این مطلب برنامه خلاصه خواب و تغذیه نوزاد سه ماهه را به شما نشان خواهد داد.

خواب کودک ۳ ماهه

در ۳ ماهگی، کودک شما مراحل ابتدایی تولدش را گذرانده است و این یعنی یک نقطه عطف کامل! کودک شما در ۱۲ هفته گذشته رشد زیادی کرده و در حال بزرگتر شدن است، بنابراین بدون شک رفتار و خلقیات او کاملاً متفاوت از زمانی است که شما برای اولین بار او را از بیمارستان به خانه آورده بودید!

در ۳ ماهگی، ممکن است نوزاد شما کمی بهتر بتواند خود را با محیط تطبیق داده و تنظیم کند. ممکن است متوجه شوید که نوزاد شما شروع به خوابیدن طولانی تر در شب و بیداری بیشتر در طول روز می کند و این یک نشانه عالی است، هرچند اگر این مورد برای کودک شما اتفاق نیفتاد نگران نباشید، زیرا به هیچ وجه این استاندارد برای همه نوزادان ۳ ماهه در مورد داشتن روال خواب خوب صادق نیست!

برنامه خواب و تغذیه نوزاد سه ماهه
برنامه خواب و تغذیه نوزاد سه ماهه

تغذیه نوزاد سه ماهه

همچنین کودک شما احتمالاً در ۳ ماهگی فرآیند ایجاد ثبات بهتر در تغذیه اش را شروع خواهد کرد. ظرفیت معده او در حال حاضر به میزان قابل توجهی بزرگتر از آن چیزی است که در روزها و هفته های اولیه پس از تولد داشت، بنابراین نوزاد ۳ ماهه شما احتمالاً اکنون قادر خواهد بود مدت طولانی تری بین تغذیه هایش دوام بیاورد.

شما همچنین ممکن است متوجه شوید که نوزاد تان بیشتر در طول روز تغذیه می کند و این مقدار شبها کمتر می شود ( البته اگر این مورد هم برای کودک شما صادق نبود، باز هم نگران نباشید، این تفاوت در کودکان هم طبیعی است). البته به یاد داشته باشید، کودک کماکان به تغذیه شبانه هم نیاز دارد.اگر کودک شما در ۳ ماهگی بطور مکرر بیدار می شود، ممکن است احساس کنید که به منظور کمک به خواب بهتر نوزادتان، بهتر است غذای جامد به او بدهید. فارغ از این مساله که گنجاندن غذای جامد در برنامه تغذیه نوزاد سه ماهه زود است، این را هم در نظر داشته باشید که شروع مواد جامد معمولاً خواب را بهبود نمی دهد. بهتر است به طور انحصاری با شیر مادر یا شیر خشک ادامه دهید، مگر اینکه ارائه کننده مراقبت های بهداشتی و یا پزشک متخصص اطفال کودک شما بنا به دلیلی موجه، نظری غیر از این داشته باشد.

[irp posts=”11688″ name=”توصیه هایی در مورد خواب نوزاد ۱ تا ۳ ماهه”]

برنامه اجمالی خواب و تغذیه نوزاد سه ماهه

به خلاصه ترین شکل ممکن برنامه های زیر در مورد اکثر نوزادان صادق است:

نوزاد ۳ ماهه تغذیه شونده با شیر مادر

– ۷:۰۰ : بیدار شدن (نقطه ثابت*)
– ۸:۰۰ تغذیه با شیر
– ۸:۳۰ خواب (نقطه ثابت*)
– ۹:۰۰ بیدار شدن و تغذیه با شیر
– ۱۱:۰۰ تغذیه با شیر و خواب
– ۱:۰۰ بیدار شدن و تغذیه با شیر
– ۲:۰۰ خواب
– ۲:۳۰ بیدار شدن و تغذیه با شیر
– ۴:۳۰ تغذیه با شیر و خواب
– ۶:۳۰ تغذیه با شیر
– ۷:۰۰ چرت
– ۹:۰۰ تغذیه با شیر و خواب شب (نقطه ثابت*)
– ۱۰:۳۰ تغذیه تکمیلی با شیر ( این وعده که به منظور پر کردن شکم نوزاد و خواب طولانی تر نوزاد و مادر انجام می شود، باید همیشه در زمان خواب مادر انجام شود، بنابراین به منظور نیل بهتر به این هدف، بهتر است که از تکنیک فشردن سینه استفاده کنید).
– ۱ الی ۳ بامداد : تغذیه های شبانه

• منظور از نقاط ثابت، روال بدون تغییر در برنامه روزانه کودک است که توصیه می کنیم این نقاط ثابت را در برنامه کودک خود حتماً رعایت کنید.

نوزاد ۳ ماهه تغذیه شونده با شیر خشک

– ۷:۰۰ : بیدار شدن و تغذیه با شیر (نقطه ثابت*)
– ۸:۳۰ خواب (نقطه ثابت*)
– ۱۰:۰۰ بیدار شدن و تغذیه با شیر
– ۱۱:۳۰ خواب
– ۱:۰۰ بیدار شدن و تغذیه با شیر
– ۲:۳۰ خواب
– ۳:۳۰ بیدار شدن
– ۴:۰۰ تغذیه با شیر
– ۴:۳۰ چرت
– ۵:۰۰ بیدار شدن
– ۶:۰۰ تغذیه با شیر
– ۶:۳۰ چرت
– ۹:۰۰ تغذیه با شیر و خواب شب (نقطه ثابت*)
– ۱۱:۰۰ تغذیه تکمیلی با شیر
– ۱ یا احتمالاً ۲ بار تغذیه در طول شب

توجه : این برنامه تابع روتین تغذیه – بازی – خواب است. با این حال، چون زمان بین چرت ها به اندازه کافی بلند نبوده و کودک شما دائماً برای تغذیه از خواب بیدار می شود، گاهی اوقات سخت است که در این سن این برنامه روتین را دقیق انجام دهید. بنابراین نگران تغییرات جزئی در برنامه تان نباشید.

[irp posts=”686″ name=”تغذیه و رشد نوزاد چگونه باید باشد؟”]

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید