دوز مصرفی و مدت زمان مصرف آنتی ­بیوتیک برای کودکان چقدر باید باشد؟ والدین در مصرف آنتی بیوتیک­ها به چه نکاتی باید دقت کنند؟ دکتر کودکان، Goktug Ozdemir به این سوالات پاسخ می­دهد.

برای مصرف دارو و به ویژه آنتی بیوتیک در کودکان باید دقت کرد. داروهایی که خودسرانه و بدون مشورت با پزشک استفاده می­شوند می­توانند نتیجه عکس به بار آورند.

استفاده از آنتی بیوتیک­ها می تواند منجر به عطسه، سرفه و آب ریزش بینی گردد. جالب است بدانید مصرف آنتی بیوتیک ها نه تنها در کودکان مضر می باشد، حتی در بزرگ سالان هم می تواند عوارضی هم چون بیماری های کبدی، کلیوی و قلبی داشته باشد.

عوارض استفاده نابجا آنتی بیوتیک برای کودکان
عوارض استفاده نابجا آنتی بیوتیک برای کودکان

مصرف نابه جای آنتی بیوتیک ها منجر به چه مشکلاتی می شود؟

آنتی بیوتیک­ هایی که بدون تجویز پزشک مصرف ­شوند، باعث مقاومت باکتری­های عادی موجود در بدن کودکان می­شوند. اگر باکتری ها مقاوم شوند،‌ برای از بین بردن اثرات بیماری مجبوریم از دوزهای بسیار بالا و خطرناک برای درمان بیماری استفاده کنیم که در نتیجه عوارض بسیاری خواهد داشت.

تجویز آنتی بیوتیک برای نوزادان در چه مواردی انجام می­شود؟

در نوزادانی که بیش از سه ماه از تولدشان می­گذرد، مصرف آنتی بیوتیک تنها در وضعیت های اضطراری توصیه می شود. استفاده از آنتی بیوتیک­ها برای کودکان معمولا در هنگام بروز عفونت گوش میانی، التهاب لوزه، ذات الریه، سینوزیت و عفونت مجاری ادراری و مواردی از این قبیل، رایج است.

نحوه مصرف آنتی بیوتیک چگونه باید باشد؟

پیروی از دستورات پزشک، در مصرف آنتی بیوتیک ها ضروری است. مهم ترین وظیفه پزشک ارائه توضیحات لازم به والدین کودک در مورد دوز مصرفی دارو، نحوه مصرف آن، مصرف به هنگام سیری یا گشنگی و عوارض جانبی احتمالی آنتی بیوتیک است.

عوارض استفاده نابجا آنتی بیوتیک برای کودکان
عوارض استفاده نابجا آنتی بیوتیک برای کودکان

دوز و مدت زمان مصرف آنتی ­بیوتیک برای کودکان بسته به نوع بیماری و آنتی بیوتیک متغیر است. مصرف آنتی بیوتیک نباید قبل از دستور پزشک متوقف شود. توقف مصرف آنتی بیوتیک در پی بهبودی نسبی کودک، می­تواند منجر به بازگشت بیماری شود.

عوارض جانبی آنتی بیوتیک ها بر روی کودکان چیست؟

اسهال یکی از عوارض مصرف آنتی بیوتیک، در بسیاری کودکان است. اسهال به دلیل مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک، در کودکانی که درگیر عفونت ویروسی مجاری تنفسی هستند، می­تواند تاثیر سوئی بر کلیه داشته باشد و یا باعث کاهش اشتها شده و به از دست دادن مایعات بدن منجر شود.

خانواده ­ها چه نکاتی را در مصرف آنتی بیوتیک ها باید در نظر بگیرند؟

۱- استفاده از آنتی بیوتیک، تنها با اجازه پزشک مجاز است.
۲- آنتی بیوتیک نباید به عنوان ضد درد و یا تب بر استفاده شود.
۳- نباید برای تجویز آنتی بیوتیک اصرار کرد.
۴- بدون مشورت با پزشک نباید آنتی بیوتیک مصرف شود.
۵- پزشک نباید بنا به اصرار خانواده، آنتی بیوتیک تجویز کند.
۶- شیر مادر طبیعی ترین آنتی بیوتیک برای مقابله با بیماری های کودکان می باشد.
۷- استفاده از آنتی بیوتیک تنها برای کودکانی که بیماری های باکتریایی دارند، توصیه می شود.
۸- به هیچ وجه نباید از آنتی بیوتیک های تجویزی برای دیگری استفاده کرد.
۹- مصرف آنتی بیوتیک های نسخ قبلی که استفاده نشده­اند، توصیه نمی­شود.

به کودکانتان بهداشت و پاکیزگی دستها را بیاموزید:

تمیزی دست ها، موثرترین راه برای پیش گیری از عفونت های ایجاد شده توسط میکروارگانیسم­ها می باشد. تحقیقات انجام شده حاکی از آن است که کودکان تنها با شستشوی صحیح دست ها، از بسیاری بیماری­های واگیردار مصون می ­مانند. نتایج نشان می دهد، نرخ ابتلا به عفونت های پوستی ۳۴%، بیماری­های آغاز شونده با اسهال ۵۵% و ذات الریه ۵۰% کاهش می­یابد و مدت زمان بیماری نیز کوتاه تر می­گردد.