تا کنون همه ی ما در مورد خطرات افسردگی بعد از زایمان و روش های جلوگیری از آن شنیده ایم. اما در مطالعه ای که در ایالت متحده انجام شد هشدار داده شد که مشکل سلامت ذهنی در میان مادرانی که برای بار اول مادر شده اند، قبل از زایمان موضوعی رایج است.

طبق تحقیقی که در ماه ژوئن در مجله ای انگلیسی منتشر شد از هر ۴ زن یک نفر مشکل سلامت ذهنی همانند افسردگی، تشویش و نگرانی، اختلال های در خوردن، وسواس فکری، و استرس بعد از جراحی دارد. همانطور که محققان بیان کردند بیماری های ذهنی در مادران منجر به نتایج ناسازگار برای هر دوی مادر و بچه می شود و در تمام مسیر بزرگسالی نوزاد تاثیر دارد.

از هر ۴ مادر ۱ نفر قبل از زایمان مشکل سلامت ذهنی دارد
از هر ۴ مادر ۱ نفر قبل از زایمان مشکل سلامت ذهنی دارد

ماریا باوتا موسس موسسه ای مربوط به مادران در اخباری که منتشر شد بیان کرد که” این تحقیقات نشان می دهد که چرا برای یک زن باردار مهم است که سوالات درست را در زمانی درست بپرسد بدون اینکه هیچ قضاوتی در مورد شنیده هایش شود”. او می گوید: “ای کاش این فرصت به من داده می شد که افکارم را با دیگران به اشتراک بگذارم به طریقی که می توانستم به خدمات مربوط به مشکل سلامت ذهنی مادران دسترسی سریع پیدا می کردم- این وظیفه ی ما است که باید آن را به اتمام برسانیم و یک مادر حق این را دارد که همان مادری شود که همیشه می خواسته باشد”

طبق مطالعه ی موسسه ی ملی تحقیقی بر روی ۵۴۵ زن باردار در لندن که توسط یک ماما مراقبت های بارداری را دریافت می کردند انجام شد. محققان برای شناسایی بیماری سلامت ذهنی در بارداری از ۲ تکنیک استفاده کردند. اول اینکه ۲ سوال خلاصه از ماما پرسیدند و یک فرم ۱۰ سوالی که خود زنان باردار آن را پر کردند. با استفاده از این تکنیک ها محققان متوجه شدند که ۲۷ درصد زنان باردار از مشکل سلامت ذهنی رنج می برند، ۱۵ درصد اختلالات پریشانی، ۱۱ درصد افسردگی، ۲ درصد اختلالات خوردن، ۲ درصد اختلالات وسواس فکری و درصد کمی هم استرس بعد جراحی و اختلالات دوقطبی دارند.

از هر ۴ مادر ۱ نفر قبل از زایمان مشکل سلامت ذهنی دارد
از هر ۴ مادر ۱ نفر قبل از زایمان مشکل سلامت ذهنی دارد

آمار مشکل سلامت ذهنی در کانادا بالاتر است

تقریبا برای ۱۵ درصد از زنان کانادایی تشخیص افسردگی و درمان آن قبل اینکه باردار شوند داده شد. طبق تحقیقی که در سال ۲۰۱۴ توسط آژانس عمومی سلامت در کانادا انجام شد ۵/۱۲ درصد از زنان گفته بودند که در ۱۲ ماه قبل از تولد نوزاد در اکثر روزها خیلی استرسی بودند.

بررسی مشکل سلامت ذهنی زنان باردار خیلی مهم است چون آن نه تنها بر سلامت زن تاثیر دارد بلکه بر رشد نوزاد هم تاثیر گذار است.
در دسامبر همان سال روانشناسان جامعه ی کانادا موضوعی را بیان کردند اینکه” در مورد سلامت ذهنی از والدین سوال بپرس” این کار به ۱۰ درصد از زنان حامله که تجربه ی افسردگی داشتند کمک کرد.
نظر روانشناسان کانادایی بعد از نتیجه تحقیقات این بود که “در طول بارداری، تغییرات هورمون می تواند بر تغییرات شیمیایی مغز تاثیر بگذارد و باعث افسردگی و پریشانی شود. گاهی اوقات، زنان حامله نمی دانند که افسرده شده اند”

محقق لوییس هاوارد روانشناس و عصب شناس دانشگاه کینگ لندن موضوعی را در دیلی میل بیان کرد که “این بیماری ها اغلب نادیده گرفته می شوند چون مردم به طرز اشتباهی معتقدند که زنان باردار باید در تب و تاب باشند و این یک مرحله ی گذرا است”
هاوارد می گوید” این حرف ها غلط است. مردم فکر می کنند که بارداری محافظ سلامت ذهن است، و دوره ی بعد از تولد شروع مشکلات است. اما در واقعیت مشکلات در بارداری یا حتی زودتر از بارداری شروع می شود-که این موضوع بسیار رایج است”

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید