اگر بدن شما اسید بیشتری را در غدد معده شکم ترشح کند، ممکن است از اسیدیته یا ترش کردن معده رنج ببرید. اسیدیته سبب سوزش سر دل، درد شکم، تنفس بد، نفخ و سایر علائم مرتبط می شود. غذای تند و یا سنگین، مصرف بیش از حد نوشابه های کافئین دار، فاصله طولانی بین دو وعده غذا و یا سایر موارد مشابه بعضی از دلایل معمول است که می تواند باعث اسیدی شدن معده شود.

اسیدیته یک بیماری شایع است که بیشتر ما از آن رنج می بریم. یکی از دلایل اصلی این وضعیت، داشتن عادات بد غذایی در بارداری است. در این پست برخی از درمان های خانگی طبیعی برای مقابله با اسیدیته و سوزش معده را ذکر خواهیم کرد.

برای ترش کردن معده چی خوبه

۱) دانه های روغنی رازیانه

درمان گیاهی ترش کردن معده

دانه های روغنی خواص بسیاری در حفظ سلامت گوارش دارند و در بهبود اختلالات معده مانند اسیدیته و سوزش سر معده ، مفید هستند. شما می توانید یک قاشق غذاخوری از دانه های رازیانه را بعد از غذا بجوید و یا دانه های رازیانه را با یک فنجان آب جوش برای ۵ تا ۱۰ دقیقه دم داده و به صورت چای رازیانه مصرف کنید تا نشانه های اسیدیته را از بین ببرید.

۲) ریحان

ترش کردن معده در ماه آخر بارداری

ریحان یک گیاه موثر در مقابله با ریفلاکس اسید معده است. این به این دلیل است که ریحان خواص گرمی و آرامش بخش دارد که در مقابله با اسید معده مفید هستند. شما می توانید چند برگ ریحان را در یک لیوان آب برای ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بجوشانید و دو تا سه بار در روز برای از بین بردن ریفلاکس اسیدی معده و سوزش سر دل و معده بنوشید. به طور مشابه، شما می توانید پس از وعده های غذایی، برگهای تازه آن را بجوید.

۳) باترمیلک

جلوگیری از ترش کردن معده

باتر میلک پودر یک نوشیدنی لبنی جالب در از بین بردن علائم ریفلاکس اسید است که به صورت آماده یافت می شود و البته در ایران نادر و گران است. اسید لاکتیک موجود در باترمیلک به تثبیت اسید معده کمک کرده و در واقع به عنوان یک آنتی اسید عمل می کند. برای بهتر شدن عملکرد آن شما می توانید نمک، پودر فلفل سیاه و پودر زیره را به باترمیلک خود اضافه کنید.

۴) دارچین

جلوگیری از ترش کردن معده

دارچین یک ادویه معطر است که به خنثی کردن اسید معده کمک می کند و یک آنتی اسید طبیعی محسوب می شود. دارچین به خوبی در بهبود هضم کار می کند و همچنین در جذب مواد مغذی مختلف نقشی حیاتی دارد. به منظور حفظ سلامتی دستگاه گوارش خود، میتوانید چای دارچین را در رژیم غذایی خود قرار دهید.

۵) جگری (Jaggery)

درمان ترش کردن معده در طب سنتی

این مورد نیز که نوعی شکر طبیعی است، معمولاً در ایران نیست و در بسیاری از خانواده های هندی برای قرن ها به شکل دسر مصرف می شده است. جگری منیزیم آزاد می کند که برای سلامت روده مفید است و همچنین باعث کاهش اسیدیته شده و سیستم گوارش را قلیایی می کند.

۶) دانه های زیره

رفع سریع ترش کردن

دانه زیره برای سیستم گوارش شما مفید است. این دانه نه تنها به تسکین درد معده و هضم غذا کمک می کند، بلکه در خنثی سازی اسید معده نیز موثر است. شما می توانید به اندازه یک قاشق چایخوری دانه های زیره را در یک لیوان آب ریخته و این عصاره را برای مبارزه با علائم رفلاکس اسید بعد از هر وعده بنوشید.

۷) ادویه میخک

ترش کردن معده در ماه اول بارداری

میخک به عنوان داروی گیاهی مورد استفاده قرار می گیرد. این ادویه معطر دارای ویژگی های ضد نفخ بوده که برای سلامت دستگاه گوارش موثر است. این ادویه در مواجهه با رفلاکس اسید نیز مفید بوده و همچنین برای مبارزه با تنفس بد نیز کارآیی دارد.

۸) آب نارگیل

جوشیدن گلو در بارداری

نارگیل یک میوه گرمسیری ایده آل برای کمک به بیماری های معده است. این تاثیر به این سبب است که مصرف آب نارگیل سطح PH معده را به سمت قلیایی می برد. نارگیل به عنوان یک منبع غنی از فیبر نیز در کمک به هضم غذا موثر است و بنابراین هر نوع تشکیل اسید را تحت کنترل نگه می دارد. مصرف آب نارگیل همچنین به تشکیل غشای مخاطی اطراف معده کمک می کند که معده را از اثرات مضر اسید زیاد معده محافظت می نماید.

۹) موز

میوه برای ترش کردن معده

موز یکی از بهترین و راحت ترین درمانهای خانگی برای مقابله با ریفلاکس اسید است. موز نه تنها در جلوگیری از تشکیل اسید در معده مفید است، بلکه مصرف منظم این میوه به سلامت گوارش و جلوگیری از ترش کردن معده نیز کمک می کند.

۱۰) زنجبیل

ترش شدن مزه دهان در بارداری

این گیاه دارای مواد مغذی مختلف بوده و برای مبارزه با اسیدیته معده ایده آل است. زنجبیل حاوی خواص ضد التهابی است که برای تثبیت اسید معده و حفظ سلامتی گوارش نیز مفید می باشد. شما می توانید زنجبیل را به صورت خام مصرف کرده و یا آن را به غذا اضافه کنید. همچنین، شما می توانید زنجبیل را در یک فنجان آب جوشانده و بعد از وعده های غذایی برای کاهش سوزش معده به صورت دم شده مصرف نمایید.

شما می توانید با خیال راحت هر یک از این درمان های خانگی را برای درمان اسیدیته یا ریفلاکس اسید معده مورد آزمایش قرار دهید. این داروها نه تنها موثر هستند، بلکه بیشتر موارد ذکر شده برای اکثر خانواده ها قابل دسترس هستند.

سوالهای متداول

وقتی معده ترش میکند چه بخوریم

• بهترین درمان خانگی برای ترش کردن معده در بارداری و شیردهی چیست؟

در زمان بارداری و تغذیه کودک با شیر مادر، همواره باید انتخاب های آگاهانه ای داشت که نه تنها سلامت خودتان را لحاظ کند، بلکه در طول درمان بیماری وضعیت کودک را نیز ملاک قرار دهد. اگر چه بسیاری از داروهای خانگی ایمن هستند، با این حال اگر شما باردار و یا در دوران شیر دادن به نوزاد هستید، قبل از انتخاب هرگونه اقدامات درمانی خانگی برای مقابله با اسیدیته، ممکن است لازم باشد با پزشک متخصص زنان خود مشورت کنید. با این حال، برخی از داروهای خانگی توصیه شده برای ترش کردن در دوران بارداری و شیردهی شامل باترمیلک، شیر سرد، آب نارگیل و دانه های رازیانه است.

• بهترین راه حل خانگی برای درمان رفلاکس نوزادان چیست؟

نوزادان نیز ممکن است از اسیدیته یا ریفلاکس اسید معده رنج ببرند. با این حال، توصیه نمی شود که تا ۶ ماهگی چیزی به او بدهید. برخی از شیوه های رایج که ممکن است برای نوزادانی که از رفلاکس اسید رنج می برند، مفید باشند عبارتند از: بالا نگه داشتن سر نوزاد موقع خواب با استفاده از یک بالش، بغل کردن نوزاد پس از تغذیه و یا از بین بردن برخی از محرک های احتمالی از رژیم غذایی مادر. با پزشک خود صحبت کنید تا بفهمید که برای نوزاد شما چه چیزی مناسب تر است.

• اسیدیته مکرر چه عوارضی خواهد داشت؟

اغلب ما ممکن است حداقل یک بار در طول زندگی خود سوزش سر دل را تجربه کرده باشیم. با این حال، ممکن است برخی افراد وجود داشته باشند که به این پدیده به صورت منظم دچار شوند. در این شرایط اگر به موقع درمان صورت نگیرد، قضیه ممکن است از یک ناراحتی مقطعی گذشته و منجر به عوارض خطرناک تری شود. عوارض بهداشتی ای که ممکن است به وجود آید، شامل تنگی مری، مری بارت، سرطان مری و سینه، آسم، مسائل دندانپزشکی و سایر مسائل تنفسی است.

اما مهم است بدانید که تنها زمانی که به موقع درمان نکنید، ترش کردن معده یا ریفلاکس اسید ممکن است منجر به عوارض حاد شود. بنابراین، به محض اینکه هر گونه علائم رفلاکس اسیدی را مشاهده می کنید، می توانید با انجام هر یک از اقدامات فوق در خانه شروع کنید. اگر درمانهای اصلاحی خانگی بهبودی نشان ندهد، باید به دنبال کمک پزشک باشید.

 

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید