یک دندان‌پزشک متخصص با بیان اینکه عصب کشی دندان کودکان زیر ۱۰ سال تاثیر منفی بسیاری را برای استحکام دندان ایجاد می‌کند، گفت: متاسفانه این امر به علت عدم‌ تشخیص والدین در تشخیص دندا‌ن‌ های شیری و دائمی و عدم‌ آگاهی به اهمیت حفظ دندان‌ های کودکان است.

عصب کشی دندان کودکان عوارض دارد؟
عصب کشی دندان کودکان عوارض دارد؟

دکتر وهاب شیعه‌زاده با اشاره به اینکه برخلاف تصور مردم، دندان عصب‌ کشی شده با دندان سالم تفاوت چندانی ندارد، افزود: دندان‌ های عصب‌ کشی شده مانند دندان‌ های سالم، فلوراید و کلسیم را از طریق بزاق دهان و مواد غذایی دریافت می‌کنند، درد را حس می‌کنند و می‌توانند دچار پوسیدگی شوند.

عصب کشی دندان کودکان عوارض دارد؟ وی با اشاره به اینکه تصور عمومی بر این است که استعداد دندان‌ها به شکستن و از دست دادن در صورت عصب‌کشی افزایش می‌یابد، یادآور شد: مستعد شدن دندان‌ های عصب‌ کشی شده به شکستن و از دست رفتن نمی‌تواند به‌علت عصب کشی اتفاق افتد، بلکه همان‌طور که در کشور نیز رایج است مردم تا زمانی که دچار درد و عفونت دندانی نشوند به پزشک مراجعه نمی‌کنند و این امر موجب گستردگی پوسیدگی دندان و به دنبال آن از دست رفتن دندان می‌شود.این متخصص درمان ریشه در ادامه با بیان اینکه درد دندان نمی‌تواند دلیلی بر عفونت و مصرف آنتی‌ بیوتیک باشد، اظهار داشت: در بسیاری از موارد دردهای دندان با استفاده از عصب‌کشی و بدون مصرف آنتی‌بیوتیک قابل درمان هستند. شیعه‌زاده، ضربات وارده به دندان به ‌ویژه در کودکان را عامل بسیار مهم و موثر در رسیدن دندان به مرحله عصب‌کشی و تحلیل ریشه دندان در سال‌های بعد عنوان و خاطرنشان کرد: در چنین مواقعی باید فرد تحت نظر قرار گیرد تا در صورت نیاز به عصب‌ کشی و پرکردن ریشه پرداخته و از بروز عوارض منفی در سال‌های بعد پیشگیری شود