فصل زمستان استعداد ابتلا به سرماخوردگی را در نوزادان بالا می برد. حتی اگر مردم قبل از دست زدن به فرزندشان دستشان را بشویند، همیشه موارد و راههای دیگری نیز برای ابتلا وجود دارد. بنابراین جای تعجب نیست که کودک شما یک روز زمستانی را با سرفه و آبریزش آغاز کند. از آنجایی که اولین سرماخوردگی در سن خیلی کم اتفاق می افتد، می تواند برای یک والد نگران کننده باشد. شنیدن سرفه فرزند ۵ ماهه شما یکی از بدترین صداهایی است که ممکن است بشنوید. شما فقط می خواهید این درد سریعتر رفع شود.

برای کسب اطمینان و آرامش خودتان، بهتر است به دکتر مراجعه کنید. مهم نیست که پزشک، دقیقاً چه چیزی می خواهد به او بدهد و چگونه او را آرام کند. اطمینان داشته باشید که او فقط سرماخوردگی دارد و نگران نباشید، فقط اجازه دهید او به اندازه کافی استراحت کند. البته زمان بیماری بچه ها، نگرانی طبیعی است و اجتناب از آن هم هرگز ساده به نظر نمی رسد.

سعی کنید حتی الامکان از داروی زیاد اجتناب کرده و از درمان های ساده تر استفاده کنید، به ویژه که فرزند شما خیلی کم سن و سال است. اگر کودک تب داشته باشد، استامینوفن به پایین آوردن آن کمک می کند.

5 نکته ساده در مواجهه با اولین سرماخوردگی کودک
5 نکته ساده در مواجهه با اولین سرماخوردگی کودک

نکات زیر را مد نظر داشته باشید :

۱) برای کمک به آنها، یک بخور دهنده با پد های بخار تهیه کنید. اجازه دهید بخور در اتاق او و در حالی که خواب است روی درجه پایین کار کند. این کار واقعاً به رفع سرفه او کمک می کند. یک بخار پد حدود ۴۰ ساعت کارخواهد کرد و سپس باید تعویض شود!

۲) سعی کنید داروهای ضدسرفه و آرام بخش را از مارک های معروف و معتبر تهیه کنید و به شدت در این مورد و علی الخصوص برای کودکان از دادن داروهای متفرقه اجتناب نمایید. داروهای مطمئن بلافاصله اثر می کنند.

۳) تجویز یک روغن رولی مناسب برای بینی، پاها و سینه کودک برای مقابله با سرفه بسیار مفید است. نسخه های مخصوص کودکان این روغنها، به اندازه کافی برای استفاده کودکان رقیق شده و کاملاً برای استفاده مناسب هستند. هر بار که پوشک او را عوض می کنید، کمی از روغن به پاهایش مالیده و جوراب بپوشانید.

۴) اشتها در هنگام بیماری در نوزاد به شدت افت می کند و شما نیز نباید توقع داشته باشید آنها مثل ساعات سلامتشان غذا بخورند. بنابراین وعده ها را بیشتر کنید و در عوض هر بار مقدار غذای کمتری به او بدهید. برای کودکی که از ۶ ماه شیرخوارگی مطلق او گذشته، لقمه ها را نیز کوچکتر کنید تا در شرایط سرفه راحت تر بتواند بخورد. همچنین از خوراکهای ساده استفاده کنید مانند بلغور جو دوسر، سیب یا موز که برای معده بسیار ساده هضم و آرامش بخش هستند.

۵) کودک را به اندازه کافی گرم نگه دارید. تکان دادن آرام آنها نیز به هنگام خواب نیز آرامش زیادی برای آنها به ارمغان خواهد داشت.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید