دانستن قلق کودک نوپا شما را در مراحل بچه داری جلو می اندازد! در این مطلب راهنمایی هایی برای شما داریم که کمک می کند مراقبت و بزرگ کردن کودکان نوپا برایتان راحت تر و آسان تر شود. خواندن این مقاله موجب می شود بدانید که در سال های نوپایی فرزندتان باید انتظار چه چیزهایی را داشته باشید و چگونه رفتار کنید…

۱۰ قلق کودک نوپا

۱- کودک نوپا یک کودک نوپا است

اهمیتی ندارد که در این زمینه چه کنید، کودک نوپا، یک کودک نوپا است. کودکان نوپا بدخلقی می کنند. همیشه به حرف گوش نمی دهند. به سختی می خوابند. می توانند خودخواه باشند. اما این به این معنا نیست که شما کار اشتباهی انجام داده اید. بلکه آن ها هنوز بزرگ نشده اند و رفتارشان کامل و عالی نخواهد بود. شما تنها باید قلق آنها را بدانید.

خیلی از مادران بعدها آرزو می کنند که ای کاش برای اولین باری که مادر شدند این را متوجه می شدند. یکی از مادران می گوید” هنوز اولین باری که پسرم از همراه شدن با جمع خودداری می کرد را به خاطر می آورم که خیلی ناراحت شده بودم. من باردار بودم و احساساتی، اما نمی توانستم متوجه شوم که چرا فرزند من باید به یک دفعه سرکش شود! چه کار اشتباهی کرده ام؟ هیچ کار اشتباهی نکرده بودم. باید قبول می کردم که او فقط یک کودک نوپا بود. بدخلقی کودکان نوپا جالب نیست، اما رفتاری طبیعی برای آنها است.

بزرگ کردن کودک نوپا
۱۰ قلق کودک نوپا

اهمیتی ندارد که آن ها را چگونه بزرگ کنید، آن ها هنوز کودکی نوپا هستند. هنوز بدخلقی می کنند، محدودیت ها را کنار می زنند، قوانین را قبول نمی کنند، زیاد شلوغ کاری می کنند و غیره. این به این معنا نیست که کار اشتباهی انجام داده اید، فقط به این معنا است که آن ها ۲ ساله هستند. فقط روال عادی را ادامه دهید، انتظاراتی مشخص و محدودیت هایی ثابت داشته باشید و همه ی این ها را با خوش رویی و آرام ترین شکل ممکن انجام دهید. وقتی بزرگ تر شوند، همه ی این مشکلات حل و فصل می شود.

به همه افرادی که از بچه ها مراقبت می کنند همیشه می گوییم، بدترین کاری که می توانید انجام دهید این است که زمانی که به نظر می رسد نتیجه نگرفته اید، خود را رها کنید و تسلیم رفتار آن ها شوید. بعد از آن کودک نوپا طوفانی به پا می کند و عادت به بی نظمی پیدا می کند.

۲- کودکان نوپا تقلید کردن را دوست دارند

به تقلید کردن فرزندتان توجه کنید. کودکان نوپا تقلید کنندگان خوبی هستند. کارهای همه ی آدم هایی که در زندگی شان وجود دارند را تقلید می کنند. کودک نوپایی که خواهر یا برادر بزرگ تری دارد، بر روی تقلید کردن از رفتار های او تمرکز می کند. کودک نوپایی که همراه با بچه هایی بزرگ تر در خانه است، از آن ها تقلید می کند. اگر همراه با بچه های بزرگ تر از خودش نباشد، از مادر، پدر، پدر بزرگ و مادر بزرگ تقلید می کند. شاید فرزند تان از همه ی آن ها تقلید کند.

نحوه رفتار با بچه های بد قلق

کودک نوپا می خواهد شبیه خواهر یا برادر بزرگ ترش شود. اسباب بازی های مناسب سن شان را از پنجره به بیرون پرت می کنند تا شبیه برادر بزرگ ترشان باشند. باز هم محدودیت های جسمی و گفتاری دارند اما برای بزرگ تر شدن تلاش می کنند. قطعا کوچک بودن شان جزیی از محدودیت ها است.

۳- کودکان نوپا شلوغ کاری می کنند

کودکان نوپا شلوغ و شلخته هستند. سن ۲ تا ۴ سال شلوغ ترین سال ها برای آن ها است که کودکان اسباب بازی هایشان را بیرون می ریزند و با آن ها حسابی همه چیز را بهم میزنند. یک کودک نوپا می تواند حسابی شلوغ کاری کند. حواس تان جمع باشد که فرزندتان چقدر به اسباب بازی ها دسترسی دارد. حواس تان باشد که چقدر زمان بدون کنترل بر روی او صرف بازی اش می شود. کمک کردن به فرزندتان برای مرتب کردن اسباب بازی هایش می تواند به او کمک کند تا خیلی شلوغ کاری نکند.

بیشتر بخوانید: آموزش نظم به کودک

دانستنی های بچه داری

۴- کودکان نوپا، عاشق یادگیری هستند

کودکان نوپا کنجکاو هستند. یادگیری را دوست دارند و به سرعت یاد می گیرند. فرزندتان شگفتی و زیبایی را در همه چیز اطرافش پیدا می کند. هیچ چیز از توجهش جا نمی ماند و این دنیا را دوباره برای تان جدید و هیجان انگیز می کند. این به این معنا است که فعالیت های یادگیری کوچک در خانه، جالب و هیجان انگیز خواهند شد!

البته که آن کودک نوپای کنجکاو، درباره هر چیزی که در خانه است کنجکاو می شود. که باید خانه و فضا را برای کودک ایمن سازی کنید.

زمانی که خانه را برای کودک نوپایتان ایمن می کنید، در امنیت و آرامش روحی او تعادل برقرار کنید. می توانید با کارهایی مثل قفل نکردن قفسه ظروف، رها نکردن درخت غیر تزئینی و نپوشاندن هر سطحی بر مهارت حرف شنوی و محدودیت های او کار کنید چون ارزش اش را دارد. اگر چه انجام برخی کارها مانند قفل کردن یک یا دو قفسه که مواد شیمیایی در آن ها وجود دارد، قرار دادن قفسه ی وسایل موروثی خانوادگی در قسمت بالاتر ، گذاشتن نرده های محافظ کودک بر روی پله، آن هم زمانی که می خواهید بر روی کار دیگری تمرکز کنید (مانند شام درست کردن، حمام کردن، یک تماس مهم گرفتن و غیره)، باعث آرامش خیال می شود.

۵- کودکان نوپا بد غذا هستند

کودک نوپای شما که همیشه به خوبی غذا می خورد، ممکن است به ناگهان در مورد غذا ها ایراد بگیرد. این خیلی استرس زا است. ممکن است فرزندتان یک یا دو لقمه غذا بخورد و سیر شود. این هم استرس آور است.

همه ی این ها طبیعی هستند. فضایی نسازید که منجر به بد غذایی کودک شود، بلکه به فرزند ۲ ساله تان اجازه دهید میزان گرسنگی اش را اندازه بگیرد. اگر از خوردن ناهار خودداری می کرد، او را به خوردن میان وعده عادت ندهید. زمانی که سبزیجات نمی خورند، به آن ها دسر ندهید. کودک به خود گرسنگی نمی دهد. از این مطمئن باشید و قلق کودک نوپا تان را بدست آورید. هرگز به کودک به زور غذا ندهید.

بچه های بد غذا

۶- کودکان نوپا با چرت زدن و خواب نیمروزی مشکل دارند

روزی می رسد که فرزندتان با خواب نیمروزی مشکل پیدا کند. بله، تعداد کمی از کودکان نوپا هستند که خواب نیمروزی را دوست دارند ولی اکثر آن ها همه کار می کنند تا نخوابند.

کودک نوپای شما از خواب نیمروزی خوشش نخواهد آمد. او می خواهد که به بازی کردن ادامه دهد. خوابیدن برای او جالب نیست. این موضوع را تحمل کنید! هیچ ربطی به شانس ندارد. زمانی که کودک نوپای شما از خواب نمیروزی خودداری می کند، شما در نقش پدر مادری خود می مانید و فکر می کنید حتما باید آن ها را بخوابانید.

۷- کودکان نوپا می توانند کارهای خانه را انجام دهند

یک کودک نوپا کار های خانه را عالی و کامل انجام نخواهد داد اما می تواند برای انجام آن ها کمک و همکاری کند. چگونه کودک نوپا را در کارهای خانه درگیر کنیم؟

۸- کودکان نوپا می توانند بحث و گفت و گو کنند

یکی از مادران می گوید “هنوز به خاطر می آورم که پسر بزرگم، زمانی که به تازگی شروع به حرکت کرده بود، گفت و گو کردن با من را شروع کرد. بسیار هیجان زده بودم. بعد از ماه ها و تمام روز در خانه بودن می توانستم با شخصی گفت و گو در روز داشته باشم! یک کودک نوپا می تواند صحبت کند و مشاهدات و نظرات خودش را در میان بگذارد.

درست تربیت کردن کودکان نوپا
۱۰ قلق کودک نوپا

۹- کودکان نوپا می توانند ناراحتی ها را مدیریت کنند

یک کودک نوپا در هر جایی می تواند از خواب نیمروزی بگذرد. می تواند بیرون برود و زمان زیادی را در بیرون از خانه بگذراند. می تواند دنیای شما را بزرگ و باز کند و بسیاری از فعالیت های سرگرم کننده را امکان پذیر کنند و باعث شوند اثرات منفی کمتری در خانه ایجاد شود.

۱۰- کودکان نوپا به ثبات و سازگاری نیاز دارند

با بزرگ شدن کودکان، آن ها منعطف تر می شوند و راحت تر تغییر می کنند. کودکان نوپا هنوز به ثبات نیاز دارند. فقط به این علت که فرزندتان می تواند از پس کارهای روزمره و عادی بر بیاید، کار درستی نیست که هر روز و یا بیشتر روز های هفته کار های روزمره را انجام دهد.

به قول یکی از مادران “بزرگ ترین چیزی که از کودک نوپای خود یاد گرفته ام، این است که ثبات و سازگاری، کلید و مسئله اصلی است!! خصوصا با وجود نظم.”

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید