مهم نیست که چه اندازه به بچه تان یاد دهید که خودش را دوست بدارد و برای تمام چیزهایی که دارد سپاس گذار باشد، در نهایت به ناچار با این شرایط مواجه می شوید که فرزندتان به شخص یا متعلقات شخص دیگری حسادت می کند. که این حسادت می تواند داشتن خواهر برادر جدید، اتاق بزرگتر دوستش یا کفش های براق هم کلاسی اش باشد. احساس حسادت او را بشناسید و بگذارید بفهمد که درکش می کنید. این نظر روان شناس الین کندی مور می باشد. به او اجازه ندهید حسادت در وجودش بماند. به او کمک کنید با آن احساسات کنار بیاید و راه حل های مثبتی برایش بیابید که احساس او را در مورد خودش بهتر خواهد کرد و دیگر احساس منفی نسبت به دیگران نخواهد داشت.

کتاب هایی در مورد حسادت

کتاب های کودک را به همراه آن ها در مورد هیولای چشم سبز بخوانید چون به آن ها کمک می کند احساس خود را بشناسند و درک کنند و استراتژی هایی را برای مقابله با آن یاد بگیرند. برای بچه های سه ساله و بزرگتر کتاب ” مواقعی که من حسودی می کنم” کرنلیا اسپلمن را بخوانید که داستانی در مورد خرس کوچکی است که احساسات خود را وقتی حسادت می کند بیان می کند و این که چه طور بر این احساسات غلبه کرده است.

کتاب دیگری برای بچه های این سن کتاب” خرس برنشتاین و هیولای چشم سبز” است که نویسنده آن استن و جان برنشتاین می باشد. داستان در مورد دو خرس کوچک می باشد که خرس خواهر به دوچرخه ی جدید برادرش حسادت می کند و دردسر هایی که ایجاد می کند.

۴ راهکار مفید برای جلوگیری از حسادت کودکان
۴ راهکار مفید برای جلوگیری از حسادت کودکان

داشتن استراتژی در برابر حسادت

به بچه ی خود کمک کنید با راه حل های مثبت با حسادت مواجه شود. اگر او به تبلت دوستش حسادت می کند به او توضیح دهید که خانواده ی شما بودجه خرید آن را ندارد، اما اگر واقعا آن را می خواهد، او می تواند برای خرید آن کارهای بیشتری در خانه انجام دهد و پول تو جیبی هایش را جمع کند.

اگر بچه ی شما به فوتبال بازی کردن هم کلاسی اش که در بازی، گل های بیشتری می زند غبطه می خورد او را تشویق کنید که بر توان خود مثلا در پاس دادن توپ بیشتر تمرکز کند یا اینکه بعد از مدرسه او را به زمین بازی بفرستید تا گل های بیشتری را تمرین کند. اگر بچه ی شما به موهای بلوند و یا موهای فر دوستانش حسادت می کند به او یاد دهید که چهره ی خود را دوست بدارد و اینکه بداند هر شخصی با دیگران متفاوت است. به او کمک کنید در مورد موهای خودش حس خوب داشته باشد و کارهایی بکنید که موهایش خاص تر شود مثل بافتن موهایش.

نوشتن در مورد احساس حسادت

گاهی وقت ها نوشتن احساسات منفی می تواند کمک کند که به جای اینکه احساس حسادت نسبت به مردم داشته باشیم از دست این احساسات رها شویم. بچه های بزرگتر را تشویق کنید که در مورد چیزهایی که به آن حسادت می ورزند و دلیل آن را بنویسند. گاهی اوقات، نوشتن باعث می شود که متوجه شوند که چه قدر آن احساس احمقانه به نظر می رسد و هیچ دلیلی برای حسادت وجود ندارد. بعد از نوشتن او را تشویق کنید راه های غلبه بر حسادت را بنویسند. این حس می تواند تبدیل به یک انگیزه مثبت شود که عملکرد بهتری، در یک کلاس خاص که همیشه هم کلاسی هایش نمره ی بهتری می گیرند، داشته باشد یا ایده ای که به مادران بگوید داشتن یک بچه ی جدید، آن هم زمانی که بچه ها به خواهر برادر دیگران حسادت می کنند، راهی برای این است که بچه ها کنار هم وقت بگذرانند.

۴ راهکار مفید برای جلوگیری از حسادت کودکان
۴ راهکار مفید برای جلوگیری از حسادت کودکان

نقش بازی کردن در برابر حسادت

به بچه ی خود کمک کنید یاد بگیرد که چگونه از نشان دادن حس حسادت و ادامه دادن به آن خودداری نماید حتی اگر حس بدی داشته باشد. شما و همسرتان می توانید یک نمایش کوتاه و جالب اجرا کنید و سپس اجازه دهید او هم به شما ملحق شود. برای مثال می توانید پز کت جدیدتان را به همسرتان بدهید در حالی که او یک کت کهنه پوشیده است. بعد همسر شما رفتار غلطی را در پیش بگیرد همانند ناله کردن، بد رفتاری با شخص مقابل، یا تخریب و بد جلوه دادن او کند. بچه ی خود را تشویق کنید رفتار درستی را بیان کند مثل تعریف و تمجید کردن از کت آن شخص و سپس در مورد احساسات هر دو طرف با یک فرد بزرگتر صحبت کند یا اینکه خود وارد صحنه شده و خودش از اول نقش را اجرا کند.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید