آیا دو فرشته ی کوچک در شکمتان دارید؟ تبریک می گوییم! پس شاید دو برابر شانس آورده اید. البته وقتی دوقلو داشته باشید، مسئولیت هایتان هم دو برابر می شود. و زندگی هم در دوران بارداری خیلی راحت نیست.

همه چیز احتمالا کمی متفاوت نسبت به انتظاراتتان پیش می رود. یک تفاوت مهم بارداری دوقلو این است که خطر های مرتبط هم در این نوع حاملگی بیشتر است. اما خیلی هم نگران نباشید. پزشکتان حتما اقدامات لازم را انجام می دهد تا بهترین نتیجه را بگیرد.

۵ تفاوت مهم بارداری دوقلو با تک قلو
۵ تفاوت مهم بارداری دوقلو با تک قلو

حالا که این همه راجع به دوقلو باردار بودن صحبت کردیم، ممکن است کمی کنجکاو شده باشید. ما در این جا تفاوت های بارداری دوقلو را بدون اغراق برای شما آورده ایم:

۱-کالری بیشتر در رژیم غذاییتان بگنجانید

۵ تفاوت مهم بارداری دوقلو با تک قلو
۵ تفاوت مهم بارداری دوقلو با تک قلو

اگر حس می کنید نسبت به مادران عادی باید کالری بیشتری مصرف کنید، باید بگوییم درست حس کردید. برای نگهداری و رشد از این دوقلو ها، بیش از نیاز عادی تان کالری نیاز دارید. برای مادری که دوقلو باردار است، تقریبا ۵۰۰ کالری بیشتر از میزان نیاز روزانه اش توصیه می شود.

باید توجه داشته باشید که رژیم غذایی برای بارداری دوقلو شامل طیف گسترده ای از انواع مواد غذایی باشد. با این کار از تأمین ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز برای دوقلو هایتان مطمئن می شوید.

۲- مراجعات منظم به بیمارستان

امیدواریم برنامه ی منظمی برای ملاقات با پزشکتان و انجام انواع تست ها و معاینات داشته باشید. در حالیکه دوستتان که یک جنین را حمل می کند، فقط یکبار نیاز به تست آناتومی و رشد دارد، این موضوع برای شما صدق نمی کند. پزشک شما با احتیاط تر رفتار می کند بیشتر شما را به مطب فرا می خواند.

البته این به این معنی نیست که مسئله ی نگران کننده ای وجود دارد. پزشک شما فقط برای اطمینان بیشتر این کار را می کند. در نهایت، تعداد آزمایش هایی که او از شما می گیرد به میزان سلامت شما در هر زمان بستگی دارد.

۳-حالت تهوع شدید صبحگاهی

۵ تفاوت مهم بارداری دوقلو با تک قلو
۵ تفاوت مهم بارداری دوقلو با تک قلو

عوارض بارداری در دورانی که دوقلو باردار باشید کمی شدید تر است. نشانه های تشخیص دوقلو بودن جنین بدون سونوگرافی بسیار گسترده است اما قابل اطمینان نیست. احتمالا بیش از مادرانی که یک جنین دارند، خونریزی دارید. حتی حالت تهوع هم بیشتر پیش می آید و بیشتر مواقع با استفراغ همراه می شود.

میزان هورمون بارداری hCG در این حالت عموما بیشتر است و این به تشدید عوارض بارداری دامن می زند. در حالیکه به سختی با ناراحتی های دوران بارداری دست و پنجه نرم می کنید، مشکلات معمول مانند سوء هاضمه و سوزش معده برای شما دردناک خواهد بود. و بیش از همه ی این ها، دو فرشته کوچولوی شما به پرده ی دیافراگمتان فشار وارد می کنند و اوضاع را بدتر می کنند.

۴- وزن بیشتر اضافه می کنید

زمانی که دوقلو باردار هستید، انتظار می رود افزایش وزن شما نسبت به زمانی که یک جنین داشته باشید بیشتر باشد. این موضوع به دلیل افزایش مقدار بافت بدن مادر همزمان با افزایش بیشتر وزن درون رحم است. این مسئله ممکن است به وزن اولیه ی مادر هم بستگی داشته باشد. نگران نباشید زیرا این بخشی از بارداری دوقلوهاست. بالاخره شما کالری بیشتری در رژیم غذایی برای بارداری دوقلو دریافت می کنید. با پیروی از یک رژیم متعادل می توانید دوباره به فرم و وزن پیش از بارداری تان برسید.

۵- زایمان زودهنگام

۵ تفاوت مهم بارداری دوقلو با تک قلو
۵ تفاوت مهم بارداری دوقلو با تک قلو

بچه های شما ممکن است کمی زودتر از زمانی که انتظارش را دارید به دنیا بیایند. مادری که دوقلو باردار است ممکن است نسبت به فرآیند زایمان آسیب پذیرتر باشد. زایمان طبیعی در این حالت ممکن است مگر این که مشکلی وجود داشته باشد. در این صورت پزشک شما روش سزارین را انتخاب می کند.

هر حالتی که پیش آمد اصلا نترسید. از این حالت هرچقدر که می توانید لذت ببرید. در پایان این دوره قرار است دو فرشته ی کوچک در آغوشتان آرام بگیرند. و دوقلو یعنی خوشحالی دو برابر! تا زمانی که ذوقتان از شنیدن اولین کلمات یکی از آن ها فروکش کند، دومی شروع به حرف زدن می کند و دوباره بیش از پیش ذوق می کنید. پس وقتی می گوییم تمام این درد ها به پایانش می ارزد، به ما اعتماد کنید.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید