۱ـ آب فراوان بنوشید.

نوشیدن آب زیاد در هنگام بارداری برای مادر و نوزاد بسیار مهم است.
سرگیجه، حالت تهوع، خشکی لب و دهان، ادرار زرد پررنگ و گرما زدگی از نشانه های کمبود آب بدن است.
گرمای تابستان موجب تبخیر آب بدن می شود پس بهتر است روزانه بین ۶ تا ۸ لیوان آب بنوشید. بهتر است هنگامی که به بیرون خانه می روید باخود یک بطری آب به همراه داشته باشید.

مراقبت های بارداری در فصل تابستان ؛ ۱۰ مورد مهم
مراقبت های بارداری در فصل تابستان ؛ ۱۰ مورد مهم

۲ـ تغذیه ی سالم

سعی کنید تا در برنامه ی غذایی خود به میزان زیادی میوه و آب میوه بگنجانید تا بتوانید با گرما مقابله کنید. خیار هم باید حتما در برنامه ی غذایی شما باشد. از خوردن غذا های تند دوری کنید.

۳ـ لباس های روشن بپوشید

لباس های تیره مخصوصا مشکی و قرمز گرما را به خود جذب کرده و باعث می شوند بیشتر احساس گرما کنید. پس بهتر است در روز های گرم تابستان لباس های روشن مانند سفید و بژ به تن کنید تا نور آفتاب را انعکاس دهند. به یاد داشته باشید تا حتما از کرم ضد آفتاب و عینک آفتابی استفاده کنید.

۴ـ دوش آب سرد بگیرید

در این روز های گرم، یک دوش آب سرد می تواند حال شما را حسابی به جا بیاورد. شنا نیز برای زنان باردار بسیار مفید است. پس اگر وقتش را داردی، حتما سری به استخر محلیتان بزنید. قبل از شروع فعالیت های فیزیکی جدید بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

مراقبت های بارداری در فصل تابستان ؛ ۱۰ مورد مهم
مراقبت های بارداری در فصل تابستان ؛ ۱۰ مورد مهم

۵ـ از غذا های شور دوری کنید

غذای شور باعث می شود تا آب بدنتان را به سرعت از دست بدهید و در روز های گرم تابستان تشنه بمانید. پس بهتر است از اغذیه های شور مانند چیپس و بیسکوییت و پاستا در این دوره دوری کنید.

۶ـ از پا های خود مراقبت کنید

تا می توانید پا های خود را در ارتفاع بالا قرار دهید. مخصوصا هنگامی که مشغول به کار هستید. این عمل موجب چرخش خون در پای شما شده و از ایجاد ورم در دست ها و پا هایتان جلوگیری می کند. در تابستان احتمال ورم کردن پای زنان باردار بیشتر است. پس باید مراقبشان باشید.

۷ـ چرت بعد ناهارتان را فراموش نکنید

گرمای تابستان زنان باردار را خسته می کند. پس از چرت های کوتاه روزانه ی خود نگذرید. علاوه بر ۸ ساعت خواب روزانه ی خود باید هر روز نیم ساعت هم چرت بزنید.

۸ـ در زمان مناسب ورزش کنید

راه رفتن، شنا کردن، انجام دادن یوگا و دیگر ورزش های مناسب برای زنان باردار، برای شما و نوزادتان عالی هستند.
در تابستان باید ساعات خنک را مانند صبح زود یا بعد از غروب برای ورزش خود انتخاب کنید.
اگر هنگام ورزش کردن خسته شدید بهتر است نشسته و کمی استراحت کنید. بیش از حد به خود فشار نیاورید. ورزش های سبک و راحت برای شما بهتر است.

۹ـ به حداقل رساندن فعالیت های خارج از خانه در ساعات اوج گرما

بیرون رفتن و تنفس در هوای آزاد برای زنان باردار عالیست. این کار می تواند به شما حس آرامش و سرزندگی بیشتری بدهد.
در تابستان بهتر است ساعات زود یا بعد از غروب به بیرون بروید. از بیرون رفتن در ساعات پیک گرما یعنی از ۱۱ صبح تا ۴ بعد از ظهر که خورشید به شدت می درخشد، دوری کنید.

۱۰ـ استراحت و خواب کافی

استراحت و خواب دو فاکتور مهم برای مادران هستند. خوابیدن به از بین بردن استرس کمک می کند.۰۰
گرمای تابستان شما را خسته می کند. زمانی را به خود اختصاص دهید. کتاب بخوانید، موسیقی گوش کنید یا مدیتیشن کنید. استراحت در دوران بارداری بسیار مهم است.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید