقط چند دقیقه کوتاه طول می کشد که به دردسر بیفتید. هر چقدر که کودک بزرگ تر می شود، استفاده شما از این نرده ها کمتر و کمتر می شود تا جایی که دیگر به آن نیاز ندارید… مگر زمانی که کودک بعدی تان از راه برسد.

۵- نظارت با دوربین

اگر همچنان نگران تکاپو و جنب و جوش کودک تان هستید، می توانید یک دستگاه کنترل از راه دور نصب کنید. ما دستگاه دوربین کنترل از راه دور را تا زمانی که پسرمان یک کودک زیر ۴ سال بود و اتاقش را جدا نکرده بودیم نداشتیم. می خواستیم مطمئن شویم که او چه کارهایی می کند و اینکه چه زمانی واقعا می خوابد. برای ما بسیار مهم بود چون خانه ما ۳ طبقه است ( به همراه یک زیرزمین )، به همین دلیل زمانی که او می توانست در را باز کند نمی خواستیم که در زیر زمین باشیم و او بیرون بیاید یا کاری شبیه این انجام دهد. همچنین تماشای او زمانی که خواب بود بسیار بامزه بود. ما دوربین مدار بسته از راه دور نصب کردیم که البته رنگی نبود.

همه ی ما وقتی می فهمیم که کودک زیر ۴ سال مان این آزادی را به دست آورده است که شروع به کشف محیط اطرافش کند عصبی می شویم اما درصد این عصبی شدن متفاوت است. بعضی هایمان شاید خیلی در موردش استرس داشته باشیم بعضی هایمان شاید حتی یک دوربین یا نرده ی حفاظتی هم نصب نکنیم. اینکه خانه شما چقدر بزرگ است، طرح بندی خانه شما چگونه است، و اینکه چه چیزهایی در امنیت اتاق کودک موارد مهمی هستند. چه استرس داشته باشید یا نداشته باشید، امیدوارم این ۵ ایده برای ایجاد امنیت اتاق کودک تان مفید باشد.

[irp posts=”5204″ name=”مناسب‌ ترین دمای اتاق نوزاد چقدر است؟”]

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید