در اغلب موارد، این چیز های روزمره هستند که می توانند برای همه به خصوص نوجوانان استرس آور باشند. اگر فرزندتان استرس دارد، می تواند به علت یکی یا بیشتر از دلایل استرس لیست شده ی زیر باشد.

۱-استرس تحصیل

فشار عملکرد تحصیلی بهتر، یکی از شایع ترین علت استرس در دوره ی دبیرستان است. نوجوانان اغلب نگران بسیاری از چیز ها هستند مانند کامل کردن تکالیف مدرسه، پروژه ها، گزارشات، درس خواندن برای امتحان و انتخاب کردن دانشگاه برای درخواست دادن.

چنین فشاری زمانی خوب است که فرزندتان را تشویق به گرفتن نمرات خوب در مدرسه کند. اما اگر این بر توانایی های شناختی شان اثر بگذارد و عواقبی بر سلامتی شان داشته باشد، باعث نگرانی است.

۲-استرس فیزیکی

تغیرات فیزیکی نیز می تواند علت دیگری برای استرس در نوجوانان باشد. نوجوانان تغیراتی فیزیکی و احساسی را متحمل می شوند که ممکن است آن ها را گیج کند و باعث استرس شود.

ندانستن آن که چه اتفاقی برای بدن شان می افتد و چرا در دوران بلوغ احساس خاصی دارند، می تواند باعث تنش شود. همچنین فشار بیش از حد روی بدن می تواند نوجوان را خسته کند و از لحاظ ذهنی به او استرس دهد.

۳-استرس اجتماعی

زندگی اجتماعی برای نوجوانان اهمیت دارد و آن ها نیاز دائمی دارند که با همسن و سالان شان باشند، جزئی از گروهی شوند، در جشن ها حضور داشته باشند و با دوستانشان وقت بگذرانند و می توانند به دوستان خود بیشتر از خانواده اهمیت بدهند.

فشار همسن و سالان یک استرس اجتماعی است. نوجوانان نیاز دارند که توسط همسن و سالان شان پذیرفته شوند اما برای انجام چیز هایی جدید از آن ها انگیزه می گیرند مانند نوشیدن، سیگار کشیدن و مصرف مواد مخدر.

آنها برای به سبکی خاص لباس پوشیدن، به سبک نوجوانان صحبت کردن و فردی خیلی باحال بودن، تحت فشاری دائمی هستند. در اغلب موارد، همه ی این ها به این معناست که نوجوانان مجبورند خود واقعی شان را کنار بگذارند و تظاهر به بودن کسی کنند که خودشان نیست و تجربه ای بسیار استرس آور است.

در این روند، آنها تصویری اجتماعی قابل قبول از خود می سازند و برای حفظ آن، تحت فشار ثابتی هستند. تلاش برای ایجاد تعادل بین تصویر خود و تصویر ایجاد شده، کار آسانی نیست و می تواند استرس زا باشد.

علاوه بر موارد فوق، مشکلات با دوستان، زورگویی کردن و روابط عاشقانه نیز می تواند علت استرس میان نوجوانان باشد.

علت استرس نوجوانان

۴-استرس به علت مشکلات خانوادگی

هر چیزی که بر خانواده تاثیر بگذارد، مستقیما بر نوجوان اثر دارد. انتظارات غیر منطقی والدین، اختلافات زناشویی بین والدین، بیماری اعضای خانواده یا روابط سخت میان خواهر و برادر، همه عواملی هستند که می توانند بر نوجوان اثر بگذارند.

رقابت خواهر و برادران یکی دیگر از مشکلات خانوادگی است که می تواند موجب استرس در نوجوان شود. تفاوت میان خواهر و برادران طبیعی است، اما اگر به چند بار برسد و به بحث و نزاع تبدیل شود، می تواند برای هر دو طرف استرس آور باشد.

نوجوانان ممکن است احساسات حسادت و نفرت نسبت به خواهر یا برادر کوچکتر شان داشته باشند که والدین توجه بیشتری به آنها دارند. برای جلوگیری کردن از چنین موقعیتی، از طرفداری کردن از بچه ها خودداری کنید.

۵-استرس مالی

پول چیزی نیست که فقط بزرگسالان را نگران کند. نوجوانان نسبت به پول استرس بیشتری دارند زیرا کار زیادی برای آن نمی توانند انجام دهند.

مطالعات نشان می دهد که کودکان از خانواده های کم درآمد، تقریبا تمام وقت با استرس های مربوط به فقر رو به رو می شوند و نوجوانان و بزرگسالان رنج کشیده ای می شوند.

اگر خانواده تان از مشکلات مالی برخوردار است، می تواند موجب استرس در فرزندتان نیز شود. نوجوانان ممکن است نگران شهریه دانشگاه و کمک هزینه های دانشجویی شوند که می توانند بسیار استرس آور باشند.

در حالی که بسیار خوب است به فرزندتان اجازه دهید بداند که شما تلاش می کنید تا پول کافی برای زندگی کردن بدست آورید، اما با جزئیات زیاد اذیت شان نکنید.

۶-حوادث تروماتیک (تکان دهنده)

مقابله با حوادث تروماتیک مانند تصادفات، بیماری یا مرگ یک عزیز، آسیب دیدن فیزیکی یا روحی، می توانند تاثیر بسیار مهمی بر نوجوان داشته باشند.

مرگ می تواند، احساس از دست دادن و ترس از دست دادن همه کس و همه چیز را ایجاد کند و استرس را به درد بیافزاید.

گاهی بهم زدن با فرد مورد علاقه نیز می تواند برای نوجوانان، تروماتیک باشد. همیشه ایده ی خوبی است که در شروع هر کدام از این حوادث، حواستان به نوجوان باشد.

۷-تغیرات جدی در زندگی

ممکن است نوجوانان به سرعت بزرگسالان، تغیر را نپذیرند. تغییرات جدی مانند رفتن به مدرسه یا شهر جدید، اضافه شدن عضوی جدید به خانواده مانند ناپدری ، نامادری، خواهر یا برادر ناتنی و غیره، می توانند باعث ناراحتی نوجوان شوند.

ندانستن آن که چگونه با تغیر مقابله کنند و راهی که با انتظارات خانواده و معلمان رو به رو شوند می توانند زندگی را برای نوجوان بسیار استرس آور کنند.

۸-روابط عاشقانه

دختران و پسران اغلب در دبیرستان نگران این هستند که دوست دختر یا دوست پسر ندارند، در حالی که دوستان شان دارند. انتظارات فرد مورد علاقه، کم توجهی یا توجه کم یا زیاد او و سردرگمی ناشی از شروع احساسات جنسی، تنها چند مورد از روابط عاشقانه ای هستند که می تواند باعث استرس شان شود.

علت استرس در نوجوانان چیست

۹-خودباوری کم

نوجوانان سوالات و شک و تردید های بسیاری درباره ی احساسات مختلف و تغییرات فیزیکی که با آنها روبه رو می شوند، دارند. اطمینان نداشتن به خود یا اعتماد به نفس کم، بدترین آنها هستند.

این که چگونه با نوجوان رفتار می کنید، می تواند در افزایش اطمینان نداشتن به خود و درک ضعیف از خود تاثیر داشته باشد.

۱۰-رقابت ناسالم

رقابت میان همسن و سالان در مدرسه عادی است. دانش آموزان معمولا در رقابت های سالم تحصیلات عالی، ورزش ها و فعالیت های فوق برنامه ای، زیاده روی می کنند.

تا زمانی رقابت خوب و سالم است که آنها را به عملکردی بهتر و بهبود نمرات شان تشویق کند. اما اگر احساسات منفی مانند حسادت و خشم را افزایش دهد، فقط به تحصیلات، استرس اضافه می شود.

۱۱-مدیریت ضعیف زمان

گله ای رایج در بین نوجوانان این است که برای هیچ چیز “وقت ندارند”. هیچوقت زمان کافی برای صبحانه، تکالیف مدرسه یا کارهای خانه نیست. مدیریت ضعیف زمان یکی دیگر از دلایل استرس میان نوجوانان است.

به سادگی با تکنولوژی و رسانه ها که وقتشان را می گیرد، حواسشان پرت می شود. قبل از آنکه متوجه بشوند، آنها می مانند و زمان کمی برای انجام کارهایی که باید انجام شود. نتیجه، نوجوان استرسی می شود.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید