کتاب مزرعه گل‌های آفتابگردان، به قلم احمدرضا احمدی است که توسط انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در سال ۱۳۹۳ منتشر شد.

تصویرهای ذهنی که نویسنده در این داستان به کار برده هم نشانگر تخیل قوی او و هم محرک خیال کودک و نوجوان است و ضمن استفاده از عبارات و جملات کوتاه و قابل فهم، تصاویری بوجود آورده که ذهن را از محدوده ی دنیای عینی به سمت درک نادیدنی ها ببرید و قدرت تصور و تجسم را افزایش دهد

نویسنده: احمدرضا احمدی

انتشارات: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

دریافت پنج لاک پشت در فهرست هفدهم لاک پشت پرنده در بهار ۹۴

«احمدرضا احمدی» یکی از نویسندگان توانای معاصر در حوزه کودک و نوجوان است که تاکنون جوایز بین‌المللی بسیاری را نصیب خود کرده است. کتاب مصوّر حاضر دربردارنده نثری شعرگونه است که برای گروه سنّی (د) و (هـ) تدوین شده است. در این اثر مضامینی چون صلح، طبیعت، نظام جهان، دنیای کودکان، جنگ و عواقب آن و … با زبانی روان و تصاویری جذّاب بکار رفته است.

خلاصه کتاب مزرعه گل های آفتاب گردان
خواهر وبرادر، صورتکهای مختلفی می زنند و متاثر از آن کارهایی انجام می دهند. صورتک ماه موجب می شود آنها مهتاب را به همه هدیه کنند. صورتک خورشید می زنند و نور افشانی می کنند، ستاره می شوند و سوسو می زنند و صورتک دریا اشتیاق دریا شدن را در آنها بر می انگیزد. کنار دریا شش آینه می بینند که مردی نقاش می خواهد تصاویر درون آنها را نقاشی کند اما زود محو می شوند. خواهر و برادر به مزرعه گلهای افتاب گردان می رسند و در اثر جنگ، آن را سوخته می بینند. تنها یک گل سلامت مانده،  دانه های آن را می کارند و مزرعه ای دیگر بوجود می آید و شاد می شوند.

در این باره بخوانید  کتاب چرا من وجود دارم

گزیده کتاب مزرعه گل‌های آفتابگردان
بر عروسان و بر قایق های شکسته
بر ساعت های به خواب رفته
بر خواب های کودکان
بر گل های سرخی که در جنگ سوخته بودند
بر آواز غریبانه ی ماهیگیرانی که راه ساحل را گم کرده بودند