قوانین ایمنی کودکان را همه پدرها و مادرها باید بدانند و به کودکان خود نیز آموزش دهند و بر صحت عملکرد کودکان نظارت داشته باشند. صندلی های اتومبیل ایمنی کودک و صندلی های کمکی و یا کمربند ایمنی بسته به سن کودک، اگر مناسب باشد و به درستی نصب شده و استفاده شوند، اولین سد دفاعی برای محافظت از بچه ها در جاده ها و خیابانها هستند.

این کار مخصوصاً برای زوج هایی که عادت های رانندگی قانونمند و احتیاطی دارند، کمک می کند تا اطمینان حاصل کنند که بچه هایشان امن هستند و در نتیجه با خیال راحت سفر می کنند. اما بچه ها نیز مسئولیت هایی دارند که با انجام آنها می توانند در یک خودرو و یا یک اتوبوس مدرسه ایمن بمانند.

اکثر این وسایل هر روزه مورد استفاده هستند و بنابراین باید در سفرها قوانین ساده ای، در جهت کمک به محافظت کودکان در نظر گرفته شود. فرزندانتان را از اهمیت این موضوع آگاه کنید که هر زمان باید این قوانین را بدون توجه به محدود بودن زمان سفر، لزوماً انجام دهند.

قوانین ایمنی کودکان که در خودرو و اتوبوس باید رعایت شود
قوانین ایمنی کودکان که در خودرو و اتوبوس باید رعایت شود

قوانین ایمنی کودکان در خودرو سواری

کمربند ایمنی باید در طول سفر در هر خودرو بسته شود. این کار باید حتماً قبل از حرکت ماشین آغاز شده و تا پایان سفر باید باقی بماند.

از کمربند ایمنی استفاده کنید. اکثر خودروها دارای کمربندهای کمر و شانه یک تکه هستند، اما برخی از آنها دو کمربند جداگانه دارند. آنها را آموزش دهید که کمربند را بسته و به هیچ عنوان برای راحتی به صورت باز، زیر بغل خود قرار ندهند. کمربند در صورت بروز تصادف، بسیار مؤثر است.

کمربند ایمنی را هرگز دو نفری استفاده نکنید، این کار ممکن است سرگرم کننده به نظر برسد، اما دو بچه هرگز نباید با یک کمربند بسته شوند.

کودکان زیر ۱۳ سال باید همیشه در صندلی عقب سوار شوند. کیسه هوای مسافرین عقب، از آسیب های احتمالی آنها محافظت می کند. به آنها توضیح دهید که کیسه های هوای صندلی جلو می تواند به یک کودک کوچک به طور جدی آسیب برساند، زیرا آنها برای حفاظت از یک فرد بالغ و با بدن بسیار بزرگتر طراحی شده اند.

بچه ها باید اهمیت حفظ آرامش و کم تحرکی در صندلی عقب را درک کنند. اگر آنها در حال پریدن یا فریاد زدن باشند، می توانند حواس راننده را پرت کنند و همه مسافران را در معرض خطر قرار دهند.

کودکان باید در همه ماشینها از قوانین پیروی کنند، اتومبیل آشنا و غریبه تفاوتی ندارد، حتی اگر سایر مسافرین از قوانین پیروی نکنند. اگر از آنها خواسته شود در صندلی جلو ماشین شخص دیگری بنشینند، فرزند شما باید مودبانه پیشنهاد را رد کرده و به راننده بگوید که مایل است در صندلی عقب بنشیند.

قوانین ایمنی کودکان در اتوبوس

قوانین ایمنی کودکان که در خودرو و اتوبوس باید رعایت شود
قوانین ایمنی کودکان که در خودرو و اتوبوس باید رعایت شود

دور از خیابان اصلی، مثلاً در پیاده رو منتظر اتوبوس باشید. بچه ها باید در یک خط که حدود ۲ متر از خیابان اصلی فاصله دارد، بایستند.

بچه ها باید منتظر بمانند تا راننده اتوبوس در را باز کند و سپس اقدام به سوار شدن کنند. آنها نباید حتی یک لحظه زودتر به خیابان بروند.
هنگام سوار شدن به اتوبوس مراقب باشید. این مخصوصاً برای بچه های بزرگتر که ممکن است کیف و کوله پشتی به همراه داشته باشند، مهم تر است. وسایل همراه نباید به در یا صندلیهای دیگر گیر کنند.

در صورت امکان کمربندهای ایمنی را ببندید. برخی از اتوبوس های مدرسه با امکان کمربند ایمنی ساخته شده اند. آنها باید قبل از حرکت اتوبوس بسته شوند و تا زمانی که اتوبوس به مقصد خود برسد، نباید باز شوند.

اطمینان حاصل کنید که بچه ها در هنگام حرکت در اتوبوس اهمیت ماندن در صندلی های خود را درک می کنند. تحرک و شیطنت در اتوبوس می تواند ذهن راننده را منحرف کند و برای دیگر بچه ها خطرناک باشد.

با احتیاط از اتوبوس پیاده شوید. هنگام خروج از اتوبوس، بچه ها باید نرده ها را نگه داشته و به آرامی گام بردارند. پس از پیاده شدن از اتوبوس، آنها نباید هرگز از پشت اتوبوس رد شوند.

پس از پیاده شدن، بچه ها باید در پیاده رو کنار اتوبوس که حداقل ۳ متر از اتوبوس فاصله دارد، منتظر بمانند و اطمینان حاصل کنند که راننده اتوبوس آنها را می بیند و سپس از خیابان عبور کنند.

از دید راننده محو نشوید. کودکانی که در هنگام عبور از کنار اتوبوس، چیزی از دستشان بیفتد، هرگز نباید خم شوند تا آن را بردارند. به بچه ها آموزش دهید تا در صورت بروز چنین اتفاقی حتماً راننده اتوبوس را مطلع کنند.