بارداری به آسانی قدم زدن در پارک نیست. تغییرات رفتاری، استرس، ویارهای عجیب و غریب و ورم قوزک پا، باعث می شود که هر زن بارداری آرزو کند تا بارداری اش زود تمام شود. اما هیچ مادری هم ادعا نمی کند که دوران پس از زایمان، دوران شیرینی است. شما با یک کوچولوی نق نقو طرف هستید که خواستار توجه تمام وقت شماست و وقتی که خسته اید و از بی خوابی کلافه اید، خیلی سخت است که همه ی کارها را درست انجام دهید. این موقعیت شبیه وقتی است که می دانیم کاری درست است اما خلاف آن را انجام می دهیم. در اینجا به برخی از کار هایی که بعد از زایمان به اشتباه انجام می دهید می پردازیم.

کارهایی که بعد زایمان باید انجام داد

۱- از وعده غذایی تان نگذرید.

بله، این ساده ترین کاری است که می توانید انجام دهید: خوردن. اما برای مادری که در طول روز باید از نوزادش مراقبت کند و همراه با آن دل مشغولی های زیاد دیگری نیز دارد، گذشتن از وعده غذایی آسان تر است. یکی از کار های اشتباه که برخی از مادران بعد از زایمان انجام می دهند کنار گذاشتن وعده های غذایی است.

علاوه بر کنار گذاشتن وعده غذایی، اغلب مادرها فراموش می کنند که از صبح چیزی نخورده اند. در این مواقع، خواب یا خوردن غذا یک معضل برایتان محسوب می شود. البته که خواب موضوع مهم تری است و به همین دلیل همیشه در ابتدا می آید.

کارهایی که بعد از زایمان باید انجام داد

۲- این تصور که شیر دادن به کودک کار آسانی است را از ذهنتان بیرون کنید.

برخی از افراد به طور ذاتی شیردهی را بلدند اما برای عده ای یادگیری این موضوع زمان بر است. خودتان را به خاطر یادگیری چیزی که نمی دانید احمق فرض نکنید و به جای آن آموزش ببینید و درباره موضوعاتی از قبیل محصولات شیردهی و انواع پوزیشن های شیردهی اطلاعات کسب کنید. این بهتر از آن است که بعد ها ابراز تاسف کنید.

بیشتر بخوانید: انواع مدل های شیردهی

یادگیری شیردهی

۳- لباس زیرهای خوب تان را نپوشید.

خودتان را با پوشیدن لباس زیر های خوب اذیت نکنید. مگر این که بخواهید آن ها را دور بریزید. به جای آن، از لباس زیر های توری یا نخی استفاده کنید که راحت و هواگیر هستند.

۴- وقتی کودک تان را خوابانده اید شروع به تمیزکاری نکنید.

این که پزشک تان و سایر مادرها توصیه می کنند وقتی کودک تان خواب است شما نیز بخوابید، بی دلیل نیست. زیرا آن لحظه تنها زمانی است که می توانید بی وقفه استراحت کنید. اما زمانی که نوزادتان با پا به تخت می کوبد، غرایز طبیعی در بدن تان بیدار می شود و شروع به جارو کردن کف اتاق و رفتن به زیرزمین برای شستن لباس ها می کنید. بدن شما به تازگی انسانی را به دنیا آورده، به آن فرصت دهید تا استراحت کند و به بهبودی برسد.

انجام کارهای منزل بعد از سزارین

۵- وسایل سنگین بلند نکنید.

این که می توانید به راحتی راه بروید، آشپزی و تمیزکاری کنید به این معنی نیست که بدن تان کاملا ریکاوری شده، حتما به بدن تان فرصت بهبود دهید.

برداشتن وسایل سنگین

۶- اجازه ندهید که رفت و آمد در خانه تان زیاد شود.

این کاری است که هر مادری باید انجام دهد. ما متوجه ایم که نمی خواهید با فردی که برای دیدن نوزادتان هیجان زده است، بدرفتاری کنید اما مطمئنا آن ها به نیازتان برای تنها بودن احترام می گذارند. از این گذشته، بهترین بهانه دنیا در دستان شماست، چرا از آن استفاده نکنید؟!

استراحت بعد از زایمان

۷- از پوشیدن شلوار های جین و تنگ بپرهیزید.

بخش های زنانه بدن تان سایش ها و پارگی های زیادی را پشت سر گذاشته، به همین دلیل ممکن است مجبور شوید شلوار مادر بزرگ تان را بپوشید و از پد بهداشتی استفاده کنید. زیرا به دلیل آسیب به بخش های زنانه تان، باید با ملایمت بیشتری با آن ها رفتار کنید.

نمی توانید همچنان در پوشیدن شلوار های جذب تان پافشاری کنید و خودتان را درون آن جا کنید. بعد ها وقت برای پوشیدن آن ها زیاد است. بعد از بهبودی لگ انتخاب مناسب تری است.

استراحت بعد از زایمان طبیعی

۸- برای دستشویی کردن به خود فشار نیاورید.

دستشویی کردن در دوران بعد از زایمان بسیار دردناک است. زیرا بدن و ماهیچه های تان هنوز در شوک زایمان به سر می برند. اگر از پارگی پرینه رنج می برید، ممکن است پزشک تان داروهای روان کننده و ضد یبوست را برای تان تجویز کند. بنابراین به خودتان زمان بدهید و به جای زور زدن از محصولات مناسب استفاده کنید.

پارگی پرینه در زایمان طبیعی

۹- رابطه جنسی نداشته باشید.

داشتن رابطه جنسی ممکن است آخرین موضوعی باشد که به ذهن تان برسد، اما استثنائاتی برای این قاعده وجود دارد. قبل از آن که کاری را انجام دهید، از پزشک تان اطمینان حاصل کنید که خطری تهدیدتان نمی کند.

رابطه زناشویی بعد از عمل سزارین

۱۰- از تامپون استفاده نکنید.

تامپون ها برای همه ی انواع خون ریزی بعد از زایمان کافی نیستند. همچنین تامپون ها خطر ابتلا به عفونت را بالا می برند. پس اگر به استفاده از تامپون ها فکر می کنید، فراموشش کنید. به جای آن از پد های بهداشتی استفاده کنید.

شما در دوره ای از زندگی تان هستید که بسیار از نظر جسمی و روحی آسیب پذیرید. از خودتان درست مانند کودک تان مراقبت کنید. همه چیز رو به راه خواهد شد، به شرط آن که، به بدن تان احترام بگذارید و به آن فرصت دهید تا خودش را به بهبودی برساند.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید