بارداری می تواند سوالات بسیاری را برایتان به وجود بیاورد. بارداری زمان تحولات زیادی در بدن انسان است و به همراه آن ردی از علائم و نگرانی ها در زنان باردار به وجود می آید که ممکن است از صحبت کردن درباره ی آن ها خجالت بکشند یا حتی بترسند.

سخت است که از یک پزشک یا یک دوست درباره ی میزان برآمدگی شکم، مغز بارداری (فراموش کاری در دوران بارداری)، حرکات شکم هنگام زایمان، یا این که واژن پس از زایمان چگونه تغییر می کند سوال کنید، که این ها فقط چند مورد از آن دسته سوالات هستند.

بنابراین پاسخ های کارشناسان سایت به برخی از سوالات رایج بارداری، زایمان و دوره ی پس از زایمان در اینجا جمع آوری شده است. برای دیدن پاسخ ها، ادامه مطلب را بخوانید.

۱.علائم اولیه بارداری چیست و چه زمانی می توان متوجه آن شد؟

سوال و جواب بارداری

ممکن است در روزهای اول بارداری، احساس خستگی بیش از حد کنید.

دکتر تالیثا ال برونی، سرپرست پزشکی در مرکز جامع مراقبت از خانواده، گفته است، شایع ترین علائم بارداری، قطع شدن دوره های عادت ماهیانه است اما ممکن است حالت تهوع، سوزش سر دل، یبوست، خستگی یا حساس شدن پستان هم باشند.

وی افزود: «این علائم می توانند در شش تا هشت هفته ی اول بارداری رخ دهند.»

۲.موارد عجیب جواب مثبت اشتباه یا جواب منفی اشتباه روی تست حاملگی چیست؟

جواب مثبت تست بارداری به اشتباه، خیلی رایج نیست.

برونی توضیح داد: تست های بارداری در خانه با شناسایی هورمون گونادوتروپین کوریونیک انسانی(HCG) در ادرار شما انجام می شود. این هورمون فقط در هنگام بارداری آزاد می شود.

او گفته است در موارد بسیار نادر، سقط جنین، برخی از سرطان ها و برخی از دارو ها ممکن است باعث نتیجه ی مثبت اشتباه شوند اما در اکثر موارد، جواب مثبت به این معنی است که باردارید.

برونی گفته است: «خیلی بعید است که جواب مثبت اشتباه باشد اما تمام آزمایش های مثبت باید در مطب پزشک تائید شوند.»

وی افزود، جواب های منفی اشتباه بیشتر رایج هستند، چرا که بسیاری از زنان، تست را خیلی زود انجام می دهند. طبق گفته ی سازمان برنامه ریزی والدین، پس از یک دوره ی عادت ماهیانه عقب افتاده، زمانی است که تمام آزمایش های بارداری دقیق تر هستند. اگر قبل از عقب افتادن عادت ماهیانه یک آزمایش دهید، نتیجه نامطمئن تری می گیرید.

۳.آیا ممکن است باردار باشید و ندانید؟

سوالات در مورد علائم بارداری

بیشتر افراد این واقعیت که باردار هستند را نمی توانند نادیده بگیرند.

در ماه ژولای، سایت INSIDER از زنی میشیگانی خبر داده است که پسر بچه ای سالم را به دنیا آورده؛ اما ادعا کرده است که قبل از زایمان نمی دانسته که باردار است. کلی یاکیچ می گوید او برآمدگی شکم و علائم بارداری نداشته و چیزی از حرکت جنین را احساس نمی کرده.

دکتر مری جین مینکین، پروفسور بالینی علم زنان و زایمان و باردرای گفته است برای اکثر افراد تغییرات جسمی دوران بارداری وجود دارد و غیرممکن است نادیده گرفته شوند.

اما وی افزود که امکان گمان کردن اینکه باردار نیستند، وجود دارد. او گفت ساده ترین و رایج ترین تعبیر آن “احساس انکار” است، گرچه دلایل جسمی هم می تواند برای تشخیص یک کودک در حال رشد که مشکل است، وجود داشته باشد.

به گفته مینکین، برآمدگی شکم در افرادی که سنگین وزن تر هستند یا افرادی که رحمشان درون حفره لگن فرو رفته است، کمتر مشخص است. جایگاه جفت هم- عضوی که درون رحم رشد پیدا می کند تا اکسیژن و مواد مغذی را به جنین انتقال دهد- می تواند تغییر ایجاد کند.

مینکین گفت: “زمانی که جفت در قسمت جلویی رحم قرار می گیرد- که آن را جفت قدامی می نامیم- برخی از فعالیت های جنین را کند می کند.

به این موضوع به عنوان یکی دیگر از دلایلی توجه کنید که اگر آزمایشات بارداری را پس از یک دوره عادت ماهیانه عقب افتاده انجام دهید، دقیق تر هستند.

۴.آیا واقعا بارداری پس از ۳۵ سالگی خطرناک است؟

سوالات قبل از بارداری

نه همه ی افراد اما برخی از آن ها که پس از ۳۵ سالگی باردار می شوند، دچار مشکل خواهند شد.

زنان با تعداد مشخصی تخمک در تخمدان های خود به دنیا می آیند و همانطور که بزرگ تر می شوند، تخمک های کمتری برایشان باقی می ماند که احتمال زیادی وجود دارد تا ناهنجاری های ژنتیکی را همراه داشته باشند. به همین دلیل است که باروری زنان با افزایش سن کاهش می یابد. این کاهش از حدود ۳۰ سالگی شروع می شود و در اواسط ۳۰ سالگی افزایش می یابد.

زمانی که زنان در اواخر دهه ۳۰ تا ۴۰ سالگی شان باردار می شوند، خطر بالاتری برای عوارضی مانند مشکلات مادرزادی، سقط جنین، به دنیا آوردن جنین مرده، بارداری چندقلو (مثل دوقلو و سه قلو) وجود دارد. در زنان مسن، خطر بالاتری برای دیابت و فشار خون بالا در بارداری وجود دارد.

این به آن معنا نیست که هرکسی پس از ۳۵ سالگی باردار شود، این مشکلات را تجربه خواهد کرد. برنی می گوید زنان بسیاری را در حدود ۳۵ سالگی یا کمی بزرگتر دیده است که بارداری های بدون مشکلی داشته اند.

اما طبق آمار، اگر پس از ۳۵ سالگی باردار شوید، احتمال کمتری برای بارداری وجود دارد و به احتمال زیاد مشکلات خاصی خواهید داشت.

۵.آیا ورزش کردن در دوران بارداری بی خطر است؟

سوالات متداول بارداری

ورزش برای داشتن بارداری سالم و عادی، کار مناسبی است.

برای خانم های سالمی که بارداری کم خطر تری دارند، در واقع ورزش توصیه می شود.

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری توصیه می کنند که زنان باردار هر هفته ۱۵۰ دقیقه اروبیک با شدت متوسط (مانند راه رفتن تند) انجام دهند. آن را به ۵ بار در هفته، هر بار به مدت ۳۰ دقیقه تقسیم کنید.

فعال بودن در دوران بارداری فوایدی هم دارد: می تواند درد کمر و یبوست را کاهش دهد و ممکن است خطر دیابت حاملگی، پری اکلامپسیا (افزایش ناگهانی فشار خون و تورم دست و پاها) و زایمان سزارین را کاهش دهد.

اما استثنائاتی وجود دارد. افرادی با شرایط خاص سلامتی یا عوارض بارداری، نباید هنگام بارداری کار های سنگین کنند. بهتر است از پزشک متخصص زنانتان در اولین جلسه پیش از بارداری درباره ی ورزش سوال کنید.

همچنین آن کسانی که افراد فعالی نبوده اند- چه برای مدتی چه برای همیشه- باید به آرامی پیش روند.

اگر در طی ۱۰ سال اخیر به باشگاه نرفته اید، بارداری زمان مناسبی برای شروع ورزش سنگین نیست. در عوض روزانه با حداقل ۵ دقیقه ورزش شروع کنید، سپس با این رویه پیش بروید.

۶.آیا واقعا در دوران بارداری باید برای دو نفر غذا بخورم؟

پرسش و پاسخ بارداری در نی نی سایت

متاسفانه، مجبور نیستید که در دوران بارداری دوبرابر کالری مصرف کنید.

عبارت «خوردن برای دو نفر» بر این اشاره دارد که کالری را که معمولا مصرف می کنید، باید دو برابر کنید.

این درست است که فردی با وزن معمولی باید در دوران بارداری ۲۵ تا ۳۵ پوند به دست بیاورد، اما برای انجام این کار به کالری اضافه احتیاجی ندارید.

در حقیقت در طول سه ماهه اول شما احتیاجی به هیچ کالری اضافی ندارید. در طول سه ماهه دوم، چیزی حدود ۳۴۰ کالری اضافی در روز احتیاج دارید و در سه ماهه سوم تقریبا به ۴۵۰ کالری اضافی در روز نیاز دارید و به همین ترتیب به آن اضافه می شود.

۷.چرا برخی از افراد برآمدگی شکم خیلی کمی دارند؟

سوالات متداول در مورد بارداری

میزان برآمدگی شکم می تواند به دلایل زیادی متفاوت باشد.

برآمدگی شکم در بارداری معمولا موضوع داغ بحث های آنلاین است. یکی از مثال های معروف سارا استیج است که به «مادر سیکس-پک» هم شناخته می شود. او در طی هر دو بارداریش، بسیار مراقب شکم نسبتا کوچک و عضلانیش بود .

برونی می گوید: “مردم همیشه درباره ی برآمدگی شکم افراد باردار نظر می دهند.”

اما دلایل زیادی برای تفاوت در اندازه برآمدگی شکم وجود دارد. افرادی که بالاتنه بلندی دارند یا رحمشان به سمت پشت بدن است، ممکن است شکم کوچکی داشته باشند. افرادی که معده شان را کوچک کرده باشند هم شکم کوچکی خواهند داشت. داشتن بیش از یک بچه هم می تواند تفاوت ایجاد کند.

برونی می گوید: «بسیاری از زنان، زمانی که بارداری دوم یا سومشان است، شکمشان بیشتر جلو می آید. ماهیچه های شکمی به اندازه قبل قوی نیستند.»

۸.آیا سونوگرافی تنها راه فهمیدن جنسیت کودک است؟

سوال و جواب درباره بارداری

آزمایش سونوگرافی، رایج ترین راه برای فهمیدن جنسیت کودک است.

داستان های قدیمی زیادی به گفته زنان درباره ی چگونگی تشخیص جنسیت کودک است، اما برای گرفتن جواب دقیق، باید برای آزمایش به پزشک مراجعه کنید.

اغلب تشخیص جنسیت کودک با سونوگرافی بین هفته ۱۸ تا ۲۰ بارداری انجام می شود. گرچه این دلیل اصلی انجام سونوگرافی نیست. معمولا سونوگرافی برای ارزیابی رشد کودک، بررسی نقایص هنگام تولد و موارد بیشتر انجام می شود.

اما برونی گفته است جنسیت می تواند از طریق آزمایشاتی که برای غربالگری بیماری های ژنتیکی انجام می شود نیز مشخص شود.

تست غیر تهاجمی پیش از تولد که در هفته های هشتم یا نهم انجام می شود، برخی از اختلالات را نشان می دهد و می تواند جنسیت کودک را تشخیص دهد.

برونی گفت: «این آزمایشی روی خون مادر است، چرا که بخش های کوچکی از DNA کودک در خون مادر وجود دارد. مسئله این است که همه ی بیمه ها هزینه ی آن را پرداخت نمی کنند، بنابراین برخی از زنان مجبورند هزینه آن را از جیب پرداخت کنند.»

همچنین یک آزمایش غربالگری ژنتیکی تهاجمی تری وجود دارد به نام آمینوسنتر که پزشکان، نمونه ای از مایع جفت که شامل DNA کودک است را بر می دارند.

زمانی که مسئله تشخیص جنسیت کودک است، این آزمایشات از سونوگرافی قابل اطمینان تر هستند اما این آزمایشات مانند سونوگرافی صرفا به خاطر تشخیص جنسیت انجام نمی شوند. با متخصص زنان و زایمان خود صحبت کنید تا ببینید که کدام آزمایش پیش از بارداری مناسب شما است.

۹.چرا بارداری باعث گاز معده و مشکلات گوارشی می شود؟

سوالات رایج درمورد بارداری

هورمون ها دلیل مشکلات گوارشی در دوران بارداری هستند.

همه چیز به هورمون ها مربوط است.

بارداری باعث بالا رفتن سطح هورمون پروژسترون می شود، که بافت های کل بدن از جمله لوله گوارش را شل می کند. این شل شدن لوله گوارشی باعث آرام شدن حرکات روده و احتمالا باعث ایجاد گاز، سوزش سر دل و یبوست می شود.

همه ی این ها به دلیل شل شدن بافت ها است؛ که همه تاثیر پروژسترون است.

۱۰.چرا در طول دوران بارداری، احساس خستگی زیادی دارم؟

16 جواب به معذب کننده ترین سوالات بارداری که از پرسیدن آن ها خجالت می کشید

بزرگ کردن یک فرد جدید، خسته کننده است.

پاسخی کوتاه به این سوال این است که بزرگ کردن یک کودک آسان نیست.

بارداری زمانی است که شما در حال به وجود آوردن یک شخص کامل هستید. بدن واقعا تغییرات زیادی را متحمل می شود تا همه ی این بافت های جدید را به سختی ایجاد کند. به همین دلیل است که زنان، بسیار احساس خستگی می کنند.

۱۱.چرا ویار بارداری دارم؟

16 جواب به معذب کننده ترین سوالات بارداری که از پرسیدن آن ها خجالت می کشید

ویار بارداری حتی برای متخصصین هم یک راز است.

چندین نظریه وجود دارد که ویار ها به تغییرات هورمونی یا حساس تر شدن بدن در دوران بارداری مرتبط است؛ اما حقیقت این است که واقعا نمی دانیم چرا اتفاق می افتند.

هیچ نظری منطبق بر دلیل پزشکی یا علمی درباره ی ویار ها نداریم. دلیل مشخصی وجود ندارد.

۱۲.آیا مغز بارداری (فراموشی) واقعی است؟

سوالات بارداری و زایمان

ممکن است استرس بارداری مرتبط با اصطلاح «مغز بارداری» باشد.

این گونه به نظر می رسد که واقعی باشد، اما دانشمندان هنوز دقیقا نمی دانند که چرا اتفاق می افتد.

برونی گفت: «به نظر می رسد نوعی تغییرات در جایی رخ می دهد که زنان در دوران بارداری درگیر فراموشی هستند. زمان پر استرسی است. مانند هر زمان دیگری در زندگی که استرس داریم و مشغول هستیم و ممکن است به حد کافی کارآمد نباشیم. دلیل مشخصی برای آن چه که اتفاق می افتد وجود ندارد. فکر می کنیم که فقط بخاطر استرس و هیجان است.»

۱۳.آیا واقعا زمانی که زایمان می کنم حرکات روده ای خواهم داشت؟

16 جواب به معذب کننده ترین سوالات بارداری که از پرسیدن آن ها خجالت می کشید

طبیعی است که هنگام فشار آوردن، روده هایتان را حرکت دهید.

شاید اینگونه حرکات روده ای داشته باشید اما کاملا طبیعی است.

عضلاتی که از آن ها برای فشار آوردن کودک به سمت بیرون استفاده می کنید، همان عضلاتی است که برای حرکات روده از آن ها استفاده می کنید.

به عبارت دیگر اگر چنین اتفاقی بیافتد، به این معناست که به درستی فشار می آورید.

۱۴.آیا راهی برای جلوگیری از ترک های پوستی وجود دارد؟

16 جواب به معذب کننده ترین سوالات بارداری که از پرسیدن آن ها خجالت می کشید

ترک های پوستی معمولا پس از زایمان محو می شوند.

خطوط قرمزی که با نام علامت های کشیدگی پوست هم شناخته می شود، ممکن است در دوران بارداری بر روی شکم در حال رشدتان به وجود بیایند. در برخی از زنان این علامت ها روی باسن، سینه یا رانشان هم به وجود می آید.

اما برای جلوگیری کردن از آن نمی توان کار زیادی انجام داد. در سال ۲۰۱۵ گروهی از محققین، شواهد موجود از درمان موضعی علامت های کشیدگی پوست در بارداری را بررسی کردند. آن ها نتیجه گرفتند که روش های مناسب جلوگیری از آن ها نادر هستند.

برونی گفت که جلوگیری از افزایش وزن بیش از حد در بارداری ممکن است از ایجاد علامت های کشیدگی پوست جلوگیری کند، اما گاهی اجتناب ناپذیر هستند. با این حال اکثر علامت های کشیدگی پوست پس از بارداری از بین می روند.

۱۵.آیا حالت واژن من پس از زایمان همیشه متفاوت از قبل می ماند؟

واژن در زمان زایمان تغییر زیادی می کند.

نحوه ی بهبود واژن شما پس از زایمان به این که قبل از زایمان چگونه بوده است بستگی دارد. در افرادی که وزن مناسب با عضلات کف لگن قوی ای دارند، احتمال بیشتری برای برگشت به وضعیت قبلی وجود دارد.

اما زایمان های سخت، زایمان هایی با وسایل کمکی (زمانی که پزشکان از ویکیوم یا فورسپس استفاده می کنند تا به کشیدن بچه به بیرون کمک کند) و ایپیزوتومی (شکافی که زیر دهانه واژن ایجاد می شود) می تواند باعث زخم واژن بیشتر و بهبودی طولانی تری شود.

با این که بهبودی زایمان، هفته ها و حتی ماه ها می تواند طول بکشد، واژن یک عضو فوق العاده ارتجاعی است که می تواند منبسط و منقبض شود. اگر چه پزشکان می توانند به شما بگویند که شما زایمان طبیعی داشته اید و ممکن است واژن شما دقیقا مثل قبل نشود؛ اما طبق چیزی که انتظار می رود ممکن است با گذشت زمان خیلی شبیه به چیزی شود که قبل از زایمان بوده.

تمرینات عضلات کف لگن می تواند به واژن و تمام عضلات کف لگن کمک کند تا به حالت قبلشان برگردند.

۱۶.چه مدتی پس از زایمان می توانم رابطه جنسی داشته باشم؟

زمانی که آماده هستید، رابطه جنسی را شروع کنید.

پزشکان توصیه می کنند که قبل انجام دوباره ارتباط جنسی، زنان تا بعد از معاینه ای که شش ماه پس از زایمانشان انجام می شود صبر کنند؛ اما در واقع هر زمان که احساس کردید می توانید شروع کنید.

زنان می دانند که چه زمانی برای از سرگیری روابط جنسی آماده هستند. بستگی به خودشان دارد.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید