در این مطلب چند سوال رایج کودکان در مورد ماه رمضان و روزه داری را به صورت کوتاه پاسخ داده ایم. لازم است جواب این سوالات را بدانید تا در برابر کنجکاوی های بچه ها ساکت نمانید و با زبانی کودکانه و به نحوی که برای آنها قابل درک باشد به آنها پاسخ دهید.

البته این فقط سوالات کودکان و نوجوانان نیست! پیروان ادیان دیگر هم وقتی روزه داری مسلمانان را می بینند برایشان هزاران سوال پیش می آید که ممکن است از شما بپرسند.

چند سوال رایج کودکان در مورد ماه رمضان و روزه داری
چند سوال رایج کودکان در مورد ماه رمضان و روزه داری

چند سوال رایج کودکان در مورد ماه رمضان

۱- رمضان چیست؟

رمضان ماه نهم تقویم اسلامی (هجری قمری) است که طی آن مسلمانان روزه داری می کنند.

۲- چرا مسلمانان در ماه رمضان روزه می گیرند؟

مسلمانان می توانند در هر زمانی روزه بگیرند، اما ماه رمضان تنها زمانی از سال است که روزه در آن واجب است.
روزه کنترل بر خود و نظم و انضباط را بهبود می بخشد، زیرا مسلمانان از خوردن، آشامیدن، سیگار کشیدن و داشتن رابطه جنسی از طلوع خورشید تا غروب اجتناب می کنند.

این فهرست شامل چندین عادت ناصواب دیگر مانند غیبت، ناسزا و خشونت نیز هست و در حالی که این عادات در تمام طول سال ممنوع است، در رمضان تمرد از آنها کاملاً اجتناب ناپذیر است.

همچنین مسلمانان برای نشان دادن همبستگی و همدردی با فقرا، روزه می گیرند. روزه گرفتن به آنها اجازه می دهد تا گرسنگی و تشنگی را تجربه کنند، حتی اگر فقط چند ساعت در روز باشد و این کار انگیزه آنها را برای کمک خیرخواهانه تر و مفید تر برای کسانی که نیاز دارند، ارتقا می دهد.

۳- آیا همه مسلمانان باید روزه بگیرند؟

در طول ماه رمضان، بر هر مسلمان سالمی که به سن تکلیف رسیده باشد، روزه واجب است. از سوی دیگر، زنان باردار، مادران شیرده، زنان بعد از زایمانشان، بیمارانی که دارو مصرف می کنند، افراد سالخورده که روزه برایشان سخت است و مسافران از روزه گرفتن معاف هستند. البته هنگامی که پای مسائل مربوط به سلامتی در میان است، دستورات پزشک اهمیت و اولویت بیشتری پیدا می کنند.

مقاله ای در مورد روزه گرفتن در بارداری و روزه داری در دوران شیردهی منتشر کرده ایم. آنها را بخوانید تا اطلاعات بیشتری کسب کنید.

۴- چرا حلول رمضان در فصول مختلف اتفاق می افتد؟

ماه رمضان یک ماه هجری است و تقویم هجری قمری از ۳۵۴ یا ۳۵۵ روز تشکیل شده است و اختلاف ۱۰ یا ۱۱ روزه با چرخش فصلی طبیعت (تقویم هجری شمسی) دارد که به این معنی است که برای بازگشت این ماه به راس قبلی در تاریخ هجری شمسی و فصل اولیه اش از هر مبدا، ۳۰ سال زمان لازم است.

۵- آیا شما در حین روزه داری مجاز به نوشیدن حداقل آب آشامیدنی هستید؟

به جز در حالت اضطرار پاسخ منفی است.

۶- آیا واقعاً ۳۰ روز بدون غذا خوردن یا نوشیدن خواهد گذشت؟

مسلمانان برای مدت مشخصی در طول روز روزه می گیرند که فقط از صبح تا غروب آفتاب است. در پایان هر روز مسلمانان با غذایی که به نام افطار شناخته می شوند، روزه خود را می شکنند. پایان ماه مبارک رمضان نیز در عید فطر است.

۷- برای سرپا ماندن در طول روز چه کار باید کرد؟

وعده سحری قبل از طلوع خورشید در ماه رمضان خورده می شود که این غذا به افرادی که به سبب روزه داری در طول روز نباید چیزی بخورند، کمک می کند.

۸- چرا ماه رمضان خیلی خاص تلقی می شود؟

اعتقاد بر این است که ماه مبارک رمضان در تقویم هجری، مقدس ترین زمان است و قرآن در این ماه نازل شده است. مسلمانان معتقدند که اعمال خوب در طول ماه رمضان پاداش بیشتری نسبت به هر زمان دیگری از سال دریافت می کنند.

ماه رمضان یک زمان برای جلا دادن و بهبود خود و رهایی از عادت های بد بوده و بهترین زمان برای تقویت روابط خانوادگی و حل اختلافات است.

۹- چه چیزی باعث می شود مسجد در ماه رمضان شلوغ تر باشد؟

مساجد در این ایام با نمازگزارانی که نمازهای مستحبی خوانده و دعاهای طولانی شبانه می کنند (که یک و نیم تا دو ساعت طول می کشد) پر می شوند. این نمازها واجب نیست، اما یک عمل مستحب است و ثواب زیادی دارد.

اعتقاد بر این است که دعا کردن به صورت گروهی در مساجد و یا جاهای دیگر، منافع اجتماعی و معنوی بیشتری را نسبت به دعای تنها دارد. این به مسلمانان فرصت بهتری برای دیدار با یکدیگر و بهبود روابط در جامعه می دهد.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید