تا زمانی که تاریخ قطعی زایمان شما مشخص شود، باید همه چیز را درباره بارداری و مخصوصاً روز زایمان خود بدانید. هر چه روز موعود نزدیک تر می شود، شما احساس هیجان بیشتری داشته و البته همزمان عصبی تر نیز می شوید.

اما به هیچ وجه نگران نباشید، حتی اگر این نوزاد فرزند اول شما باشد، هنوز هم می توانید روز زایمان را بدون مشکل سپری کنید. در اینجا ما به شما درباره برخی دغدغه های احتمالی آن روز، نکات و پیشنهاداتی را ارائه می دهیم که می تواند به شما کمک کند:

ترس از زایمان طبیعی

۱) اگر زایمان به طور طبیعی امکان پذیر نباشد، چه می شود؟

اول و مهمتر از همه دغدغه ها در روز زایمان این است که باید به یاد داشته باشید، دکتر زایمان سزارین را به شما پیشنهاد نمی دهد مگر اینکه لازم باشد. اما اگر پزشک شما برنامه یک سزارین را در ذهن داشته و شما نیز از قبل آن را می دانید، همیشه می توانید در مورد مزایا و معایب احتمالی آن در ابتدا با پزشک خود بحث کنید. با این حال اگر استدلال او شما را قانع کرد، تردیدی به دل راه ندهید.

سختی های زایمان

مهمترین چیز، سلامتی شما و کودکتان است. بنابراین اجازه ندهید هیچگونه دغدغه و افکار منفی ذهن شما را درگیر کند. امروزه سزارین عمل بسیار ساده ای است و برای بارداری های بدون خطر با کمترین امکانات نیز قابل انجام است، لذا حتی اگر قرار بر زایمان طبیعی است ولی در روز زایمان ضرورتی برای انجام سزارین پیش آید، پزشکان کار خود را به نحو احسن انجام خواهند داد.

۲) درد زایمان عصبی کننده است

درد زایمان

بله، درد زایمان ممکن است شما را عصبی کند، اما شما همیشه می توانید از قبل خود را برای مقابله با آن آماده کنید. شما می توانید به کلاس های مربوطه بروید، جایی که راهکارهای مختلف و تکنیک های تنفس را یاد خواهید گرفت. آنها می تواند در کاهش درد به شما کمک کند.

تاکتیک های روانی و ذهنی بدون هزینه دیگری نیز وجود دارند که می توانید با مشورت پزشک سراغ آنها هم بروید. اگر هیچ یک از این تکنیک ها کار نکند، گزینه استفاده از داروهای ضد درد نیز همیشه وجود دارد که حداقل درد را کمی قابل تحمل تر می کند. البته به یاد داشته باشید که نگاه کردن به چهره ی کودکتان در روز زایمان نیز بیش از همه این موارد انگیزه ای برای تحمل درد ایجاد خواهد کرد.

۳) ممکن است در حین زایمان خرابکاری کنید

مشکل زایمان

دفع زواید در اتاق زایمان همواره می تواند اتفاق بیفتد و اصلاً شما نباید به این موضوع فکر کنید. فشار حاصل از زایمان طبیعی ممکن است باعث بروز این اتفاق شود، اما این را بدانید که این صحنه فقط برای شما غیرعادی است، نه برای پزشکان و پرستاری که هر روز با این صحنه ها مواجه هستند. بنابراین، خجالت نکشید و به متخصصان اعتماد کنید، زیرا آن ها می دانند که چه کاری باید انجام دهند.

۴) شما به موقع به بیمارستان نمی رسید

مشکلات زایمان

برای زایمان های طبیعی همیشه ترس اینکه ممکن است در اتومبیل زایمان کنید، هرچند بسیار جزئی در ذهنتان خواهد بود. اما از آنجایی که درد زایمان به اندازه کافی طولانی است، بسیار بعید است که چنین اتفاقی بیفتد و شما فرصت کافی برای رسیدن به بیمارستان در اختیارتان خواهد بود. با توجه به این که هم شما و هم همسرتان در حول و حوش زمان زایمان گوش به زنگ هستید، نباید نگران این موضوع باشید.

۵) شما خیلی آمپول را دوست ندارید

ترس از آمپول

بسیاری از شما ممکن است از آمپول هراس داشته باشید، اما اگر شما از بی حس کننده استفاده کنید، تنها زمانی که ممکن است اثر سوزن را احساس کنید، زمان تزریق همان بی حس کننده است. بسیاری از مادران باتجربه به شما اطمینان خواهند داد که از این بابت شما چیزی حس نخواهید کرد.

بالاتر از همه، شما در آن لحظات احساسات و هیجان زیادی خواهید داشت که ترس از سوزن در میان آن ها گم است. در آن لحظه، شما فقط منتظر ورود کودک خود هستید تا بتوانید او را در آغوش خود بگیرید.

زایمان یک فراز و نشیب عاطفی برای همه زنان است، بنابراین بهتر است نگرانی و دغدغه های خود را از قبل با پزشکتان در میان بگذارید. همچنین استرس های خود را می توانید با متخصصین و روانشناسان خانه روانشناسی سرسره در میان بگذارید و از این طریق به آرامش خود و کودک داخل شکمتان کمک کنید.

داشتن یک گفتگوی دوستانه و صادقانه با مادران مجرب می تواند بسیاری از نگرانی های شما را کاهش داده و شما را آرام تر کند. موفق باشید!

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید