در این مطلب احادیث مهمی از ائمه بیان می کنیم که درباره فرزند دختر و برکات و خوبی های آن ها نقل کرده اند.

حدیث در مورد فرزند دختر

ائمه احادیث گوناگونی درباره فواید فرزند دختر و خدمت کردن به آن ها یا زنی از محارم خود بیان کردند و همیشه سعی داشتند این مسئله را به مردم گوشزد کنند.

از رسول خدا حضرت محمد صلى ‏الله ‏علیه ‏و آله و سلم نقل شده که فرموده اند:

 1. دختران چه فرزندان خوبى هستند؛ با لطافت و مهربان، آماده به خدمت‏ رسانى، یار و غمخوار اعضاى خانواده، با برکت و پاکیزه کننده در خانواده براى پدر و مادر.
 2. خداوند متعال بر دختران مهربان‏تر است تا پسران.
 3. هر که دختری داشته باشد وخوب تربیتش کند و او را به خوبی دانش بیاموزد و از نعمتهایی که خداوند به او عطا کرده به وفور بهره‌مندش سازد، آن دختر، سپر و پوشش پدر در برابر آتش دوزخ خواهد بود.
 4. دختران را بد ندانید؛ زیرا آنها مونس هاى گرانبهایى هستند.
 5. هر کس که برایش دختر به دنیا آید و او را اذیّت نکند و حقیرش نشمارد و فرزندان – یعنى پسران – خود را بر او ترجیح ندهد، خداوند به واسطه آن دختر او را به بهشت مى برد.
 6. چه خوب فرزندانى هستند دختران با حیا. هر کس یکى از آنها را داشته باشد، خداوند آن دختر را براى او مانعى در برابر آتش دوزخ قرار مى دهد.
 7. امام رضا(ع) فرمودند: خداوند تبارک و تعالى به زنان مهربانتر از مردان است. هیچ مردى نیست که زنى از محارم خود را خوشحال سازد، مگر اینکه خداوند متعال در روز قیامت او را شادمان گرداند.
 8. مردى در خدمت پیامبر صلى الله علیه و آله بود که خبر به دنیا آمدن فرزندش را به او دادند. رنگش دگرگون شد.
  پیامبر صلى الله علیه و آله فرمود: تو را چه شد؟
  عرض کرد: خیر است.پیامبر صلى الله علیه و آله فرمود: بگو.عرض کرد: وقتى از خانه بیرون آمدم همسرم درد زایمان داشت و حالا برایم خبر آوردند که دختر زاییده است.

  پیامبر صلى الله علیه و آله فرمود: سنگینى‌اش بر روى زمین است و سایه‌بانش آسمان و روزى دهنده‌اش خدا و یک دسته گل است که او را مى بویى.

 9. پیامبر صلى الله علیه و آله فرموده اند:آنکه داراى دختر است، او را از خود نراند، اهانتش نکند، پسران را بر او مقدم ندارد، خداوند وى را وارد بهشت مى کند.
 10. پیامبر صلى الله علیه و آله فرموده اند:کسى که یک دختر دارد اجر او از هزار حج و هزار جهاد و هزار قربانى و هزار مهمانى بیشتر است!
 11. پیامبر (صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم) فرمود:من دخل السوق فاشترى تحفه فحملها الى عیاله کان کحامل الصدقه الى قوم محاویج و لیبدء بالاناث قبل الذکور، فانه من فرح ابنته فکانما اعتق رقبه من ولد اسماعیل.کسى که بازار مى ‏رود و تحفه ‏اى براى خانواده خود مى ‏خرد، همچون کسى است که مى‏ خواهد به نیازمندانى کمک کند (یعنی همان پاداش را دارد) و هنگامى که مى ‏خواهد تحفه را تقسیم کند، نخست باید به دختر و بعد به پسران بدهد چرا که هر کس دخترش را شاد و مسرور کند چنان است که گویى کسى از فرزندان اسماعیل (ع) را آزاد کرده باشد.
 12. پیامبر صلى الله علیه و آله فرمودند : خَیْرُ اَوْلادِکُمْ اَلْبَناتُ.بهترین فرزندان شما دختران هستند.
 13. و نیز فرمودند: خداوند به دختر مهربانتر از پسر است، کسى که باعث خوشحالى دخترش شود، خداوند روز قیامت او را خوشحال مى کند.
 14. همچنین فرمودند: رحمت خدا بر پدرى که داراى دخترانى است! دختران، با برکت و دوست داشتنى‏‌اند و پسران، مژده آورند. دختران باقیات الصالحات (بازماندگان شایسته)اند.
 15. پیامبر(ص): هیچ خانه ای نیست که در آن دخترانی باشد مگر آن که هر روز دوازده برکت ورحمت از آسمان بر آن نازل می شود و دائم مورد زیارت ملائکه قرار دارد ،برای پدرشان هر روز و شب ثواب یک سال عبادت می نویسند.
 16. همسر رسول خدا (صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم) فرمود: «از خوش یمنی و خوبى زن است که اوّلین فرزندش دختر باشد.»
 17. امام صادق (علیه السّلام) روایت کرده است که فرمود: دختران حسنات‌اند و پسران نعمت؛ و حسنات موجب ثواب و اجر و پاداش‌اند ولى نعمت موجب بازخواست مى‏ شود.
 18. همسر رسول خدا (صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم) فرمود: «خانه ‏اى نیست که در آن دختران باشند مگر اینکه هر روز بر آن خانه دوازده برکت و رحمت از آسمان نازل مى‏ شود و زیارت فرشتگان از این خانه قطع نمى‏ گردد و فرشته‏ ها براى پدرشان هر روز و شب عبادت یک سال را مى ‏نویسند.»                                                    احادیث دیگری که از ائمه درباره فرزند دختر نقل شدند عبارتند از:
 19. از یکی از یاران دختر دار روایت شده است که از یکى از دو امام باقر یا صادق (علیهما السّلام) فرمودند: هر گاه مردى داراى دخترى شود، خداوند فرشته‏ایی را بر او فرود مى ‏آورد تا بال خود را بر سر و سینه آن دختر کشیده و گوید: این موجود ناتوانى است که از ضعف آفریده شده است و کسى که بر او انفاق کند و هزینه او را بر عهده بگیرد تا روز قیامت یارى خواهد شد.
 20. رسول خدا (صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم) فرمود: «شما را چه شده است؟! (فاطمه من) ریحانه‌‏اى است که او را مى ‏بویم، و روزى او با خدا است.»
 21. امیرالمومنین على (علیه السّلام) فرمود: «هر گاه مژده ولادت دختر، به رسول خدا (صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم) داده مى‏ شد، آن حضرت مى‏ فرمود: شاخه گل خوشبویى است و روزى او هم به عهده خداوند متعال است.
 22. امام صادق (علیه السّلام) فرمود: «حضرت ابراهیم(علیه السّلام) از پروردگارش خواست که دخترى به او دهد که بعد از مرگش بر او گریه و ندبه کند». دختر داشتن برابر با برکت و یارى خداوند است.
 23. رسول خدا صل(صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم) فرمود: «هر کس یک دختر دارد خداوند او را کمک مى ‏کند و یارى مى ‏نماید و برکت مى‏ دهد و او را مى‏ آمرزد.»
 24. در حدیث دیگری فرمودند: «هر کس یک دختر دارد براى او بهتر از هزار حجّ و هزار جهاد و هزار شتر و یا گاو که هدیه مکّه کند و هزار مهمانى دادن است.»
 25. پیامبر (صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم) فرمود: «خداوند رحمت نماید بر پدر چند دختر. دختران، با برکت و دوست داشتنى هستند و پسران، بشارت دهنده و شاد کننده هستند و دختران باقیات الصالحات هستند.»
 26. پیامبر خدا (صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم) فرمودند:«هر کس از سه دختر سرپرستى کند سه باغ از باغ‏ هاى بهشتى به او داده مى‏ شود که هر باغى، از دنیا و آنچه در دنیاست بزرگتر است.»
 27. در حدیث دیگری فرمودند: «کسى که سه دختر دارد و بر رنج و سختى و راحتى آنان شکیبا باشد اینان در روز قیامت مانعى (از جهنّم) براى او خواهند بود.»
 28. در حدیث دیگری فرمودند: «هر کس خرجى سه دختر یا سه خواهرش را بدهد بهشت بر او واجب است. » پرسیدند: اى رسول خدا! خرج دو نفر را نیز؟، فرمود بله و دو نفر گفتند: اى رسول خدا! و یک نفر؟، فرمود: و یک نفر. و حضرت (صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم) فرمود: هر کس سه دختر و سه خواهر را سرپرستى کند و بر جاى دادن ایشان صبر کند تا آنکه شوهر کنند یا آنکه بمیرند و در قبر جاى کنند من و او همانند این دو انگشت (به انگشت شهادت و وسط اشاره کرد) در بهشت جاى داریم عرض کردم: اى رسول خدا! و دو تا؟، فرمود: و دو تا عرضه داشتم: و یکى، فرمود و یکى».
 29. امام صادق علیه السّلام) فرمود: «هر کس دو دختر و یا دو خواهر و یا دو عمّه و یا دو خاله را تکفّل کند ما او را از آتش باز مى‏گیریم.»
 30. رسول خدا (صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم) فرمود: «دختران پشت پرده (با حجاب و عفیف) بهترین فرزندان هستند. هر کس که یک دختر دارد خداوند دخترش را مانعى از آتش برایش قرار مى‏ دهد و هر کس که دو دختر دارد خداوند او را به واسطه آن دو دختر به بهشت مى‏ برد و هر کس سه دختر دارد و یا به اندازه آن خواهر دارد خداوند جهاد و صدقه دادن را از او بر مى ‏دارد.»
 31. راوى گوید: «در مدینه ازدواج کردم. امام صادق علیه السلام از من پرسیدند: ازدواجت چگونه بود؟ در پاسخ عرض کردم: همه خوبى‏هایى که از یک زن مى‏ توان دید در همسرم دیدم ولى او به من خیانت کرد. امام فرمود: چه خیانتى؟ گفتم: دختر زاییده است!!!!!!. امام فرمود: گویا دختر را خوش ندارى؟ خداوند عز و جل مى ‏فرماید: «شما نمى‏ دانید پدران و مادران و فرزندان‏تان، کدام یک براى شما سودمندترند.»حضرت امام صادق (علیه السّلام) او را در حال خشم دید به او فرمود: اگر خداى تعالى به تو وحى مى‏ کرد که من براى تو اختیار کنم یا خودت براى خودت اختیار کنى تو در جواب حق سبحانه چه مى‏ گفتى؟جواب داد من مى‏ گفتم: پروردگارا! تو براى من اختیار کن! حضرت علیه السلام فرمود: خداى تعالى براى تو اختیار کرد سپس فرمود بجاى پسرى که همراه موسى او را کشت در این گفتار حق سبحان: فَأَرَدْنا أَنْ یُبْدِلَهُما رَبُّهُما خَیْراً مِنْهُ زَکاهً وَ أَقْرَبَ رُحْماً            ما خواستیم که پروردگارشان فرزندى بهتر و صالح‏تر و رحیم‏تر به آن پدر و مادر دهد.خداى تعالى دخترى به آن پدر و مادر داد که از آن دختر هفتاد پیامبر بوجود آمد.
 32. ـ گاه می شد افرادی از ائمه علیهم السلام برای داشتن فرزند پسر دعایی طلب می کردند، امّا آن بزرگواران فرزند دختر را برای آنان می پسندیدند و درباره این موضوع در برخی از احادیث ذکر شده است. به عنوان نمونه در حدیثی آمده است:
  یحیی بن زکریا ـ از اصحاب امام هادی ـ علیه السلام ـ نامه ای به آن حضرت نوشت و عرض کرد: همسرم باردار است، دعا کن خداوند پسری روزی ام گرداند! امام در پاسخ او نوشت: «چه بسا دختری که از پسر بهتر است.»
 33. هم چنین پیامبر اکرم(صلی الله علیه وسلم) می فرماید : از وجود دختران ناراضی نباشید زیرا من پدر دختران هستم.
 34. پیامبر اعظم(ص) فرمودند:هرکه را دختری است، خداوند یاری دهنده او، برکت بخش به او و آمرزنده او خواهد بود.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید