ماهی قرمز یکی از سنبلهای سنتی و اجزاء لاینفک سفره های هفت سین ایرانیان است. نماد جنب و جوش و تحرک که گاهی همانند انسان بیمار می شود. اگر در ماهی قرمز خود چیزی غیرمعمول مشاهده کرده اید و فکر می کنید ممکن است که نوعی بیماری داشته باشد و می خواهید در مورد بیماری های ماهی قرمز نکاتی بیاموزید این پست را تا انتها دنبال کنید.

در این مقاله ما به اجمال به معرفی بیماری های رایج ماهی قرمز از جمله سفیدک (که به ایک نیز معروف است)، دم خوره یا پوسیدگی باله، برآمدگی چشم، آب آوردگی شکم، کیسه هوا و موارد دیگر اشاره خواهیم داشت که در صورت تمایل و مشاهده نشانه های آن می توانید روی هر کدام مطالعه موردی بیشتری داشته باشید.

سفیدک (ایک)

اگر لکه های سفید را روی ماهی قرمز خود مشاهده کرده اید و اینگونه به نظر می رسد که دانه های نمک یا شکر روی بدن، باله ها و یا آبشش های ماهی قرمز شما وجود دارد، ماهی ممکن است به بیماری سفیدک مبتلا شده باشد که به نام ایک نیز شناخته می شود.

برآمدگی چشم

برآمدگی چشم که گاهی اوقات به نام ” اگزوفتالمی” نیز شناخته می شود به خودی خود یک بیماری نیست، بلکه نتیجه یک مشکل زمینه ای یا عفونی دیگر است. در این شرایط چشم ماهی مقداری از حدقه بیرون می زند که بسته به شدت بیماری درجات برآمدگی متفاوت خواهد بود.

درمان ماهی قرمز در حال مرگ

کیسه هوا

این مورد نیز اگرچه غالباً به خودی خود یک بیماری نامیده می شود، اما در واقع حاکی از مشکلات دیگر غالباً ویروسی در ماهی است که متنوع بوده و علت واحد و خاصی ندارد.

آب آوردگی شکم

این مورد یک مشکل بسیار جدی است که بر ماهی قرمز اثر منفی می گذارد. اگر متوجه شده اید که شکم ماهی قرمز شما به نظر متورم است، شایعترین مشکل همین است.

دم خوره

دم خوره  یا پوسیدگی باله نیز به خودی خود یک بیماری نیست بلکه علائم بیماری یا عفونت دیگری است. اگر ماهی شما دم خوره گرفته باشد متوجه خواهید شد که باله های او به صورت زبر و ناهمگون در می آیند، گویا در حال پاره شدن هستند.

جمع شدگی باله

این مورد غالباً با پوسیدگی باله اشتباه گرفته می شود، زیرا علائم مشابهی دارد.

لکه سیاه

لکه های سیاه را نباید طبیعی تلقی کرد و مهم است که برای مقابله و درمان هرگونه علامت سیاه روی ماهی خود مطالعه کرده و هر کاری را که می توانید انجام دهید.

شپش و کرم

شپش و کرم انگل مشترک ماهی قرمز هستند. هر دوی شپش و کرم می توانند منجر به مشکلات سلامتی در ماهی شما شوند و بنابراین باید به محض بروز مشکل بالقوه با آنها برخورد شود.

درمان بیماری های میکروبی ماهی قرمز

دهان پنبه ای

دهان پنبه با نام صحیح تر زخم زرد باکتریایی همانطور که از نامش پیداست یک عفونت باکتریایی است، اما به دلیل ظاهر منحصر به فردش، اغلب به اشتباه قارچ تشخیص داده شده و منجر به درمان ناکارآمد می شود.

کپلک ها (جوش بدن)

وجود جوش ها در پوست ماهی باز هم به خودی خود به یک بیماری واقعی اشاره ندارد بلکه یک انگل است که بسته به اینکه بر بدن یا آبشش های ماهی تأثیر بگذارد، در دو نوع مختلف وجود دارد.

مخملک

مخملک در ماهی به دلیل وجود انگلی به نام دینوفلاگلات ایجاد شده که باعث می شود بدن ماهی ظاهری زبر،  خاکی و لزج به خود بگیرد که شبیه به بافت پارچه مخملی است.

سوراخ در سر

سوراخ در سر با زخم های کوچک یا چندین زخم روی سر ماهی قرمز شما شروع می شود. این زخم ها معمولاً در اطراف چشم ظاهر می شوند و به مرور زمان بزرگتر می شوند و در نهایت به لایه بیرونی پوست نفوذ می کنند.

زخم های باکتریایی

زخمهای باکتریایی روی سطح بدن ماهی قرمز ایجاد می شوند که قرمز، سفید یا صورتی به نظر می رسند. این زخم ها ناشی از وجود باکتری های مخربی است که به سطح فلس حمله می کنند و منجر به التهاب، سوزش و عفونت می شوند.

تغییر رنگ ماهی قرمز

یبوست

یبوست یکی از شایعترین مشکلاتی است که ماهی قرمز با آن روبرو است.

آبله کپور

آبله ماهی که همچنین به عنوان آبله کپور نیز شناخته می شود، معمولاً برای گونه کپور اتفاق می افتد. با این حال ماهی قرمز و بسیاری از گونه های دیگر ماهی ها نیز مستعد ابتلا به این بیماری هستند، به ویژه اگر آنها همراه با گونه کپور در استخرها نگهداری شوند.

زالو

زالوها جزء انگل های رایج ماهی قرمز نیستند، اما با این وجود بسیار ناخوشایند بوده و به راحتی می توانند به مخازن حاوی ماهی قرمز وارد شوند.

کاستیا

کاستیا یک انگل ریز است که ممکن است قبل از ایجاد مشکل برای مدتی بر روی ماهی قرمز شما و درون آب مخزن او زندگی کند. یک ماهی طلایی دارای کاستیا افسرده به نظر می رسد و تمایل دارد که باله های خود را در امتداد آبشش و سرش جمع کند.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید