ویروس کوکساکی (Coxsackievirus) عضو خانواده ویروس های انتروویروس است. انتروویروس ها از یک رشته ریبونوکلئیک اسید (RNA) ساخته می شوند. انتروویروس نیز به عنوان ویروس کوچک نامیده می شوند. ویروس کوکساکی اولین بار در شهر کوکسایکی ، در جنوب آلبانی که در نیویورک واقع شده یافت شد.

ویروس کوکساکی چیست و چند نوع دارد؟
ویروس کوکساکی چیست و چند نوع دارد؟

انواع ویروس کوکساکی چیست؟

این ویروس بسیار مسری است و از طریق دست ها ناخواسته یا از سطوح آلوده به مدفوع و قطره های تنفسی از فرد به فرد پخش می شود. تقریبا نیمی از همه کودکان مبتلا به ویروس کوکسکی بدون علامت هستند . با این حال، برخی از کودکان تب ۱۰۱ درجه فارنهایت تا ۱۰۴ درجه فارنهایت و درد عضلانی را تجربه می کنند

علاوه بر تب، ویروس کوکساکی می تواند علایم مختلفی را بر قسمت های مختلف بدن مانند پاها، دهان و دست ها، ایجاد کند. یک نوع سندرم ویروس کوکساکی موجب بروز حفره های دردناک در زبان، لثه ها و در داخل گونه ها و همچنین در کف دست و پاها می شود.دو نوع مختلف کوکساکی ویروسی وجود دارد:

ویروس نوع A

ویروس های نوع A باعث ایجاد جراحات در گلو، دست، پا و بیماری های دهان می شوند .

ویروس نوع B

ویروس های نوع B موجب پلودودین اپیدمی و التهاب در قفسه سینه می شود .

هر دو نوع ویروس های A و B می توانند باعث مننژیت (التهاب نخاعی یا مغز)، میوکاردیت (التهاب عضله قلب) و پریکاردیت (التهاب کیسه اطراف قلب) شود . آنها همچنین ممکن است نقش مهمی در توسعه دیابت حاد مبتلا نوع اول (Type 1) داشته باشند.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید