در هر دو روش زایمان اپیدورال و نخاعی کاتتر انتقال دارو در محل باقی میماند تا زمانی که نوزاد به دنیا بیاید. به این ترتیب هر زمان لازم شد می‌توان دارو اضافه کرد.

 با توجه به این که این روزها بسیاری از خانم‌هایی که تصمیم به زایمان طبیعی دارند، روش زایمان اپیدورال را انتخاب می‌کنند بهتر است درباره فواید و خطرات این روش پیش از آنکه تصمیم به انجامش بگیرید، بیشتر آگاه شوید.

استنباط عمومی: بی‌حسی اپیدورال و نخاعی مشابه هم است

واقعیت: اپیدورال شامل یک داروی تسکین درد است که در فضای بین مهره‌ها و مایع نخاعی تزریق می‌شود. زمان مورد نیاز برای انجام این کار ۱۵ دقیقه است و معمولا تا زمانی که لازم باشد ادامه پیدا میکند. اما بی‌ حسی نخاعی یک تزریق مستقیم به مایع نخاعی است و حدود ۵ دقیقه زمان لازم است تا اثر کند.

در هر دو روش اپیدورال و نخاعی کاتتر انتقال دارو در محل باقی میماند تا زمانی که نوزاد به دنیا بیاید. به این ترتیب هر زمان لازم شد می‌توان دارو اضافه کرد. اما این که چه دارویی، چه میزان و برای چه مدت کاملا بستگی به فرد و بیمارستان دارد. برخی از پزشکان و بیمارستان‌ها از ترکیبی از دو روش استفاده می‌کنند و برخی نه! تکنیک‌های مختلف، دوز داروها و فواید و خطراتی که هر روش دارد می‌تواند کمک زیادی به تصمیم‌گیری کند.

زایمان اپیدورال ، واقعیت‌ها و باورها

استنباط عمومی: سوزن تزریق بسیار بزرگ است و هنگام تزریق درد دارد.

واقعیت: سوزن اپیدورال تنها برای یک یا دو دقیقه در محل می‌ماند و تنها تا زمانی که از پوست رد شود بعد از آن کاتتر انعطاف پذیر که به اندازه یک مداد است وارد فضای اپیدورال می‌شود. سوزن بی‌حسی نخاعی بسیار کوچک‌‌تر است سوزنی به ضخامت یک تار مو. البته پیش از این کار منطقی که تزریق قرار است انجام شود به وسیله بی‌حسی موضعی، بی‌حس می‌شود و شما تنها برای ۱۰ ثانیه احساسی فشار خواهید کرد نه درد. این در مورد اپیدورال و بی‌ حسی نخاعی هر دو صادق است.

استنباط عمومی: اپیدورال فشار را سخت میکند.

واقعیت: یکی از مزایای استفاده از ترکیب بی‌ حسی اپیدورال و نخاعی این است که با تزریق داروی کمتر نسبت به روش اپیدورال می‌توانید درد کمتری نسبت به بی‌حسی کامل داشته باشید. این باعث می‌شود فشار لازم برای زایمان کمتر و آسان‌تر شود و احتمال استفاده از فورسبس را نیز کاهش می‌دهد.

استنباط عمومی: هیچ کدام از داروهای مورد استفاده به جنین نمی‌رسد.

واقعیت: هر دارویی که برای کاهش درد استفاده میکنید به جنین می‌رسد. با این حال، به کمک اپیدورال مقداری که به جریان خون‌تان منتقل می‌شود، بسیار ناچیز است و با بی‌حسی نخاعی این مقدار بسیار کمتر است. هرچند مطالعات بیشتری نیاز است اما به نظر می‌ر‌سد این داروها مشکلی برای جنین ایجاد نمی‌کند.

استنباط عمومی: اپیدورال عوارض جانبی بالایی دارد.

واقعیت: اپیدورال برای اغلب زنان ایمن است، هرچند عوارضی هم ممکن است به همراه داشته باشد. مهم‌ترین عارضه جانبی افت فشار خون است که میتواند روی جنین اثر بگذارد. این اتفاق در دوزهای بالاتر دارو می‌افتد که با درمان آن، هیچ عارضه‌ای برای مادر و جنین باقی نمی‌ماند. عارضه دیگری که در ۲۰ تا ۳۰ درصد از زنان دیده می‌شود، حالت تهوع است. ضمن آنکه ۳۰ تا ۵۰ درصد از زنانی که اپیدورال انجام می‌دهند، احساس خارش می‌کنند. احتمال تب در صورت قرار گرفتن کاتتر اپیدورال برای ۶ ساعت هم وجود دارد. سایر عوارض شامل عفونت، خونریزی و آسیب عصب نزدیک به تزریق، تشنج و حتی مرگ است اما گفته می‌شود این عوارض بسیار بسیار نادر است.