بارداری از بهترین زمان های زندگی زنان است. اگر شما در سه ماه دوم بارداری تان ( ماه چهارم، پنجم و ششم ) هستید، هنوز مانده است تا حرکت و لگد های نوزاد درون شکم تان را حس کنید. سه ماه دوم بارداری از ۳ ماه اول بارداری بهتر است و شما راحت تر هستید و مانند سابق انرژی خودتان را دوباره به دست می آورید. حتی به این ماه ها، ماه عسل بارداری می گویند اما به این معنی نیست که در این ماه شما هیچ مشکلی ندارید و آسوده هستید. پس از وارد شدن به این مرحله از بارداری ممکن است به برخی از این مشکلات برخورد کنید. ما در این جا برخی از این مشکلات را برای شما بازگو می کنیم.

دانستنی های سه ماه دوم بارداری
دانستنی های سه ماه دوم بارداری

مشکلات سه ماه دوم بارداری

برای بیشتر زنان باردار سه ماهه دوم بارداری راحت ترین دوران بارداری است. در این زمان مادر باردار باید مراقب سلامتی خودش و کودکش باشد و برای زایمان خودش را آماده کند. در سه ماهه دوم بارداری کودک رشدش بسیار سریع می شود. برجستگی رحم تان به مرور زمان بزرگ تر می شود و شکل می گیرد و شما می توانید توسط پزشک ( سونوگرافی ) در هفته های ۱۸ یا ۲۲ جنین را مشاهده کنید. با این که این ماه ها از آسان ترین دوران بارداری است اما شما شاهد تغییرات زیادی در بدن تان خواهید بود. لیست زیر مشکلاتی است که ممکن است با آن مواجه شوید :

۱- خون ریزی

سقط جنین در این ماه ها بسیار کمتر از ماه های دیگر است، اما با این حال باز هم خطر آن وجود دارد. خون ریزی واژن از اولین علائم سقط جنین است. سقط جنین یکی از رایج ترین مشکلاتی است که زنان باردار در این دوره با آن مواجه می شوند. سقط جنین دلایل زیادی دارد مانند حفره میانی رحم که رحم را به دو بخش تقسیم می کند. داشتن گردنه ی رحم شل و ضعیف باعث می شود که گردنه زود تر از انتظار باز شود و دلیل به دنیا آمدن زود رس نوزاد می شود. بیماری های خود ایمنی مانند لوپوس ( نوعی بیماری پوستی ) یا اسکلرودرمی هم موجب سقط جنین می شود.

ناهنجاری های کروموزومی ( ژنتیکی ) هم ممکن است موجب سقط جنین شود. اگرچه همه ی خون ریزی ها نشانه ی سقط جنین نیستند. دکتر شما ممکن است به شما مصرف ایمنوگلوبولین را توصیه کند ( به عنوان یک درمان جایگزین پروتئین پلاسما در بیماران دچار کمبود یا نقص ایمنی که دچار کاهش یا از دست دادن قابلیت تولید آنتی بادی هستند، تجویز می‌شود) . با پزشک خود مشورت کنید تا دلیل اصلی خون ریزی تان را پیدا کنید.

مراقبت های سه ماه دوم بارداری
مراقبت های سه ماه دوم بارداری

۲- زایمان زود رس

وقتی درد زایمان قبل از هفته ۳۸ بارداری شروع شود به آن زایمان زود رس می گویند. عوامل زیادی در این مشکل دخیل هستند از جمله عفونت مثانه، بیماری های مزمن مانند دیابت یا هر نوع بیماری کلیوی و استعمال دخانیات. زن بارداری که سابقه ی زایمان زود رس در بارداری های قبلی خود داشته است در معرض خطر بیشتری است. حتی دو قلو باردار بودن هم این ریسک را افزایش می دهد. دنبال علائم دیگری مانند سفت شدن شکم، تکرر ادرار و یا ترشحات زیاد واژن باشید. به محض مشاهده ی این علائم با پزشک خود مشورت کنید.

۳- پاره شدن کیسه ی آب نوزاد

پاره شدن کیسه ی آب هم یکی از مشکلات رایج دوران بارداری است. البته اگر در طول زایمان کیسه ی آب پاره شود طبیعی است. این اتفاق به این گونه است کیسه غشایی که دور نوزاد را در رحم احاطه کرده است پاره می شود تا زایمان راحت تر انجام شود. که اگر این اتفاق زود تر از زمان زایمان رخ بدهد خطر آفرین است زیرا نوزاد را در معرض انواع عفونت ها قرار می دهد و موجب زایمان زود رس او می شود.

۴- گشاد شدن دهانه ی رحم

بافتی که واژن را به رحم متصل می کند دهانه ی رحم نام دارد. گاهی اوقات این بافت نازک فشار هایی که به آن وارد می شود را نمی تواند تحمل کند و در نتیجه این دهانه باز می شود. باز شدن این بافت قبل از هفته ی ۳۹ بارداری ممکن است از نشانه های زایمان زودرس شود. در هفته ی ۲۰ بارداری جنین بسیار آسیب پذیر است و خیلی زود است که از جای خودش بیرون بیاید. این نوع بارداری ها در نتیجه موجب سقط جنین می شود.

۵- پره اکلامپسیا ( از عوارض دوران بارداری )

فشار خون بالا، زیاد شدن پروتئین موجود در ادرار و آماس بیش از حد از عوامل اصلی دچار شدن به پره اکلامپسیا است. این مشکل بر روی بدن و جفت جنین تاثیر می گذارد. در طول دوران بارداری جفت جنین مسئول رساندن مواد غذایی به جنین است. در واقع این مشکل بیشتر در سه ماهه سوم بارداری رخ می دهد اما برخی زنان باردار در سه ماهه دوم خود به این مشکل دچار می شوند. اگر علائمی مانند تار شدن دید یا دیدن نقطه های سیاه را مشاهده کردید با پزشک خود مشورت کنید. این مشکل باعث می شود که به مرور زمان درد زیادی زیر شکم تان یا در سمت راست بدن تان حس کنید.

ماه چهارم بارداری
ماه چهارم بارداری

۶- جراحت

در زمان بارداری نقطه تعادل بدن تان تغییر می کند و شما را در خطر جراحت برداشتن یا افتادن قرار می دهد. به همین دلیل از دست دادن تعادل در بارداری یکی از مشکلاتی است که ممکن است خطرناک باشد. در کنار تغییر در نیروی گرانش بدن، بزرگ شدن شکم هم ممکن است باعث از دست دادن تعادل تان و جراحت برداشتن تان شود. حتما در محل های لیز و حمام تان نرده های محافظ نصب کنید که موقع راه رفتن آن را نگه دارید تا از سر خوردن تان جلوگیری کند. همچنین می توانید از حصیر های ضد لغزش برای حمام تان استفاده کنید.

۷- مشکلات تنفسی

این مشکل در سه ماهه دوم بارداری رخ می دهد و دلیل آن هم این است که جنین رشد کرده است و به قسمت شش های شما رسیده است. بعضی اوقات مشکلات هورمونی هم باعث مشکلات تنفسی می شود. به دلیل افزایش جریان خون پرده های غشایی بینی متورم می شوند و باعث بسته شدن راه تنفس و گاهی اوقات خون ریزی می شوند. بسته شدن راه بینی یا خر و پف کردن در هنگام خواب از مشکلات رایج این دوران از بارداری است. از دیگر مشکلات خواب این دوران اینسومنیا است. بهتر است راهکارهای بهتر خوابیدن در بارداری را بدانید.

۸- دیابت بارداری

با رسیدن به ماه های بعدی بارداری، میزان نیاز جنین به مواد غذایی افزایش پیدا می کند و همینطور میزان گلوکز خون بدن مادر. در این صورت میزان قند خون مادر باردار به صورت کوتاه مدت افزایش پیدا می کند که به آن دیابت حاملگی می گویند. افزایش مدت این دیابت، زایمان را سخت و خطر آفرین می کند. البته شما می توانید با خوردن غذای سالم، ورزش و مصرف دارو به صورت منظم ( تحت نظر پزشک ) از این مشکل جلوگیری کنید.

ماه پنجم بارداری
ماه پنجم بارداری

۹- خونریزی لثه ها

بیشتر زنان باردار در این دوران دچار مشکلات لثه از جمله خونریزی آن می شوند. به دلیل تغییر میزان هورمون های بدن خون بیشتری وارد لثه های تان می شود و باعث خون ریزی آن می شود. سعی کنید آرام مسواک بزنید. از یک مسواک نرم استفاده کنید. مراقبت از دندان در بارداری اهمیت زیادی دارد و بهداشت دهان و دندان از مشکلات احتمالی سه ماهه دوم جلوگیری می کند. زنان بارداری که به صورت مدام مشکلات لثه و دندان دارند احتمال این وجود دارد که نوزادان سبک وزن به دنیا بیاورند و یا زایمان زود رس داشته باشند.

۱۰- بواسیر

بواسیر به گشاد شدن رگ‌ های مجرای مقعد می گویند که به کنترل مدفوع کمک می کنند. این رگ ها به دلیل افزایش جریان خون در دوران بارداری متورم می شوند. همچنین بزرگ شدن رحم هم ممکن است به این رگ ها فشار آورد و باعث بزرگ شدن آن ها شود. این مشکل باعث می شود مقعد بسیار دردناک شود و موجب خارش شود. برای رهایی از این مشکل می توانید داخل یک وان آب گرم بنشینید.

سه ماهه دوم بارداری معمولا آسان ترین ماه بارداری است و شما احساس می کنید که پر انرژی هستید. اگرچه این ماه هم سختی های خودش را دارد. اگر هر مشکل غیر طبیعی یا درد زیادی را در طول بارداری حس کردید فوری نزد پزشک بروید. منتظر زمان بعدی نوبت پزشک تان نباشید. عاقلانه ترین کار این است که هر چه زودتر به این مشکلات رسیدگی کنید که مشکل بزرگ تری برای تان به وجود نیاید. خوشحال باشید و بارداری آسوده داشته باشید.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید