هنگامی که متوجه شدید که باردار هستید، قطعاً خیلی خوشحال بودید. آزمایش خون را برای تایید نهایی انجام می دهید و سپس وقت اولین سونوگرافی است. در این لحظه است که شما متوجه می شوید که فقط یک کودک وجود ندارد، بلکه دو تاست ! بله، شما تازه متوجه شده اید که دوقلو باردار هستید و دو برابر عشق و البته دو برابر هم دردسر! از همه چیز ۲ تا می خرید، اما اگر آنها اولین فرزندان شما باشند، ممکن است به کمی توصیه و آموزش بیشتر نیاز باشد. ما ۱۶ نکته برای مراقبت از دوقلوها را برایتان ذکر کرده ایم.

روش های نگهداری از دوقلو ها
روش های نگهداری از دوقلو ها

با این حال آیا می دانید چه چیزی شگفت انگیز تر از خود دوقلوهاست؟ اینکه آنها همیشه یک پیوند جدایی ناپذیر با یکدیگر در زندگی دارند. بنابراین تحویل گرفتن دو کودک پس از زایمان، غیر از مسائل خاصی که برای یک کودک نیز وجود دارد، آموزه ها، لذت و البته دردسرهای مضاعف نیز خواهد داشت.

ترفندهای مفید برای مراقبت از دوقلوها

۱) برنامه هایشان را با هم همگام کنید

طرز مراقبت از دوقلوها
طرز مراقبت از دوقلوها

بهتر است همگام سازی برنامه های دوقلوها را در اسرع وقت انجام دهید. در غیر این صورت زمانی که یکی به خواب می رود، دیگری بیدار شده و آماده تغذیه است. بنابراین، کار برای استراحت شما خیلی مشکل خواهد شد. دکتر شلی وزیری فلاس، متخصص اطفال که خود نیز مادر و صاحب دوقلو است در کتاب “بزرگ کردن دوقلوها” در مورد هماهنگ سازی می گوید: “وقتی یک کودک از خواب بیدار می شود، دیگری را نیز بیدار کنید. این زمانی است که باید قانون هرگز یک نوزاد را از خواب بیدار نکنید، لغو شده و نادیده گرفته شود”.

داشتن یک بالش مخصوص شیردهی به دوقلوها، ایده خوبی برای تغذیه آسان تر است. هر چند قبل از شروع تغذیه و یا تمرین خواب، بهتر است که با متخصص اطفال مشورت کنید تا اطمینان حاصل کنید که آنها آماده هستند.

۲) نیازمندیهایشان را به صورت آنلاین تهیه کنید

مراقبت از نوزادان دو قلو
مراقبت از نوزادان دو قلو

از آنجا که شما دو کودک را بزرگ می کنید، لوازم ضروری با سرعت بیشتری تمام می شوند. پوشک، دستمال مرطوب، شیر خشک (اگر به کودک شیشه می دهید)، لوازم حمام، کرم ضد جوش و … . احتمالاً شما قصد ندارید که برای هر مورد یک بار به فروشگاه بروید. سفارش آنلاین و به صورت عمده یک راه آسان تر و در دراز مدت ارزان تر است. به این ترتیب وقتی که به آنها نیاز دارید، اجناس به در خانه شما می آیند و می توانید انتخاب کنید که چه زمانی آنها را برایتان بیاورند.

۳) در هر مشکلی روش جوابگو را پیدا کنید

نگهداری از بچه های دوقلو
نگهداری از بچه های دوقلو

بچه ها گریه می کنند و این تنها راه آنها برای برقراری ارتباط با ماست. این سیگنالی است برای این که به ما بگویند گرسنه هستند، باید عوض شوند و یا به هر حال مشکلی برایشان وجود دارد. شاید آنها فقط می خواهند در آغوش گرفته شوند. در نیمه شب هنگامی که هر دو بچه فریاد می زنند، مشکل بتوان همزمان هر دو را آرام کرد.

علاوه بر این، ممکن است یکی مشکلش با دیگری فرق داشته و با روش مشابه آرام نشود. یکی از دوقلوها ممکن است ترجیح دهد که در گهواره در حال تاب خوردن باشد، در حالی که دیگری ممکن است بخواهد در آغوش گرفته شود. راهکار همه چیز فقط با سعی و خطا پیدا می شود. با اینکه دوقلو هستند، اما انسانهایی متفاوت خواهند بود و این تازه اول راه است.

۴) لباسهای خنثی (هم دخترانه و هم پسرانه) بخرید

لباس های دوقلوها
لباس های دوقلوها

در چند هفته اول، همه چیز در خانه گیج کننده و باعث بی قراری است. وقتی لباس های خنثی خریداری کنید، علاوه بر فارغ شدن از قید و بند انتخاب شکل و مدل و رنگ و … می توانید تغییرات عمده و سادگی ایجاد کنید. مشخص است که پدر و مادر دوقلو بودن به طور قابل توجهی خواب و انرژی کمتری نسبت به قبل در پی خواهد داشت. شما ممکن است انرژی ذهنی لازم را نداشته باشید که لباسهای متناسب را انتخاب کنید. با خرید لباس های خنثی به ویژه لباس های یک تکه، شما راحت تر می توانید برای هر کدام از دوقلوها صبح هر روز از گنجه لباس بیرون بیاورید. البته، اطمینان حاصل کنید که همیشه لباس یدکی همراهتان باشد، به خصوص زمانی که بیرون می روید.

۵) در مواقع ممکن، غذا را بیشتر از نیاز حالتان بپزید

نگهداری دوقلوها
نگهداری دوقلوها

یکی از دردسرهای همیشگی در مواقع نگهداری از نوزادان، غذا درست کردن است. اگر شما یا همسرتان موقعیت آشپزی پیدا کردید، همواره باید زیاد غذا درست کنید و مقدار اضافی را فریز نمایید. به این ترتیب وقتی که شما با دوقلوها در روزی امکان آشپزی نداشته باشید، می توانید آن وعده یخ زده را در فر گرم کرده و بدون دردسر به بچه ها بدهید. اگر می توانید این کار را بهتر است در بیشتر وعده های غذایی انجام دهید. هنگامی که صحبت از دو کودک در خانه است باید بسیاری از وسواسها مثل همواره غذای تازه خوردن را کنار بگذارید.

۶) از کمک خواستن، هراس نداشته باشید

والدین دو نوزاد بودن می تواند دشوار باشد، به ویژه اگر آنها اولین فرزندان شما باشند. هر کس هم توقع دارد که بیاید و بچه ها را ببیند! از این افراد بدون هیچ ملاحظه ای درخواست کمک کنید تا زمان لازم برای انجام برخی کارهای خودتان را پیدا کنید. شاید شما بخواهید دوش بگیرید، اما وقت نمی کنید. پدر بزرگ، مادر بزرگ، عمه، عمو، خاله، دایی، بچه های آنها، دوستان و … همه جزء گزینه ها هستند. پس خجالت نکشید و از مزایای آن استفاده کنید. اگر کسی دور و برتان نیست، تلفن را بردارید و تماس بگیرید. مطمئن باشید که برای کمک دادن، خیلی ها به دلیل دوست داشتن نوزادان، مشتاق نیز خواهند بود.

۷) لباسهای راحت بپوشید

نوزادهای دوقلو
فرزندان دوقلو

همانطور که اشاره شد هفته های اول سخت می گذرند و صادقانه شما گاهی اوقات حتی ممکن است انرژی کافی نداشته باشید که شلوار جین و پیراهن بپوشید. بنابراین به سادگی شلوار راحتی یوگا و تی شرت بپوشید، مهم راحتی شماست، نه اینکه دیگران چه فکری می کنند. شما باید کاری را انجام دهید که به شما احساس خوبی بدهد. بنابراین با توجه به تحلیل رفتن ذخایر انرژی شما، مطمئناً بهتر است با یک لباس راحت صبح را آغاز کنید و آن را روی صندلی یا جایی دیگر در اتاق خواب خود قرار دهید تا بتوانید به راحتی به آن دسترسی پیدا کنید و مجبور نباشید کل کشو را به هم بریزید.

۸) از خانه بیرون بروید

مراقبت از دوقلوها
مراقبت از دوقلوها

برای سلامت خود ضروری است که گاهی از منزل خارج شده و گرمای خورشید را بر روی صورت خود احساس کنید. شما باید ویتامین D دریافت کنید! این کار همچنین برای دوقلوها نیز مناسب است. پیاده روی روزانه به شما بسیار کمک می کند. بهتر است کیف یا کیسه ای حاوی پوشک، دستمال مرطوب و لباس اضافی برای دوقلوها به همراه داشته باشید. شما می توانید این موارد را همیشه در کالسکه آماده داشته باشید تا هر زمانی که آماده باشید بروید. این فقط می تواند شامل یک پیاده روی کوتاه در اطراف خانه و فقط برای گرفتن هوای تازه باشد، اما با گذشت زمان ممکن است بخواهید دورتر بروید.

۹) برای مراقبت از دوقلوها عضو یک گروه از مادران شوید

مراقبت از دوقلوها
مراقبت از دوقلوها

پیوستن به یک گروه از والدین که در حال انجام همان کارهایی هستند که شما نیز درگیر آن هستید، می تواند ارزشمند باشد. شما می توانید تمام انواع دغدغه هایتان را تبادل کنید و شاید حتی راهنمایی هایی از والدین دوقلوهای دیگر دریافت کنید. وجود دوستانی که دقیقاً می دانند چه می گذرد و مشکل شما چیست می تواند یک منبع عالی باشد که اگر شما نیاز به مشاوره در رابطه با دوقلوها داشته باشید، می توانید به آنها مراجعه کنید. جلسات حضوری نیز می تواند یک گزینه عالی باشد. همه مطالب راجع به استرس، خستگی، تغذیه نیمه شب و … را می توانید در گروه قرار دهید.

۱۰) هر موقع که خوابند، شما نیز بخوابید

خواب دوقلوها
خواب دوقلوها

این یک حرف قدیمی است و کاملاً هم درست است. وقتی نوزادان بیدار می شوند، به توجه و تمرکز شما نیاز دارند. این مورد در طول شب نیز اتفاق می افتد. بنابراین، هنگامی که کوچولوهای شما بالاخره هر دو خوابیدند، لحظه را هم مغتنم شمرده و سریعاً بخوابید! نگران کودکانتان نیز نباشید. آنها اگر بیدار شوند، به سرعت متوجهشان خواهید شد.

۱۱) وسایل استحمام را از قبل آماده کنید

هنگامی که وقت آن رسیده است که نوزادان را استحمام کنید، به کمک شریک خود نیاز خواهید داشت. همسرتان را با یکی از بچه ها سرگرم کنید و دیگری را به حمام ببرید. اما قبل از شروع استحمام، همه چیز را مرتب کنید. حوله ها، لیف ها، پماد، لوسیون، پوشک و دستمال مرطوب را آماده بگذارید. اینگونه زمانی که حمام کردن پایان می یابد، شما تازه لازم نیست که دنبال هر چیزی بگردید و بچه ها را سرما دهید. بچه اول را به همسرتان تحویل داده و دومی را تحویل بگیرید. سپس شما می توانید یک کتاب خواندن پس از حمام را برای آنها روال کنید. اعمال روتین ها، به طور معمول کلیدی برای بزرگ کردن راحت تر دوقلوها است.

