فهرستی از درمان های خانگی برای خواب بهتر و حل مشکلات خواب در بارداری در این مقاله آورده شده است که برای سلامتی شما و جنین هم مفید است.

۱- اتاق خواب بزرگ: اتاق خواب باید بزرگ و جادار باشد. تهویه هوا را برای مدت طولانی روشن نگذارید. به جای آن، از پنکه های الکتریکی استفاده کنید که هوای اتاق را مطبوع نگه دارید چون جنین در هوای تازه سریع تر رشد می کند.

۲- لباس خواب راحت بپوشید: زنان باردار باید لباس خواب نخی، گشاد و راحت بپوشند که عرق را جذب کند و خنک باشد. لباس های تنگ در شب، هنگام خواب شما را اذیت می کند و الگوی خواب تان را بهم می زند و می تواند منجر به بی خوابی شود.

۳- قبل از خواب حمام کنید: به طور کلی توصیه می شود با آب ۳۵ تا ۳۸ درجه سانتی گراد حمام کنید یا قبل از خواب، پاهایتان را در آب گرم قرار دهید چون این کار می تواند به کاهش استرس کمک کند، عضله ها را شل کند و تاثیر روانی خوبی قبل از خواب بر شما داشته باشد.

۴- نوشیدنی الکلی نخورید: نوشیدن الکل، اعصاب تان را تحریک می کند و آن را در وضعیت آشفته ای قرار می دهد که برای خوابیدن خوب نیست. علاوه بر این، هر نوشیدنی مایع دیگری، اگر میزان زیادی الکل داشته باشد، مثانه تان را پر می کند و در شب مجبور به بیدار شدن می شوید که خواب تان را برهم می زند.

۵- از تمرینات شدید قبل از خواب خودداری کنید: از تمرینات شدید در دوران بارداری باید خودداری کرد زیرا انرژی بدنتان را می گیرد، اما یک نرمش ساده برای قبل خواب کافی است.

مشکلات خواب در بارداری
مشکلات خواب در بارداری

۶- قبل از خواب شیر بنوشید: نیم ساعت قبل از رفتن به تخت خواب یک لیوان شیر گرم بنوشید. مواد درون شیر هم برای زن باردار هم برای جنین مفید است.

۷- حفظ اعتدال روحیه: به طور کلی توصیه می شود که زنان باردار نباید بترسند یا خیلی نگران شوند زیرا الگوهای خواب شان بهم می خورد و در نتیجه خواب شان را برهم می زند.

۸- ماساژ آرام: ماساژ دادن زن باردار به طور ملایم، استرس را از عضله هایش آزاد و به آرام شدنش کمک می کند. علاوه بر این، استرس ذهنی را هم از بین می برد و به خوابیدن کمک می کند.

۹- کمی تخیل: تصور یک رویا یا لحظاتی آرام قبل از خواب، اعصاب را آرام و باعث زودتر خوابیدن زنان باردار می شود.

۱۰- وضعیت خواب: برخی پزشکان می گویند خوابیدن بر یک سمت بدن، فشار را بر روی جنین و همینطور مادر کاهش می دهد، اما این به زن بستگی دارد که راحت ترین وضعیت را برای خواب بهتر انتخاب کند.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید