کدام کرم ضد آفتاب برای دوران بارداری مناسب تر است؟ همانطور که می‌دانید محافظت از پوست در مقابل اشعه خورشید اهمیت زیادی دارد؛ به خصوص در دوران بارداری که حساسیت پوست هم افزایش می‌یابد.

مشخص است که بهترین راه محافظت از پوست، جلوگیری از اشعه های مضر است. یعنی در ماه‌های گرم سال بین ساعت ۱۰ صبح تا ۴ بعد از ظهر نباید در معرض آفتاب قرار گرفت یا حداقل در سایه بود. اما اگر مجبور هستید در این ساعات در معرض آفتاب باشید متن زیر را بخوانید.

کدام کرم ضد آفتاب برای بارداری مناسب تر است؟
کدام کرم ضد آفتاب برای بارداری مناسب تر است؟

چه نوع کرم ضد آفتاب هایی برای دوران بارداری مناسب‌ تر است؟

برای کرم ضد آفتاب مناسب بارداری بهتر است سراغ کرم‌هایی بروید که دارای محافظت در مقابل UVA و UVB هستند. میزان SPF کرم ضد آفتاب باید بین ۳۰ تا ۵۰ باشد. کرم‌هایی که مواد فعال آنها زینک اکساید و دی اکسید تیتانیوم است نسبت به کرم‌های شمیایی در دوران بارداری مناسبتر هستد. زیرا این کرم‌های پوستی که کرم معدنی یا فیزیکی هم نامیده می‌شوند، فقط سطح پوست را می‌پوشانند و جذب پوست نمی‌شوند.

توصیه می‌شود از کرم‌های با SPF بیشتر از ۵۰ در دوران بارداری استفاده نکنید. یک نکته مهم دیگر هم آن است که از لوسیون‌های دارای مواد دافع حشرات استفاده نکنید. اگر به لوسیون دافع حشرات نیاز دارید آن را جداگانه خریداری کرده و بعد از استفاده کرم پوستی، لوسیون را روی آن بمالید.زنان باردار باید از چه نوع کرم‌ های ضد آفتابی اجتناب نمایند؟

دو ماده در سه چهارم کرم‌های پوستی وجود دارد که توصیه می‌شود حانم‌های باردار از آنها استفاده نکنند. ماده اول اکسی بنزون(Oxybenzone) است که ماده فعال بسیاری از کرم‌های پوستی شیمیایی است و به طور بالقوه می‌تواند باعث اختلال هورمونی و واکنش آلرژیک شود. با وجود آن که میزان تاثیر آن بر بارداری هنوز به اثبات نرسیده است اما همانطور که گفته شد بهتر است از یک کرم معدنی دارای زینک اکساید(Zinc oxide) یا تیتانیوم یا کرم شیمیایی بدون اکسی بنزون استفاده کنید.

ماده دومی که باید از آن دوری کنید رتینیل پالمیتیت (Retinyl palmitate) است که شکلی از ویتامین آ بوده و می‌تواند سرعت تشکیل تومورها و آسیب‌های پوستی را در مجاورت نور خورشید افزایش دهد. این ماده به خصوص برای خانم‌های باردار خطرناک است پس بهترین ضد آفتاب در بارداری نوع عاری از این ماده است، چون میزان زیاد ویتامین A موجود در رژیم غذایی یا محصولات بهداشتی می‌تواند باعث نقص‌های مادرزادی نخاعی جدی شود.

حتما توضیحات روی بسته‌بندی کالا را بخوانید و در صورتی که رتینیل پالمیتیت یکی از ترکیبات آن است آنرا خریداری نکنید. اسامی دیگر این ماده رتینیل استات (Retinyl acetate)، رتینیل لینولئات (Retinyl Linoleate) و رتینول (Retinol) است. به خاطر داشته باشید که ویتامین‌های مکمل بارداری و سبزیجات دارای بتاکاروتن برای بارداری خطرناک محسوب نمی‌شوند زیرا بتاکاروتن نوع غیر فعال ویتامین A است.

نکات مهم در خصوص مراقبت پوستی خانم‌های باردار در هوای گرم و آفتاب شدید
در صورتی که در دوران بارداری خود زیاد از منزل خارج می‌شوید نکات زیر را حتما رعایت کنید:

  • حداقل در تابستان و در ساعات اوج گرما یعنی از ۱۰ صبح تا ۴ بعد از ظهر در داخل خانه بمانید.
  • در ساعات گرم زیر سایه قرار بگیرید.
  • ۱۵ تا ۳۰ دقیقه قبل از بیرون رفتن کرم ضد آفتاب را روی پوست خود بمالید و هر چند ساعت یکبار آنرا تکرار نمایید.
  • بدن خود را با لباس آزاد کتان و نخی که هوا از داخل پارچه آن می‌تواند عبور کند، بپوشانید.
  • کلاه و عینک آفتابی به همراه داشته باشید.
  • هیچ کدام از نکاتی که گفته شد به معنای آن نیست که هنگام بارداری باید در فصل تابستان در خانه بمانید.
  • حتما از فصل زیبای تابستان لذت ببرید اما نکات مربوط به مراقبت‌های پوستی و کرم ضد آفتاب مناسب بارداری را هم رعایت نمایید.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید