از یک سالگی غذاهای جامد جای شیر را در رژیم غذایی کودک می گیرند. بهتر است غذاهای متنوعی را به روش های مناسب به کودک خود ارائه دهید و او را تشویق کنید غذا را بخورد. در ادامه به مواد غذای کودک زیر دو سال که مصرفشان بهتر است می پردازیم.

ماده غذایی مناسب برای کودکان زیر دو سال
ماده غذایی مناسب برای کودکان زیر دو سال

بهترین میوه ها و سبزیجات برای کودکان زیر دو سال

مرکبات و توت ها منابعی غنی از ویتامین ث هستند که به جذب آهن از غذاهای دیگر کمک می کنند بنابراین سعی کنید میوه های غنی از ویتامین ث را در هر وعده غذایی به کودک زیر دو سال بدهید.

تمشک حاوی الاجیک اسید است که به محافظت در برابر سرطان می پردازد. تمشک بیشترین فیبر و کمترین کالری را در بین میوه ها دارد.

توت سیاه بیشترین ویتامین ای را در بین میوه ها دارد؛ ویتامین ای برای حفاظت از قلب و شریان ها حیاتی می باشد.

گوجه فرنگی منبعی غنی از لیکوپن است؛ لیکوپن رنگدانه ای آنتی اکسیدان می باشد که از بیماری های قلبی و سرطان جلوگیری می کند. مطالعات نشان می دهد لیکوپن موجود در گوجه فرنگی در صورت پخته شدن گوجه با روغن بهتر توسط بدن جذب می شود.

یکی از غذای کودک زیر دو سال هویج است که هویج دید شب را بهبود می بخشد. هویج منبعی غنی و مناسب از کاروتن بتا است که در بدن به ویتامین آ تبدیل می شود. یکی از علائم اولیه کمبود ویتامین آ کاهش دید در شب است.

سبزیجات رنگ روشن حاوی تعداد زیادی از مواد شیمیایی گیاهی است که احتمال بیماری هایی مانند سرطان و بیماری قلبی عروقی کرونر را کاهش می دهد. کنسرو گوجه فرنگی بیشتر مواد مغذی را حفظ می کند اما حاوی نمک است.

گیاهان خواص دارویی زیادی دارند. جعفری حاوی ویتامین ث و آهن است و جویدن آن باعث تازه شدن نفس و بوی خوش دهان به خصوص پس از خوردن سیر می شود. جویدن آویشن نیز به تسکین درد گلو کمک می کند و پونه کوهی نیز به هضم غذا و تسکین علائم سرماخوردگی کمک می کند.

گوشت، لبنیات و نشاسته برای کودکان زیر دو سال

مرغ حاوی کمترین چربی نسبت به سایر گوشت ها است و بیشترین چربی آن در پوستش قرار دارد که می توانید آن را جدا کنید و بیرون بریزید. اما مرغ با پوست نسبت به سایر گوشت های قرمز، چربی بیشتری دارد.

بهتر است در هفته دو تا سه بار به کودک گوشت قرمز بدهید زیرا بهترین منبع آهن است. با افزایش سرعت رشد بدن، نیاز بدن به آهن افزایش می یابد. بنابراین بسیار مهم است مطمئن شوید کودک بین شش ماهگی تا دو سالگی به مقدار کافی آهن دریافت می کند.

ماهی سفید مانند ماهی کاد منبعی غنی از پروتئین کم چربی است و حاوی سلنیوم، کلسیم و منیزیم می باشد. خوردن ماهی به کاهش رادیکال های آزاد و افزایش ایمنی بدن کمک می کند.

ماهی سالمون منبعی غنی از چربی های ضروری است که عملکرد مغز و سیستم ایمنی بدن را حمایت می کنند. اسیدهای چرب ضروری در ماهی های چرب به کودکانی که مشکلاتی مانند خوانش پریشی دارند کمک می کند. باید یک ماهی چرب مانند سالمون حداقل یک بار در هفته در غذای کودک زیر دو سال وجود داشته باشد.

لبنیات و نشاسته برای کودکان زیر دو سال

پنیر حاوی چربی اشباع شده است که برای بزرگسالان مناسب نیست اما غذایی پر انرژی برای کودکان به حساب می آید. پنیر منبعی مناسب از ویتامین ب دو است که برای تبدیل پروتئین، چربی و کربوهیدرات به انرژی لازم می باشد. پنیر منبعی مناسب از ویتامین ب دوازده است که افرادی که گوشت نمی خورند می توانند آن را مصرف کنند.

پاستا منبعی مناسب برای کربوهیدرات های پیچیده است و انرژی پایداری فراهم می کند. به همین دلیل پاستا در بین ورزشکاران محبوب است. برای افزایش فیبر موجود در غذا پاستای معمولی را با پاستای غلات مخلوط کنید.

برنج قهوه ای منبعی غنی از انرژی، پروتئین، ویتامین ب و مواد معدنی است. برنج قهوه ای مغذی تر از برنج سفید است زیرا برنج سفید بسیاری از مواد معدنی و ویتامین های مهم را در طول فرایند آماده سازی از دست می دهد. نشاسته موجود در برنج به خصوص در برنج قهوه ای به آرامی جذب می شود بنابراین گلوکز را به آرامی آزاد کرده و انرژی پایداری فراهم می کند.

از دیگر غذای کودک زیر دو سال می توان سیب زمینی شیرین را نام برد که غنی از ویتامین آ و ویتامین ث است و منبعی غنی از مواد شیمیایی گیاهی است که بدن را در مقابل بیماری ها حفظ می کند.

ماست منبعی غنی از کلسیم، پروتئین و فسفر است؛ این مواد برای داشتن استخوان ها و دندان هایی سالم و قوی اهمیت دارند. ماست از شیر راحت تر هضم می شود.