پدر و مادر شدن، جالب ترین چالش دنیا است. شما باید یک قدم به سوپر قهرمان ها نزدیک تر شوید تا بتوانید تمام چالش های کوچولوی بازیگوش تان را کنترل کنید. اما چه چیزی باعث می شود که سر و کله زدن با این چالش ها برای همه والدین جزء جالب ترین کار های روزانه باشد؟

احتمالا به این دلیل است که همیشه موقع عوض کردن آن پوشک های خیس، شب بیداری ها، خنده ها و گریه های وقت و بی وقت کسی را در کنار خودتان دارید که با هم به جنگ این چالش بروید! اما حتی بهترین زوج ها و والدین هم ممکن است اختلاف نظر داشته باشند مخصوصا اگر در مورد کسی باشد که آن ها خیلی دوستش داشته باشند.

قاعدتا وقتی بحث تربیت و مراقبت از فرزند تان پیش می آید زیاد اتفاق می افند که شما و همسرتان به اختلاف نظر بر بخورید.

ناهماهنگی والدین

زوج های سلبریتی در این مورد چه می گویند

وقتی بحث پدر و مادر شدن می شود برای آدم های مشهور هم فرقی نمی کند و آن ها هم درگیر این ماجرا می شوند! در مصاحبه ای با شاهید کاپور ( بازیگر هندی )، این بازیگر گفت که به عنوان یک پدر، خیلی نسبت به فرزندانش “میشا” و “زین” حساس و بیش از حد محتاط است در حالی که همسرش میرا راج پوت ( بازیگر هندی ) در این زمینه بسیار آرام تر و خونسرد تر رفتار می کند.

البته من و همسرم برای کودک مان و تربیت او به یک اتفاق نظر رسیدیم که به نظرم به نفع خود کودکان است و این اختلاف نظر ها گاهی اوقات نیاز است. اگر پدر و مادر هر دو بیش از حد حساس و یا بر عکس هر دو بیش از حد بی احتیاط باشند روش درستی نیست بلکه والدین باید به یک اتفاق نظر در روش تربیت فرزند شان برسند.

البته شاهید و میرا تنها والدین سلبریتی ای نیستند که سر این دو راهی اختلاف نظر گیر کرده اند، اکثر شما هم ممکن است با این وضعیت مواجه شده باشید. کم پیش می آید زوجی را پیدا کنید که هر دو یک نوع روش تربیت را برای فرزند شان در نظر داشته باشند مثلا هر دو بی نهایت سخت گیر یا خیلی آسوده و راحت گیر باشند و به دلیل همین تفاوت نظر ها ممکن است بخاطر مسائل کوچک، اختلافات و بحث ها شروع شود.

۵ اختلاف نظر متداول که والدین در تربیت فرزند با آن مواجه می شوند

اگر با همسرتان بخاطر هر یک از موضوعات زیر بحث کردید بدانید که کاملا عادی است و این بحث ها را تقریبا همه زوج ها انجام می دهند!

نقش والدین در تربیت فرزندان

۱- چطور بچه تربیت کنیم

اکثر جر و بحث های والدین سر کودکان این موضوع است ” روش چه کسی برای تربیت کودک بهتر است “. ممکن است مادر خانواده فکر کند سخت گیر بودن باعث می شود کودک منظم بار بیاید و پدر خانواده برعکس نظرش این است که حساسیت زیادی خوب نیست و باید با کودکان آزادانه تر برخورد کرد.

این تفاوت نظر و رفتار برای کودکان خیلی گیج کننده است و آن ها در ذهن خودشان به طور مثال پدرشان را شخصی مهربان و دلسوز تصور می کنند که حاضر است تمام خواسته های شان را بر آورده کند و در مقابل مادرشان را آدم بده تصور می کنند که نمی گذارد آن ها خوش بگذرانند.

۲- چگونه وقتی که کودکان کار اشتباهی انجام می دهند تنبیه کنیم

در ادامه ی مطلب بالا در این مورد کسی که سخت گیر تر است ممکن است با تنبیه فیزیکی کودک خود مشکل نداشته باشد و فکر کند که این بهترین راه برای نشان دادن بد و خوب و عواقب آن به کودکان است در حالی که دیگری ممکن است کاملا با این طرز فکر و رفتار مخالف باشد.

در کل سخت گیر بودن زیادی والدین در تنبیه کردن، برای کودکان بسیار غیر قابل تحمل است و باعث می شود که در آینده آن ها ترسو بار بیایند و آدم های ریسک پذیری نشوند چون احساس می کنند اگر کار اشتباهی انجام دهند والدین شان را نا امید می کنند.

بهترین راه این است که به اتفاق نظر برسید و به کودک تان بگویید عاقبت هر کاری چیست و سعی کنید به تمامی حرف های او گوش بدهید و بگویید که با یک معذرت خواهی همه چیز حل می شود. می توانید از برخی از قوانین ساده برای حل این موضوع در خانه استفاده کنید اما هیچ وقت برای تربیت او و نشان دادن درست و غلط کودک متوسل به تنبیه فیزیکی نشوید.

تفاهم والدین و فرزندان

۳- چقدر برای کودکان پول خرج کنیم

البته این موضوع بیشتر بستگی به والدین دارد که خودشان چگونه و در چه محیطی بزرگ شده اند و وضعیت مالی کنونی آن ها در چه حد است. همه ی والدین دوست دارند که بهترین چیز ها را برای کودک شان فراهم کنند اما زیاده روی در هر چیز حتی اگر هم خوب باشد درست نیست.

اگر هر چیزی که می خواهد برایش فراهم کنید مسلما خیلی خوشش می آید و عاشق شما می شود اما به مرور زمان همه چیز برای او عادی و بی ارزش می شوند چه کوچک چه بزرگ.

و برعکس اگر هیچ وقت چیزی که دوست دارد را برایش نخرید به این دلیل که لوس بار نیاید، همیشه ناراحت و غمگین می شود. در این صورت او دیگر هیچ وقت از شما چیزی نمی خواهد که برایش بخرید چون ناامید شده است.

برای این موضوع حتما دخل و خرج تان را کنترل کنید که مطمئن شوید می توانید آرزوهای کوچک کودک تان را برایش بر آورده کنید و بخرید یا نه. با این روش او دیگر لوس بار نمی آید و برای همسرتان هم سخت نخواهد بود که فکر کند باید پول زیادی برای آن بپردازد.

۴- کودک مان باید چه چیز هایی بخورد

جالب است اما این مسئله هم باعث بحث و اختلاف نظر والدین شده است. همه ی ما عواقب خوردن غذای ناسالم بر روی بدن را می دانیم اما وقتی که پای کودک مان به این قضیه کشیده می شود گاهی اوقات ممکن است این قوانین غذاهای سالم را رعایت نکنیم.

ممکن است یکی از والدین برایش مهم نباشد که کودکش چقدر فست فود و غذا های آماده می خورد و دیگری نگران این باشد که کودکش به اندازه ی کافی سبزیجات و مواد خوب نمی خورد و باز هم اتفاق نظر والدین و یک قانون کلی دوای درد این مشکل است!

۵- چه ارزش هایی حق کودک است

باز هم این مورد بستگی به نحوه ی بزرگ شدن خود والدین دارد. به طور مثال اگر یکی از والدین در خانواده ی محتاط و محافظه کاری بزرگ شده باشد و دیگری در خانواده ای آزاد و راحت تر بزرگ شده باشد، مسلما آن ها نظرات کاملا متفاوتی دارند. و این موضوع روی تربیت کودک تاثیر می گذارد زیرا او همزمان سیگنال های متفاوتی دریافت می کند و گیج می شود.

۵ نکته برای رسیدن به یکدلی وتوافق نظر در مورد تربیت کودکان

اگر با همسرتان اختلاف نظر دارید، این نکات به درد تان می خورد:

اختلاف نظر پدر و مادر در تربیت فرزند

۱- یک نقطه مشترک بیابید

درست است که یک شبه به این اتفاق نظر نمی رسید اما نتایج آن برای همیشه کارساز خواهد بود. به شما اطمینان می دهم. حتما محبت های همسر تان به کودک را درک کنید زیرا او هم به اندازه ی شما کودک خودش را دوست دارد.

در این مورد هیچ شکی نیست! پس مواردی که با آن موافق هستید را بیان کنید و به اتفاق نظر برسید و با مواردی که مخالف هستید سعی کنید تا حدی کنار بیایید. همیشه یک نظری وجود دارد که هر دو طرف با آن موافق باشند.

۲- قوانین غیر قابل بحث را شناسایی کنید

وقتی با همسرتان در مورد یک موضوعی به توافق می رسید کودک شما هم باید این اتفاق نظرتان را مشاهده کند و خودش را با قوانین شما تطبیق دهد. قوانینی که در نظر دارید را برای کودک توضیح دهید، مهم نیست چه می شود! دیگر کودک شما نمی تواند از زیر آن در برود چون می داند که هم پدر و هم مادر او این قانون را گذاشته اند و باید از آن پیروی کند.

۳- دلیل مخالفت تان سر موضوعات را پیدا کنید

همان طور که به آن اشاره کردیم گذشته و نحوه ی بزرگ شدن والدین هم بر روی تصمیمات و روش انتخابی آن ها تاثیر دارد. ممکن است برخی مسائل برای هر یک از والدین بسیار مهم باشد اما گاهی اوقات در شرایطی قرار می گیرند که دیگر راضی به انجام آن نیستند.

البته اشکالی ندارد آدم که همیشه نمی تواند سر حرفش بماند! حتی ممکن است به نفع کودک تان هم باشد ( مخصوصا سر مسائل جزئی ) چون او می تواند جنبه های مختلف نظرات شما را ببیند و یاد بگیرد. حتما اگر در مواردی اختلاف نظر دارید جنبه ای که با آن موافق تر هستید را برای کودک تان مشخص کنید.

۴- بازی پلیس خوب، پلیس بد نکنید

یعنی این که به کودک تان نگویید ” صبر کن بابا برسه خونه ” یا ” بزار ببینم اگه به مامان بگم چیکار می کنی ” شما در این وضعیت دارید نشان می دهید که دیگر والدین مسئول در نظر گرفتن تنبیه کودک است و خودش کسی است که اگر کار اشتباهی انجام دهند برای شان مهم نیست. به او بگویید که اگر بحث تنبیه یا نصیحت باشد هر دو شما برای آن تصمیم می گیرید.

اختلاف نظر والدین در تربیت فرزند

۵- در حضور کودکان جر و بحث نکنید

اگر با هر موضوعی هم مخالف هستید قانون اول این است که جلوی کودک تان در موردش با همسر تان بحث نکنید و همدیگر را ضایع نکنید! اگر حس کردید که بحث دارد داغ و جدی می شود به همسر تان اشاره ای کنید ( از قبل برنامه ریزی کنید که در این مواقع چگونه علامت نشان دهید ) که بحث را برای مدتی تمام کنید.

نیازی هم نیست هر مشکلی که به آن بر می خورید را همان لحظه حل کنید. پس از موقعیت بهتری برای سر و کله زدن با آن استفاده کنید.

نباید اینگونه فکر کنید که شیوه ی تربیتی خودتان و همسرتان و حتی نظرات تان باید حتما مشابه باشد، البته به این معنی هم نیست که نظرات تان باید کاملا متفاوت باشد و هر کدام یک سمت مخالف داشته باشند!

همیشه در امر فرزند پروری و بزرگ کردن کودک تان در نظر بگیرید که شما و همسرتان در یک جبهه هستید و هر دو شما در راستای یک هدف در حال پیش روی هستید که آن هم خوشبختی و خوشحالی کودک تان است.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید