مسواک زدن کودکان موضوعی نیست که بتوان در اهمیت آن شک کرد و هر کودکی باید یاد بگیرد که حداقل دوبار در روز، و ترجیحا بعد از هر غذا، دندان هایش را مسواک بزند؛ همچنین استفاده از نخ دندان نیز لازم است.

ولی در مورد بعضی از والدین، مجبور کردن کودکانشان به این که هر صبح خودشان دندان هایشان را مسواک بزنند، یک درگیری همیشگی است.

۴ روش ایجاد انگیزه برای مسواک زدن کودکان

اکثر والدین اهمیت مسواک زدن کودکان را درک می کنند، ولی از آنجایی که دندان های دائمی کودک نیستند، گاهی این کار را جدی نمی گیرند. دندان های شیری اساس رشد دندان های دائمی هستند، پوسیدگی دندان شیری کودکان تنها درد ایجاد نمی کنند، بلکه میتواند یا تقوه خطرناک باشد؛ زیرا میتوانند منجر به عفونت یا زود افتادن دندان شیری شوند که بعداً محل دندان دائمی را نیز تحت تأثیر قرار می دهد و باعث می شود که دندان های دائمی کج در بیایند.

۴ روش ایجاد انگیزه برای مسواک زدن کودکان
۴ روش ایجاد انگیزه برای مسواک زدن کودکان

عادت مسواک زدن کودکان را زود ایجاد کنید

اگر کودک ببیند که شما به طور مرتب دندان های خود را مسواک میزنید. او نیز مشتاق خواهد شد که چنین کند. مدتها قبل از اینکه کودک واقعا بتواند دندانش را مسواک بزند، به او مسواک خودش را بدهید.

مقداری خمیر دندان روی آن بگذارید و به او اجازه دهید که با آن کلنجار رود. در حدود دو سالگی می تواند، حرکات را مانند شما انجام دهد. خودتان هم زمان استفاده از نخ دندان قبل از مسواک زدن را فراموشی نکنید.

وسیله ای شبیه تیر و کمان برای نگه داشتن نخ دندان وجود دارد که استفاده از نخ دندان را برای کودک آسانتر می کند. همچنین نخ دندان های معطر برای کودکان جالب ترند.

به کودک بیاموزید که چطور مسواک کند

در حالی که کودک شما مهارت پیدا می کند، او را تشویق کنید که طریقهٔ مسواک زدن خود را نیز اصلاح کند. به او بگویید که مسواک، ماشین اسباب بازی کوچکی است که باید آن را روی دندان هایش حرکت دهد.

در این مورد ترانه ای را مثل: «مسواک بزن، مسواک بزن!… تا میکروبا کشته بشن!»، یا «صبح و ظهر و قبل از خواب مسواک بزن مسواک تا دهان تو گردد خوشبو و تمیز و پاک» بسازید و هنگامی که کودک مشغول مسواک زدن است، آن را بخوانید.

به او اجازه دهید که بعد از این که مسواک زدید، دندان های شما را وارسی کند. سپس شما نیز دندان های او را مورد وارسی قرار دهید. به همراه کودک دندانهای خود را نیز مسواک کنید تا کودک بتواند شما را الگوی خودش قرار دهد. به او یاد دهید که بعد از مسواک زدن، زبان خودش را روی دندانش بکشد و حس کند که دندانهایش چقدر نرم و تمیز شده اند.

با استفاده از انگیزش مثبت این عادت را در کودک ایجاد کنید

تمام تلاش های اولیهٔ کودک در مسواک زدن را شدیداً تحسین کنید.
به کودک اجازه دهید که مسواک و خمیردندان خودش را انتخاب کند. اغلب کودکان خمیر دندانهای فانتزی و معطر را دوست دارند.
مسواک زدن کودکان را در برنامهٔ شبانه قرار دهید. بدین ترتیب، قصه ای را که شب ها برای کودک خود می گویید، به شکل پاداشی برای مسواک زدن او در می آید.
از یک زمان سنج (تایمر) استفاده کنید. زمان را برای مدتی طولانی تر از زمانی که معمولا کودک مسواک میزند، تنظیم کنید و کودک را تشویق کنید که تا زمان به صدا درآمدن زنگ تایمر، به مسواک زدن ادامه دهد. پیشرفت کودک را ثبت کنید. یک جدول «دندان سالم» تهیه کنید؛ هر بار که کودک مسواک میزند یک خط یا ستاره روی جدول بکشید. هنگامی که جدول پر شد، او به عنوان جایزه یک خوراکی دریافت خواهد کرد (که باید بعد از خوردن آن به دقت مسواک بزند!).

از دندانپزشک برای انگیزه دادن استفاده کنید

برای این که از ترس از دندانپزشک پیشگیری کنید و کودک را برانگیزید که به مسواک زدن عادت کند، پیش از اینکه مشکلی به وجود بیاید، ملاقاتی را با یک دندان پزشک ترتیب دهید.

عقاید در مورد اینکه سن مناسب برای مسواک زدن کودکان چقدر است، فرق میکند و از دوازده تا هجده ماهگی و یا هنگامی که کودک دوازده دندان دارد و حتی تا سن دو یا سه سالگی، متفاوت است. کودک را برای ملاقات با دندانپزشک، آماده کنید. با کودک «دندانپزشک بازی» کنید و یا این که کتابی را در مورد رفتن به دندانپزشکی برایش بخوانید.

در مورد اینکه کودک چه چیزی را در آنجا میبیند و چه کاری انجام می دهد، با او صحبت کنید. از دندانپزشک خواهش کنید که برای کودک شرح دهد که چطور مسواک بزند و چرا مسواک زدن برای کودک مهم است. همچنین کودکان و والدین آنها میتوانند با مطالعهٔ کتاب هایی در این زمینه، آگاهی خود را بیشتر کنند.