۱۲) عادات و رفتارهایشان را رصد کنید

با وجود دو نوزاد جدید در خانه، ممکن است در مورد خودتان سخت یادتان بیاید که شب قبل چه خورده اید، اما طی چند هفته اول رصد کردن رفتار کودکان می تواند حیاتی باشد. اگر مشکلی رخ دهد، می توانید الگوها را مشاهده کنید. شما باید چیزهایی مانند خواب، تحرکات روده، عادات تغذیه مانند اینکه چقدر می خورند، اگر دارو مصرف می کنند چه مقدار و زمانی که گذشته و غیره را به دقت ببینید. اطلاعاتی مانند این می توانند برای نگهداری بهتر فرزندانتان مفید باشند. شما همچنین ممکن است متوجه شوید که یکی از دوقلوها بیشتر یا سریعتر از دیگری غذا می خورد. سپس در امور مختلف می توانید اطلاعات فوق را با پزشک در میان بگذارید.

۱۳) ارزاق خود را در حداقل زمان و با استفاده از خدمات ویژه تهیه کنید

در مورد خریدهای ضروری روزمره از خوار و بار فروشی نیز مانند دیگر اقلام بهداشتی ای که قبلاً ذکر شد، شما ممکن است به مشکل کمبود وقت یا انرژی بخورید. بنابراین از هر روش امکان پذیر استفاده کنید تا تهیه اقلام مورد نیاز برایتان ساده تر شود. اگر این امکان وجود دارد آنها را به صورت آنلاین تهیه کنید و در غیر این صورت سفارش خود را از قبل به فروشگاه بدهید تا به هنگام قدم زدن فقط تحویل گرفتنش باقی مانده باشد.

۱۴) برای هر کدام فرصت مجزا تخصیص دهید

اگر همیشه به طور همزمان در کنار دو کودک خود باشید، هرگز فرصتی برای شناخت تک تک آنها به عنوان افراد مستقل نخواهید داشت. اگر قادر به انجام آن هستید، برنامه ای را برای تنها بودن با هر کدام تنظیم کنید. این به شما امکان می دهد با هر یک از آنها به طور جداگانه پیوند عاطفی داشته باشید و شخصیت و علایق آنها را بهتر بشناسید و در مواقع ضرورت با اطلاعات بیشتر اقدام کنید.

۱۵) همه هدایا را بپذیرید

مراقبت از دوقلوها
مراقبت از دوقلوها

سرعت رشد کودکان برای شما به زودی عجیب خواهد بود! انگار طی پلک زدنی ۶ ماهه می شوند. هدیه هر عضو خانواده یا دوستی که مایل به دادن لباس برای نوزادان هستند، بپذیرید. حتی اگر اندازه نوزاد نباشند، آنها به زودی رشد خواهند کرد. لباس می تواند گران باشد و با پذیرفتن هدیه از دیگران شما می توانید کمی پول پس انداز کنید! این قطعاً یک موقعیت برنده-برنده است و سپس هنگامی که نیاز شما مرتفع شد می توانید آنها را به کسانی بدهید که ممکن است به لباس کودک نیاز داشته باشند.

۱۶) بهترین کارهایی را که در ظرفیت خودتان است، انجام دهید

مراقبت از دوقلوها
مراقبت از دوقلوها

مادر بودن مسابقه نیست و شما همه کارها را با سرعت خودتان انجام می دهید. به یاد داشته باشید که این کودکان، فرزندان گرانقیمت شما هستند و این شما هستید که با عشق کارهای زیادی برایشان انجام می دهید، نه دیگران. شمایید که یک مادر فوق العاده هستید و دیوانه وار به فرزندانتان عشق می ورزید، پس خودتان را با خودتان قیاس کنید و نه با دیگران. این دوقلوهای فوق العاده از شما همین را می خواهند که آنها را دوست بدارید و بدانید که در نهایت این از هر چیز دیگر مهمتر است.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید