بارداری، مجموعه ی کاملی از تغییرات ناگهانی هورمونی، فیزیکی و فشار بر روی اندام های حیاتی است. یکی از اندام هایی که این فشار زیاد را تحمل می کند قلب است که باعث می شود خطر حمله قلبی در بارداری و به خصوص در هنگام زایمان افزایش یابد. این به علت تغییرات فیزیولوژیکی اساسی قلب و عروق زنان است که در طول زمان رشد کودک اتفاق می افتد.

افزایش چشمگیر گردش خون همراه با عوامل دیگر ممکن است باعث آشکار شدن مشکلات قلبی پیشین و پنهان شود. اگرچه با مراقبت و درمان صحیح، این اثرات می توانند در طی چند هفته یا چند ماه پس از زایمان به حالت قبل برگردند. در این جا بر اساس نظر متخصصان این حوزه، ما تعدادی از عواملی که سبب افزایش خطر حمله قلبی در دوران بارداری می شود را آورده ایم:

۵ عامل افزایش دهنده خطر حمله قلبی در بارداری
۵ عامل افزایش دهنده خطر حمله قلبی در بارداری

بیشتر بخوانید: 

۱- پره اکلامپسی

طبق گفته ی دکتر Keith Eddleman از وبسیات WebMD، پره اکلامپسی یکی از رایج ترین بیماری هایی است که بارداری را تحت الشعاع قرار می دهد. این بیماری در واقع یک وضعیت خاص در اثر بارداری است که با فشار خون بالا، افزایش میزان پروتئین در ادرار و دست و پاهای ورم کرده شناخته می شود.

این بیماری عموما پس از هفته ی بیستم از رشد جنین بروز می کند اما گاهی تا بعد از زایمان هم ادامه پیدا می کند. طبق مؤسسه ی پره اکلامپسی، زنانی که در دوران بارداری دچار این بیماری می شوند ۳-۴ برابر بیشتر در خطر ابتلا به فشار خون بالا هستند. همچنین خطر حمله ی قلبی یا سکته در دوران بارداری برای آن ها دو برابر می شود.

۲- دیابت بارداری

معمولا دیابت بارداری پس از زایمان از بین می رود. اگرچه طبق یک تحقیق انجام شده، این وضعیت ممکن است سبب ایجاد خطر ابتلا به دیابت در آینده شود. دکتر Erica P. Gunderson ، دانشمند و نویسنده ی این تحقیق، می گوید این مطالعه بر نیاز به نظارت بر تصلب شریان زنان پس از زایمان تأکید دارد- وضعیتی که چربی در سرخرگ ها انباشته شده و منجر به حمله ی قلبی می شود.

۵ عامل افزایش دهنده خطر حمله قلبی در بارداری
۵ عامل افزایش دهنده خطر حمله قلبی در بارداری

۳- بیماری عروق کرونر قلب

سرخرگ ها خون مورد نیاز مغز را از قلب تأمین می کنند. عوامل متعددی مانند انباشته شدن چربی یا سابقه ی بیماری های قلبی ممکن است باعث باریک شدن سرخرگ ها بشود. در طول دوران بارداری قلب شما نیاز دارد تا خون بیشتری را نسبت به حالت عادی پمپ کند. پس اگر از فشار خون بالا یا چاقی رنج می برید، این شرایط ممکن است سبب باریک شدن سرخرگ ها و در نتیجه حمله ی قلبی بشود.

۴-مسائل دریچه قلب مصنوعی

اگر از مشکلات قلبی رنج می برید و طی یک عمل جراحی دریچه ی قلب مصنوعی کار گذاشته اید، پس شما هم در خطر حمله ی قلبی قرار دارید. همچنین بر اساس MayoClinic، فارغ از مسئله ی دریچه ی مصنوعی، حتی بدشکلی یا خراشیدگی قلب یا دریچه های آن تحمل افزایش جریان خون را در دوران بارداری برای شما مشکل می سازد.

۵ عامل افزایش دهنده خطر حمله قلبی در بارداری
۵ عامل افزایش دهنده خطر حمله قلبی در بارداری

۵-آریتمی قلبی

طبق نظر یکی از کارمندان MayoClinic، بی نظمی های خفیف ضربان قلب به دلیل افزایش میزان پمپاژ خون در دوران بارداری طبیعی و رایج است. اگرچه اگر تشخیص داده شود که ضربان قلب شما خیلی آهسته (Bradycardia) یا خیلی تند (Tachycardia) است، احتمالا داروهایی برای درمان این مشکلات تجویز می شود.

چگونه با این مشکلات کنار بیاییم؟

حالا که در مورد این مشکلات سلامتی صحبت کردیم، لطفا نترسید یا دچار استرس نشوید زیرا این کار فقط شرایط شما را بدتر می کند. در زیر چند توصیه ی مهم آورده شده که می توانید از آن ها پیروی کنید:

۱- به طور منظم در دوران بارداری به بیمارستان مراجعه کنید

پزشکان شما قطعا از شرایط شما آگاه هستند. ارتباط منظم با آن ها نظارت بر وضعیت شما را مؤثر تر می کند.

۲-شماره ی پزشکتان را در دسترس یا در حالت شماره گیری سریع قرار دهید

اگر هر وضعیتی مانند تنگی نفس، خستگی شدید، سرگیجه شدید یا درد قفسه ی سینه را احساس کردید به سرعت با پزشک خود تماس بگیرید. همچنین با پزشک خود مشورت کنید تا بدانید باید حواستان به چه وضعیت های دیگری باشد.

بیشتر بخوانید: خانه روانشناسی سرسره

۵ عامل افزایش دهنده خطر حمله قلبی در بارداری
۵ عامل افزایش دهنده خطر حمله قلبی در بارداری

۳- از داروهای تجویز شده غافل نشوید

داروهای تجویز شده برای محافظت از شما و جنین تان است. پس هرگز آن ها را فراموش نکنید.

۴-افزایش وزن را چک کنید

بدون نظر پزشک از فعالیت های شدید خودداری کنید. سعی کنید با رعایت یک رژیم غذایی سالم وزنتان را کنترل کنید تا از دیابت بارداری یا مشکلات دیگر در امان بمانید.

۵ عامل افزایش دهنده خطر حمله قلبی در بارداری
۵ عامل افزایش دهنده خطر حمله قلبی در بارداری

۵- به خودتان زیاد استراحت بدهید

بدن شما در حال فعالیت بیش از حد است، پس سعی کنید تا می توانید استراحت کنید. به خاطر داشته باشید تا اگر احساس تنگی نفس یا بی حالی کردید پایتان را بالا بگیرید، حتی برای مدتی کوتاه.

۶- اعتیاد را ترک کنید

سیگار کشیدن، نوشیدن قهوه یا نوشابه های انرژی زا، الکل و مواد مخدر را کنار بگذارید. در هر صورت این ها ممنوعیت های اصلی در دوران بارداری هستند.

بارداری سفر آسانی نیست، مخصوصا برای بدنتان. به همین خاطر برای هر زنی با سابقه ی مشکلات قلبی یا بدون آن، آگاهی از چنین خطر هایی بسیار مهم است. و هرگز در تماس گرفتن با پزشکتان تعلل نکنید، حتی اگر نشانه ها و عوارض خفیف بودند. امیدواریم بارداریتان سرشار از سلامتی باشد.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید