آنچه مسلم است اینکه ورزش و تمرین های عضلانی در اواخر بارداری نباید از حد اعتدلال تجاوز کند زیرا در غیر اینصورت خستگی مفرط ایجاد می گردد.
عضلات شکم و سایر قسمت های بدن هر کدام وظایف مهمی را در امر زایمان و پیشرفت آن دارند و به همین سبب تقویت این عضلات در موقع بارداری موجب می شود که وضع حمل سریع و آسان انجام گیرد.

تا نیمه اول بارداری، هر روز صبح برای مدت یک ربع ساعت، ورزش سبک دست و پا و سینه در هوای آزاد بسیار مفید و فرح بخش می باشد. مقدار و مدت ورزشی که انجام میدهید بستگی به این دارد که قبلا چه مقدار انجام داده و یا تا چه اندازه عادت داشته اید. آنچه مسلم است اینکه ورزش و تمرین های عضلانی نباید از حد اعتدلال تجاوز کند زیرا در غیر اینصورت خستگی مفرط ایجاد می گردد.

ورزش هایی که نباید در اواخر بارداری انجام داد
ورزش هایی که نباید در اواخر بارداری انجام داد

گردش و قدم زدن در هوای آزاد بهترین نوع ورزش محسوب می شود، زیرا علاوه بر اینکه حرکات تنفسی تندتر می شود، مقدار بیشتری اکسیژن به نسوج بدن مادرو نوزاد میرسد. در اثر ورزش عضلات بدن تقویت می شود، اجایت مزاج مرتی می گردد و خواب راحت و طولانی به وجود می آید.

پیاده روی و گردش یه طور متوسط، روزانه دو کیلومتر خوبست که آنهم باید فواصل کم و به دفعات متوالی صورت گیرد تا خستگی به وجود نیاید. اگر به باغداری علاقمندید در صورتیکه زیاد خسته کننده نباشد سرگرمی بسیار خوب و ورزش مفرحی محسوب می شود. اگر به شنا عادت دارید چنانچه آب خیلی سرد نباشد ورزش بسیار خوب به خصوص در فصل تابستان می باشد.

بخاطر داشته باشید که هیچوقت به مدت طولانی شنا نکنید و از شیرجه رفتن در آب نیز خودداری کنید. در دو ماه آخر بارداری، شنا کردن در آب دریا و یا در استخر به علت خطر ابتلا به عفونت ممنوع می باشد. از ورزش های سخت و خسته کننده به خصوص اگر همراه با حرکات شدید و ناگهانی مانند پریدن و دویدن باشد باید حتی الامکان خودداری کنید.

از نظر احتیاط بهتر است که در اواخر بارداری از ورزش هائی مانند تنیس بازی، اسب سواری، و اسکی نیز بپرهیزید. رقص اگر همراه با جنبش و حرکات شدید نباشد مانعی ندارد.