دبیر علمی سمینار بازسازی استخوان و نسج نرم در ارتوپدی گفت: مصرف خودسرانه داروها در زمان بارداری به ویژه در ۳ ماهه نخست بارداری می‌تواند سبب بروز مشکلات ارتوپدی در جنین شود.

مهران رضوی‌ پور دبیر علمی سمینار بازسازی استخوان و نسج نرم در ارتوپدی، درباره شایع‌ترین مشکلات ارتوپدی اظهار کرد: تروما‌ها به خاطر حوادث ترافیکی، آرتروزهای مفاصل و ضایعات مادرزادی که در طول رشد نوزاد به وجود می‌آیند از مهمترین علل بروز مشکلات ارتوپدی در جامعه به شمار می‌آیند.

مصرف خودسرانه داروها در بارداری باعث مشکلات ارتوپدی در جنین می شود
مصرف خودسرانه داروها در بارداری باعث مشکلات ارتوپدی در جنین می شود

وی افزود: هرچه فرهنگ عمومی را بالاتر ببریم، قوانین محکم تر، ایمنی بیشتر و آگاهی بهتر داشته باشیم و از آسیب‌ها و مشکلات ترومایی همچون حوادث و تصادفات ترافیکی پیشگیری کنیم، تخت‌های بیمارستانی خلوت‌تر شده و همکاران ارتوپدی ما فشار کاری کمتری را تحمل می‌کنند.

رضوی پور با بیان اینکه در دوران جنینی یک سری از بیماری‌های ارتوپدی به وجود می‌آید، ادامه داد: بیشتر اختلالات مادرزادی در هفته ۶ تا ۸ جنینی به وجود می‌آید و ناشی از مصرف داروها، نداشتن اطلاع خانم‌ها از بارداری خود و در معرض اشعه قرار گرفتن مادران باردار است.

وی ادامه داد: در ۳ ماهه اول مادران باردار در مصرف دارو باید دقت داشته باشند و به هیچ عنوان مصرف خودسرانه دارو را نداشته باشند.

رضوی پور در ارتباط با برگزاری سمینار بازسازی استخوان و نسج نرم در ارتوپدی گفت: این سمینار ویژه متخصصان ارتوپدی، جراحی عمومی، جراحی ترمیم و پلاستیک، فیزیوتراپی، کاردرمانی، کارشناسان ارتز و پروتز و کارشناسان اتاق عمل است و جدیدترین دستاوردهای علمی در حوزه ارتوپدی در این سمینار ارائه خواهد شد.

وی یادآور شد: هدف ما از برگزاری این کنگره افزایش آگاهی همکاران در ارتباط با ضایعات نسج نرم و استخوان در ارتوپدی و روش‌های نوین برای درمان آن‌ها است.

گفتنی است؛ این سمینار ۲۲ تیرماه با حضور صاحبنظران و اساتید این حوزه در هتل سالاردره مازندران برگزار می‌شود.