شب یلدا، یکی از مهم‌ترین شب‌های آئینی ما ایرانیان است. میراث کهنی که «شب چلّه» نیز نامیده می‌شود. این شب هم می‌تواند درست مانند نوروز که حال و هوایی دیگر دارد، رنگ اصیل‌تری به خود بگیرد و البته به خاطر وجود میوه‌های نمادین و بودن میان دو فصل پر نشانه، قابلیت طراحی‌‌های خاص به‌ویژه برای کودکان را دارد.

از آن جایی که آداب و رسوم، رنگ زندگی را تغییر می‌دهد و یکی از مهم‌ترین راه‌های حفظ این رسوم، انتقال آن‌ها به نسل بعد است و با توجه به اینکه حافظه کودکی در حفظ خاطرات، اثری چشم‌گیر دارد، بر آن شدیم تا نوآوری کرده و این بار در گروه مد و لباس، به این شب خاص و راه‌هایی برای پر رنگ کردن آن در ذهن کودکان با لباس‌های یادآور خاطره این شب بپردازیم. این یادداشت گامی کوچک برای رنگ بخشیدن به دنیای کودکان شماست. دنیایی به رنگ شب‌ یلدا. اما نه به تیره‌گی و سیاهی.

۹ ایده لباس شب یلدا زیبا برای کودک شما
۹ ایده لباس شب یلدا زیبا برای کودک شما

نماد زمستان

شب یلدا در واقع نماد آغاز فصل زمستان است پس طبیعی‌ست که لباس‌های موردنظر باید از جنسی باشند که معرف حضور فصل نو باشد. این انتخاب به کودکان کمک می‌کند تا به استقبال پوشش گرم‌تر بروند و درک بهتری از آغاز فصل سرما داشته باشند.

سن کودک

مهم است که بدانید قصد دارید برای کودک با چه سنی لباس تهیه کنید. اگر کودک شما زیر یک سال است، راه نیفتاده و یا اولین گام‌ها را برمی‌دارد، یکی از مناسب‌ترین گزینه‌ها، سرهمی‌ هایی‌ ست که جنس نرمی دارند. اما برای کودکان با سن بالای یک سال، می‌توانید از لباس‌های آزادتر استفاده کنید. به هر حال اصل اول ذهن کودکان در هرسنی، آزادی هنگام بازی‌ست.لباس خانگی

اگر در شب یلدا به جمع خانواده خود کفایت می‌کنید، می‌توانید انتخاب‌های خانگی‌تری داشته باشید. برای مثال، از بین لباس‌های خانگی کودک‌تان بلوز یا شلوار مناسبی را انتخاب کنید و سعی کنید با ترکیب رنگ‌ها، یلدای فرزندتان را بسازید. یعنی شلوار سبزی را هم‌نشین بلوز قرمز رنگی کنید یا حتی می‌توانید لباس خواب او را با دستمال‌ گردنی به رنگ انار یا هندوانه تزئین کنید. البته یک پیشنهاد ویژه می‌تواند خرید تکه‌دوزی‌های ساده است که در ادامه توضیح داده می‌شود.

لباس مهمانی

شاید هم این شب را به مهمانی دعوت شده باشید. به خانه بزرگترها یا مراسم رسمی‌تری که طبعاً نیازمند پوشش رسمی‌تر است. اگر قصد شرکت در چنین مراسمی دارید، بهتر است لباس‌های جدی‌تر را مدنظر داشته باشید. مثلاً برای دخترخانم‌ها از سارافون‌های ضخیم و جوراب شلواری با یک نیم‌تنه یا ژاکت کوتاه و برای آقاپسرها از شلوار و پیراهن به انضمام ژاکت‌های مخصوص این فصل استفاده کنید. اصل آزادی کودکان در هنگام بازی را فراموش نکنید.

۹ ایده لباس شب یلدا زیبا برای کودک شما
۹ ایده لباس شب یلدا زیبا برای کودک شما

سلیقه کودک

از فرزند خود بپرسید دوست دارد چه بپوشد. به هر حال ایده‌های بچه‌ها کمک‌رسان خوبی‌ست. شاید پسربچه شما با شلوار خیلی ضخیم یا بلوز یقه‌ اسکی میانه چندان خوبی نداشته باشد یا دخترتان دوست داشته باشد به جای پیراهن، بلوز و دامن بپوشد.
کودکان موظف به درگیری با قواعد دست‌وپا گیر زندگی ما نیستند، از این رو ممکن است گاهی ایده‌های خلاقانه خوبی را پیشنهاد دهند.

اگرچه استانداردهای کلی برای هر کار، مورد نیاز است اما گاهی بهتر است از سلیقه و ایده‌های خودتان بهره بگیرید. می‌توانید با در نظر گرفتن علاقه‌مندی‌های فرزندتان، لباسی را که دوست دارد تولید کنید. شاید استفاده از طرح میوه‌ها برای کودک‌تان جذاب باشد. مثلاً لباسی با طرح هندوانه یا انار، می‌تواند او را سر ذوق بیاورد.

تکه‌ دوزی و چاپ

راهکار بعدی، تکه‌دوزی‌ست. می‌توانید روی لباس کودک‌تان، طرح انار، هندوانه یا آجیل را تکه‌دوزی کنید. با این روش هم هزینه کمتری دارید و هم تنوعی که مدنظر شماست عملی می‌شود. حتی می‌توانید دانه‌های برفی پارچه‌ای را به لباس کودکتان بدوزید. این طرح‌های نمادین با چاپ بر روی لباس نیز عملی هستند، که البته هزینه به همراه دارند.

لبخند به دانه‌ های برف

دانه‌های برف را به عنوان طرح اصلی یا جانبی کار در نظر داشته باشید. نیازی نیست زمینه کارها لزوماً سفید باشد اما دانه‌های برف روی کلاه، بدنه اصلی لباس مثل سر جیب‌ها، روی شال گردن یا دستکش، چشم‌نواز است.

تلفیق رنگ گرم و سرد

از بند رنگ‌های خاص رها شوید. اگرچه رنگ غالب این شب سبز و قرمز است و البته سفید که بیانگر زمستان است اما به یاد داشته باشید که شب یلدا آخرین شب پاییز است. پس از رنگ‌های گرم به بهانه بدرقه نسبی، غافل نباشید. تلفیق رنگ‌های گرمی چون قهوه‌ای، طلایی، نارنجی و زرد در کنار قرمز با رنگ‌هایی مانند سبز، سفید، آبی، خاکستری و نوک‌مدادی می‌تواند زیبایی دوچندانی را رقم بزند.

۹ ایده لباس شب یلدا زیبا برای کودک شما
۹ ایده لباس شب یلدا زیبا برای کودک شما

خداحافظی با برگ، سلام بر برف

هر کسی بنابر سلیقه، می‌تواند جشن خداحافظی با پاییز را برگزار کند. شما می‌توانید از منظری دیگر، نمادهایی مثل کاج، برگ‌های رنگی و خرمالو را مدنظر داشته باشید و طرح‌های لباس شب یلدای فرزندتان را محدود به نوید زمستان نکرده باشید. این همراهی با آخرین روز فصل، می‌تواند در غالب بافتن طرح‌های ذکر شده برای شال، جوراب، کلاه و دستکش خود را نشان بدهد یا روی لباس فرزندتان خودنمایی کند.

نقاشی

دست به کار شوید و اگر اهل ذوق هستید، طرح برگ و کاج را روی کفش‌های پارچه‌ای، رسم کنید. بعد هم با رنگ‌آمیزی، زیبایی‌اش را قاب بگیرید. این سبک را می‌توانید روی لباس‌های کودک‌تان نیز اجرا کنید.

لوازم جانبی، تغییرات کوچک

تکمیل‌کننده کار شما که طراح مد فرزندتان هستید نیز مهم است. گام آخر، عموماً مواردی‌ست که شاید آن‌قدرها به چشم نیاید اما تغییرات دلچسبی را رقم می‌زند. مثلاً استفاده از کلاه‌های کاغذی، تل و گل‌سرهای دخترانه، جوراب های طرح زمستانی و غیره که مزین به نمادهای شب یلداست، می‌تواند سلیقه شما را قاب بگیرد. پایان‌ بندی صحیح کار، نمایانگر ذوق شماست.