آیا نگران هستید که پستانک بچه تان جایی برای تجمع میکروب ها باشد؟ آیا حس می کنید که تلاش شما برای اینکه بچه تان با مکیدن پستانک آرام بگیرد منجر به گرفتن بیماری هایی که سخت خوب می شوند می شود.

همان قدر که من پستانک بچه ام را دوست دارم همان قدر هم از آن میترسم. در واقع یک رابطه عشق و نفرت داریم. هیچ وقت آنقدر از تمیز بودن پستانکش اطمینان ندارم که آن را در دهانش بگذارم، اما وقتی او شروع به گریه های گوش خراش می کند من دیگر منتظر نمی مانم و پستانک را در دهانش می گذارم.

اگر تصور می کنید که یک روز هم بدون پستانک نمی توانید دوام بیاورید این مقاله به شما کمک خواهد کرد که به طور منظم پستانک را تمیز کرده و در نتیجه وقتی آن را کنار می گذارید خاطر جمع هستید. در اینجا هر چیزی که قبل از شروع به آن نیاز داشته باشید وجود دارد.

۴ روش ساده برای شستن و استریل کردن پستانک
۴ روش ساده برای شستن و استریل کردن پستانک

راه های مختلفی برای تمیز کردن پستانک وجود دارد اما بعضی روش ها از بقیه بهتر است. بهتر است نگاهی به به این روش های خوب، بد زشت بیاندازیم.

آن را به دهانتان ببرید.

گاهی اوقات شما مادری را می بینید که خم می شود تا پستانکی که روی زمین افتاده را بردارد. اگر هیچ آب شیری در آن اطراف وجود نداشته باشد آن را با دستشان پاک می کنند. آن را در دهانشان خواهند گذاشت و با زبانشان آن را پاک می کنند و به غیر این، کار دیگری نمی توانند بکنند. ما ترجیح می دهیم که خودمان میکروب ها را قورت بدهیم تا اجازه دهیم که باین اتفاق برای او بیفتد.

باید اعتراف کنم دیدن مادرانی که این کار را می کنند واقعا حال آدم را به هم می زند حتی وقتی در مورد بچه ی خودم باشد. به نظر می رسد این حداقل کار بهداشتی است که می توانید برای بچه تان انجام دهید.

اما تمیز کردن پستانک بچه تان با دهانتان ایده جالبی نیست. البته گاهی آنقدر ها هم که شما فکر می کنید بد نیست.

تحقیقی نشان می دهد که بچه هایی که والدینشان با دهانشان پستانکشان را تمیز می کنند ممکن است نشانه های اگزما و تنگی نفس کمتری داشته باشند. ریزجاندارهای دهان والدین ممکن است از بچه هاحفاظت کنند. اما عموم مردم مخالف این کار هستند. اگر پستانکی را از زمین بردارید و چاره ی دیگری نداشته باشید امتحانش ضرر ندارد مگر اینکه در آن زمان خودتان مریض باشید. در این زمان باید نباید با زبانتان آن را تمیز کنید.

روش شست و شو با آب روان

۴ روش ساده برای شستن و استریل کردن پستانک
۴ روش ساده برای شستن و استریل کردن پستانک

گرفتن پستانک زیر شیر آب برای شست و شوی میکروب های سطحی کافی است اما برای از بین بردن میکروب ها و باکتری های سمجی که به آن چسبیده اند کافی نیست. باور کنید باکتری در پستانک یافت می شود. وقتی سطح پستانک را با میکروسکوپ نگاه کنید می توانید انواع میکروب های ناخوشایند را روی آن ببینید.

چون شستن با آب بهتر از هیچی است نباید فکر کنید که چون به ظاهر تمیز به نظر می رسد حتما تمیز است.

شما می توانید آن را بجوشانید.

۴ روش ساده برای شستن و استریل کردن پستانک
۴ روش ساده برای شستن و استریل کردن پستانک

بعضی از والدین ترجیح میدهند که پستانک نوزادشان را برای چند دقیقه بجوشانند تا مطمئن شوند که انواع باکتری ها از بین رفته است. این یک روش بسیار عالی است طوریکه شما خاطر جمع هستید هیچ تغییر شیمیایی هنگام شست و شوی پستانک با آب داغ پیش نمی آید.

یادداشت بردارید:

اگر این روش را انجام می دهید باید مطمئن شوید که قبل این که پستانک را به بچه بدهید کاملا خنک شده باشد. البته ممکن است بیش از زمانی که شما فکر می کنید طول بکشد. به جای اینکه سعی کنید که پستانک را فشار دهید تا ببینید چقدر داغ است سعی کنید آبی که روی آن است را بر روی مچ خود بتکانید. در این صورت می توانید ببینید که چقدر خنک شده است.

آن را در دستگاه مخصوص ، ماکروویو و ماشین ظرفشویی استرلیزه کنید.

شاید بتوانید دستگاهی بخرید که پستانک را استرلیزه کند. اثر جانبی این روش این است که خریدن این دستگاه ها پول زیادی می خواهد. به علاوه این دستگاه ها جایی برای نگه داشتن می خواهد که یک وسیله بسیار داغ در آشپزخانه هر مادری است.

لطفا به خاطر داشته باشید: مادران عاشق این هستند که هر وسیله ای که مربوط به بچه داری است را داشته باشند تا مستقل شوند بدون این که به این فکر کنند چقدر هزینه بر می دارد.

هم چنین شما می توانید آن را در مایکروویو بیندازید اگر مایکروویو شما مثل مارک فیلیپس گزینه استرلیزه کردن داشته باشد بگذارید که گرما باکتری ها را از بین ببرد.

اگر دوست داشتید می توانید آن را در ماشین ظرفشویی بیندازید تا استرلیزه شوند. بدی این گزینه این است که این روش زمان بیشتری نسبت به روش های دیگر می گیرد آن هم وقتی که به آن در لحظه نیاز دارید. بچه ها صبور نیستند.

برای شروع چه کاری لازم است انجام دهید؟

با توجه به نوع روشی که انتخاب می کنید اگر از وسیله خاصی برای شست و شوی پستانک بچه استفاده می کنید لازم نیست کار زیادی انجام دهید.

در اینجا روش های کمی که قابل دسترس باشد وجود دارد.

  • با صابون بشورید.
  • با پارچه یا اسفنج بشورید.
  • در ماهیتابه داغش کنید
  • از روش های استرلیزه الکتریکی استفاده کنید.
  • با ماکروویو استرلیزه کنید.
  • از کیسه های پلاستیکی استفاده کنید.

آموزش تمیز و استرلیزه کردن پستانک بچه

آیا از وقتی مادر شده اید از برنامه های دیوانه کننده که دارید خسته و کوفته شده اید؟ اگر اینطور است تنها نیستید. این برنامه ای است که خیلی از ما روزانه داریم. به کلوب ما خوش آمدید. خبر خوب اینکه شست و شوی کامل پستانک زمان، توجه و قدرت ذهنی خاصی نمی خواهد. اگر قدم پایه را یاد بگیرید قادر خواهید بود که انجامش دهید حتی وقتی که ذهن شما از مرحله پرت است.

۴ روش ساده برای شستن و استریل کردن پستانک
۴ روش ساده برای شستن و استریل کردن پستانک

در اینجا کارهایی که باید انجام دهید وجود دارد.

۱- در ابتدا آن را بشویید.

قبل اینکه آن را در دستگاه استرلیزه قرار دهید باید مطمئن شوید که به خوبی شسته شده باشد. سینک را با آب داغ و صابونی پر کنید. اگر زمانی سینک آشپزخانه تمیز نباشد، یک کاسه تمیز بیرون آورده و آن را با آب داغ و صابون پر کنید. مسلما نمی خواهید ریسک بیشتری کنید و به جای اینکه از شر میکروب ها خلاص شوید میکروب بیشتری به آن بدهید.

بعد اینکه آن را تمیز شستید از یک پارچه تمیز استفاده کنید. اگر از اسفنج برای شستن استفاده می کنید مطمئن باشید که تمیز باشد. اسفنج آشپزخانه محل تجمع میکروب هاست.

۲- آن ها را بررسی کنید.

اگرچه پستانک ها از تمیزی برق می زند اما آن را چک کنید تا مطمئن شوید که ظاهرشان خوب باشد. اگر هر شکاف و پارگی و قسمت مشکل داری داشت باید آن را دور بیندازید. مسلما نمی خواهید که بچه تان با یک تکه ضخیم پستانک خفه شود چون خیلی خسیس هستید که آن را دور بیندازید و پستانک دیگری جایگزینش کنید.

اگر سر پستانک بعد شستن چسبناک باشد بهتر است آن را دور بیندازید. که به به این معنی است که مواد آن دیگر شرایط خوبی ندارد و شما نمی خواهید که بچه تان دیگر آن را بمکد.

۳- آن را استرلیزه کنید.

اگر تصمیم دارید که پستانک را بجوشانید تا تمیز شود باید آب را بجوشانید تا کاملا به نقطه جوش برسد. سپس پستانک را درآب بیندازید و بگذارید تا پنج دقیقه دیگر بجوشد.

اگر از دستگاه استرلیزه برقی استفاده می کنید قبل استفاده دستور العمل آن را بخوانید چون روش کارشان با هم متفاوت است.
وقتی از ماکروویو استفاده می کنید باز هم مهم است که دستور العمل آن را بدانید چون نمی توانید آن را به مدت زیاد در ماکروویو نگه دارید. نباید بیش از آن که در دستورالعمل گفته شده در ماکروویو بماند.

وقتی از ماشین ظرفشویی استفاده می کنید فقط پستانک را درقسمت بالایی ماشین ظرفشویی بگذارید. نباید در قسمت های پایینی بگذارید چون گرما در پایین خیلی زیاد می شود. قبل استفاده از ماشین ظرفشویی مطمئن شوید که روی بسته بندی پستانک گفته شده باشد که شست و شو در ماشین ظرفشویی مشکلی ندارد. اکثرا مشکلی ندارند اما پستانک های پلاستیکی شاید خیلی مطمئن نباشند.

۴ روش ساده برای شستن و استریل کردن پستانک
۴ روش ساده برای شستن و استریل کردن پستانک

۴- بگذارید که خشک شود.

قبل اینکه آن را کنار بگذارید مطمئن شوید خشک شده است. آن باید در فضای آزاد قرار بگیرد.. هم چنین می توانید آن را تکان دهید تا خشک شود. خیلی از دستگاه های استرلیزه کردن خودشان گزینه خشک کردن هم دارند اما زمان بیشتری می برد.
وقتی در حال خشک شدن است یک حوله تمیز بردارید تا آن را روی سطح کثیف آشپزخانه نگذارید.

۵- آن را کنار بگذارید.

برای اینکه بین استفاده های مکرر پستانک تمیز بماند باید آن را کنار بگذارید تا وقتی که لازمش داشته باشید. یک جای خوب برای نگهداری استفاده از کیسه های زیپ دار است که به راحتی داخل کیف دستی یا ساک پوشک می توان گذاشت و آن را از بقیه چیزها که در ساک است تمیز نگه می دارد.
مسلما نمی خواهید که بعد تمام این کارهایی که انجام دادید قبل اینکه نوزادتان از آن استفاده کند دوباره کثیف و چسبناکی شود.

تمام کارهایی که باید انجام دهید.

۴ روش ساده برای شستن و استریل کردن پستانک
۴ روش ساده برای شستن و استریل کردن پستانک

تمیز کردن و استرلیزه کرن پستانک بچه استعداد خاصی نمی خواهد اما کاری است که نباید از آن سرسری بگذرید. فقط ۵ مرحله ساده که انجام می دهید سلامت نوزاد شما را تضمین خواهد کرد.

۱-شستن پستانک
۲-گشتن دنبال هر گونه خراش و زخم روی آن
۳- استرلیزه کردن آن با روش دلخواه خود
۴-خشک کردن
۵-گزاشتن در جایی که تمیز بماند

در حالیکه شما همیشه نمی توانید سلامت بچه خود را تضمین کنید اما می توانید کارهایی که لازم است را انجام دهید. و یکی از این کارها تمیز کردن پستانک است. اگر هر سوال یا نظری در این مورد دارید با مادران دیگر در میان بگذارید. اکنون شما یک مادر هستید و کل زندگی شما از این به بعد با دیگران به اشتراک گذاشته می شود.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید