در نهایت وقتی پزشک خبر خوب را به شما می دهد، شما شروع به خیال پردازی درباره ی لحظات با هم بودن تان با نوزادتان می کنید. شما ممکن است تصور کنید یک نوزاد دوست داشتنی را درآغوش گرفته اید به همان اندازه شیرین که در تبلیغات تلویزیونی نشان می دهند. در حالی که فرشته کوچک شما مطمئنا محبوب و دوست داشتنی خواهد بود اما قطعا شبیه تصویری که از او در ذهن تان ساخته اید هم نخواهد بود و ممکن است خصوصیت های ظاهری عجیبی داشته باشد.

خصوصیات ظاهری نوزاد

پوست او ممکن است چین دار باشد، شاید گونه هایش گوشتالو نباشد و شاید کمی هم بد خلق به نظر برسد. اگر عکس خواهر زاده یا برادر زاده تان را بلافاصله بعد از تولد دیده باشید احتمالا موقع خواندن این مطالب خیلی تعجب نخواهید کرد و گیج نخواهید شد و نیازی نیست بترسید.

برای تمامی نوزادانی که تازه دنیا می آیند طبیعی است که مشخصات فیزیکی منحصر به فردی داشته باشند. در اینجا، ما بعضی از این مشخصات و خصوصیت های ظاهری عجیب در آن ها را لیست کرده ایم:

۱-شکل عجیب سر آن ها

مشخصات ظاهری نوزادشکل سر نوزاد معمولا بعد تولد مستطیل شکل و دراز است به خصوص اگر با زایمان طبیعی دنیا آمده باشد. شما ممکن است فکر کنید که چطور قرار است سر نوزاد برای همیشه همین شکل باقی بماند. اما برای همیشه اینطور باقی نمی ماند.

معمولا شکل سر نوزاد بعد از ۴۸ ساعت تغییر می کند. استخوان های درون جمجمه قابل انعطاف هستند. مسیری که نوزاد از طریق آن پا به دنیا می گذارد بسیار تنگ است و حرکت استخوان ها به سر اجازه می دهد به آسانی از این کانال بگذرد. و به همین دلیل شکل سر او کمی دراز و مستطیلی است.

در واقع، شما متوجه می شوید که سر فرشته کوچولویتان در چند روز بعدی گردتر میشود. هنوز هم نگران هستید؟ به عنوان بخشی از معاینه کلی نوزاد، متخصص اطفال سر او را اندازه خواهد زد و اگر چیزی غلط باشد مطمئن باشید به شما خواهد گفت.

۲- پوست لکه دار و دانه دانه آن ها

لک پوستی نوزاد

همان طور که قبلا هم محرز شده است، پوست نوزاد صاف و ابریشمی و به نرمی آن چیزی که در تبلیغات تلویزیونی می بینید نیست. این فرشته های کوچک برای دوره ی کوتاهی چیزهایی روی پوست شان دارند که شبیه جوش های عجیب به نظر می رسند.

آن ها ممکن است دانه های قرمز رنگی در پوست باشند که وسط شان سفید یا زرد است. اما هول نکنید. این نقطه ها فقط یک جوش معمولی نوزادی است. ممکن است اول ترسناک به نظر برسد اما به مرور از بین می رود و ممکن است جوش دیگری جایش را بگیرد.

نواحی اطراف پوست ممکن است خیلی قرمز رنگ شود. اما معمولا جدی نیستند و ضرری برای نوزاد ندارد و بعد هفت روز خود به خود خوب می شود.

۳- پوست پر مو

پرمویی نوزاد

بعد از تولد، پوست نوزاد ممکن است کرک دار و پر از موی نرم باشد که به آن کرک جنینی گفته می شود که معمولا روی شانه ها و پشت نوزاد دیده می شود. و به خصوص در نوزادان نارس بیشتر دیده می شود.

البته این موهای نرم و فلس مانند که ممکن است شما را نگران کند بعد چند هفته خواهد ریخت. در این زمان، این موها در نواحی اطراف گوش ها، صورت یا باسن نوزاد نیز دیده می شود.

۴- سر صاف آن ها

سر صاف در نوزادان

دو نقطه صاف در سر نوزاد مشاهده می شود. این ها نواحی هستند که استخوان جمجمه هنوز کاملا بهم چفت نشده اند. این نقاط نرم به عنوان فونتانل (ملاج یا نرمه سر) شناخته می شود و باعث می شود سر بزرگ نوزاد از کانال تنگ تولد عبور کند. فونتانل (ملاج) به رشد سریع مغز نوزاد کوچولو در روزهای اول تولد کمک می کند.

در حالی که شما باید مراقب سر نوزاد باشید و به غیر این چیزی برای استرس و نگرانی وجود ندارد. سر نوزاد شما معمولا در طول دو سال رشد می کند و استخوان های جمجمه بهم می چسبند.

شما ممکن است زمان زیادی را در اینترنت بگذرانید و سعی کنید دلایل شکل و خصوصیت عجیب ظاهری نوزاد را بفهمید. شاید در بعضی جاها بخوانید برخی از این نشانه های عجیب غریب احتمالا مربوط به مشکلات پزشکی باشد لطفا از جایتان نپرید و سریعا نتیجه گیری نکنید. به طور منظم با پزشک اطفال خود مشورت کنید و نگران نباشید.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید