هنگامی که مادر می شوید، طبیعی است که همیشه کارهای زیادی برای انجام دادن داشته باشید و ممکن است توجه کامل و رسیدگی به همه امور دشوار باشد. با این حال، حتی پر مشغله ترین مادران نیز می توانند متوجه جزئی ترین مشکلات کودکشان شوند. کودک شما معمولاً فعال و خوشحال است، اما گاهی حس می کنید مدتی است که سر حال نیست و اگر چه به نظر نمی رسد که بیماری حادی داشته باشد، اما قطعاً چیزی اشکال دارد و ممکن است این احتمال وجود داشته باشد که سلامت سیستم گوارشی کودک تان به خطر افتاده باشد.

گاهی در این شرایط به مادر خودتان زنگ می زنید تا از تجربیات او استفاده کنید، اما گاهی مساله با این که ساده است به ذهن شما نمی رسد.

برای سلامت دستگاه گوارش چه کنیم

شکم! یکی از شایع ترین مواضع کودک برای بروز اختلال همین شکم و دل و روده اوست، ولی بعضی اوقات به همه انواع چیزها از فشار خون تا مشکلات مدرسه سوء ظن دارید و به تنها جایی که فکر نمی کنید شکم و سیستم گوارشی کودک است. هنگامی که صحبت از سلامت شکم است، اکثر مردم روی تغذیه سالم و حاوی مقادیر مناسب کالری، کربوهیدرات، پروتئین و غیره متمرکز می شوند.

با این حال، اگر در سیستم مرکزی ما عملکرد روده مختل شده و نامنظم باشد، تغذیه سالم چندان اهمیتی در بهبود آن ندارد. البته انواع پروبیوتیک ها در سلامت معده و روده تاثیر بسزایی دارند.

چرا سلامت دل و روده اهمیت دارد؟

موارد استفاده از پروبیوتیک

دل و روده شامل اندام های گوارشی است که از دهان شروع شده و تا راست روده ادامه می یابد. میکروبیوم یا میکروبیوتاسیون روده با تمام میکرو ارگانیسم هایی که در روده قرار دارند، ارتباط دارد. این شامل انواع مختلفی از باکتری های خوب و مفید است که کمک می کند تا یک اکوسیستم سالم با عملکرد هایی مانند هضم مواد غذایی، حفظ ایمنی و همچنین سلامت عصب، در روده حاکم باشد.

نوزادان با یک روده استریل متولد می شوند و رشد باکتری روده ای، درست پس از تولد آغاز می شود. سلامت روده و سیستم گوارشی پس از آن بستگی به عواملی مانند مدل رژیم غذایی، شدت قرار گرفتن در معرض میکروب ها و حجم استفاده از آنتی بیوتیک ها دارد. تا زمانی که کودک سه ساله شود، میکروبیوم روده آن ها کمابیش مانند بزرگسالان است و با آن ها باقی می ماند.

به همین دلیل بسیار مهم است که از ابتدا روده ای سالم داشته باشیم. یک روده ناسالم انواع مشکلات شکم مانند اسهال یا یبوست، استفراغ یا سوءهاضمه، بد غذایی و … را خواهد داشت.

استفاده از پروبیوتیک ها

 

پروبیوتیک یک مکمل خوراکی است که برای بهبود سلامت و درمان مسمومیت های روده استفاده می شود. پروبیوتیک یک باکتری سالم است که مواد ضد میکروبی تولید می کند و اثبات شده است که علیه میکروب های عامل عفونت روده وارد عمل می شود.

پس از استفاده از پروبیوتیک ها برای کودکی که مشکل روده دارد، در عرض چند روز او به آرامش خود باز خواهد گشت و حتی به نظر می رسد انرژی بیشتری نسبت به قبل دارد! این در واقع چیزی است که آن ها به آن نیاز دارند، چیزی برای تقویت و سلامت روده.

موارد متعددی به گسترش باکتری های ناسالم روده کمک می کنند مانند استرس، کمبود فعالیت و رژیم غذایی بد. در اینجا نکاتی برای اطمینان از اینکه کودک شما از لحاظ سیستم گوارشی سلامت خواهد بود، ذکر شده است.

دستگاه گوارش کودکان

۱) شیردهی کودک با شیر مادر

از آنجا که روده نوزاد شما استریل است، تغذیه با شیر مادر بهترین راه ممکن برای حفظ سلامت آینده روده است. شیردهی به طور انحصاری در شش ماه اول باید از شیر مادر انجام شود و از آن پس هم تا زمانی که میسر است، بهتر است ادامه یابد. شیر مادر دارای قابلیت انطباق با سن و نیازهای کودک است و همیشه برای کودک مفید خواهد بود.

۲) فیبر بیشتری مصرف کنید

پیشگیری از مشکلات گوارشی

رژیم غذایی یکی از عوامل سلامت روده است. مهم است که رژیم شما به اندازه کافی فیبر محلول و غیر محلول را شامل شود تا غذا به گونه ای باشد که حرکتش در روده راحت تر باشد. غذاهایی مانند جو، عدس و لوبیا انتخاب های خوبی هستند.

۳) غذاهای چرب را قطع کنید

سیستم گوارش کودکان

چربی بیش از حد می تواند بر روی باکتری های خوب روده تاثیر منفی بگذارد، به همین دلیل است که توصیه می شود از مصرف انواع مختلف مواد غذایی چرب، نوشابه های کافئین دار و آب نبات ها اجتناب کنید. چربی های سالم همراه با غذاهای دارای فیبر بالا برای هضم مطلوب مناسب ترند.

۴) مصرف گوشت سالم (مخصوصاً سفید)

سیستم گوارش کودک

استفاده از پروتئین کم به دلیل قابلیت هضم آسان، تجزیه بهتر، جذب مواد مغذی و سالم نگه داشتن روده، قابل توصیه است. مرغ یکی از بهترین انواع گوشت سالم برای تغذیه بچه ها بوده و به راحتی نیز قابل هضم است.

۵) مصرف پروبیوتیک ها

سیستم گوارشی کودکان

پروبیوتیک ها اساساً باکتری هایی هستند که برای سلامتی مفیدند. پروبیوتیک ها در غذاهای مختلف مانند ماست، دوغ و کلم بروکلی موجود می باشند. مکمل های پروبیوتیک موجود در بازار نیز گزینه های مناسب بعدی هستند. پروبیوتیک، توسط پزشکان متخصص اطفال همواره توصیه می شود و راه حلی ایده آل برای بازگرداندن مشکلات روده به شرایط بهینه آن است.

۶) انتخاب وعده های غذایی کم و متعدد

سلامت گوارش کودک

هنگام برنامه ریزی وعده های غذایی فرزند خود، وعده های غذایی کوچک و مکرر را در نظر بگیرید. اولاً وعده های کوچکتر باعث می شود که بچه ها بهتر بدون بهانه گیری غذا بخورند. ثانیاً وعده های مکرر به آن ها انرژی مداوم برای سر حال بودن در طول روز را می دهد و از همه مهم تر اینکه وعده های کوچک و مکرر، سیستم گوارش را حفظ می کند و هم زمان باعث شادابی روده نیز می شود.

۷) هیدراتاسیون (آب خوردن)

سلامت گوارش نوزادان

ورود فیبر و پروتئین اضافی می تواند در صورت کمبود آب در بدن، تاثیر معکوس داشته باشد. اطمینان حاصل کنید که کودک در تمام طول روز مایعات کافی بنوشد. آب بهترین گزینه است، اما شما می توانید از آب میوه تازه یا صیفی جات آبدار مانند خربزه و یا حتی خیار نیز استفاده کنید.

۸) ورزش و فعالیت های منظم

چه موقع باید از مشکلات گوارشی در بچه نگران شویم

ورزش منظم برای سلامت عمومی بدن بسیار مهم است، اما به طور خاص برای سلامت روده مهم تر است. فعالیت مکرر، روده ها را تشویق می کند تا فرآیند گوارش را تسریع کنند و باعث خروج سریع تر ناخالصی ها از بدن می شوند. بعضی از انواع یوگا نیز می توانند به کاهش درد معده کمک کنند.

۹) اجتناب از آنتی بیوتیک های غیر ضروری

سیستم گوارشی کودک

امروزه تمرکز زیادی بر استفاده نادرست از آنتی بیوتیک ها وجود دارد. بسیاری از والدین با دیدن علائم اولیه یک بیماری مثل آبریزش و اسهال در استفاده از آن ها تأکید دارند و متوجه نیستند که این داروها در طولانی مدت به سلامت روده و سیستم گوارشی کودک آسیب می رسانند. بچه صرف داشتن اسهال به یک دوره مصرف آنتی بیوتیک نیاز ندارد و حتی الامکان باید از مصرف آن اجتناب کرد.

۱۰) تشویق به بازی در فضای باز

یکی از بهترین روش ها برای حفظ سلامت روده و ایمنی بدن این است که بدن را بیشتر در معرض میکروب ها قرار دهید. این یکی از دلایلی است که چرا بچه های نسل های قدیمی تر چندان به آنتی بیوتیک ها نیاز نداشتند، موردی که اغلب برای بچه های امروزی صدق نمی کند.

البته رعایت بهداشت پایه ای را لازم نیست ترک کنید، اما وسواس بیش از حد را کنار بگذارید. اجازه دهید بچه ها در خارج از منزل، در پارک یا چمن و با حیوانات خانگی بازی کنند. این باعث ایجاد ایمنی طبیعی می شود که هیچ دارویی نمی تواند جایگزین آن شود.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید