دندان درآوردن کودک شما لبخند او را زیباتر می کنند، اما شما از دیدن دردش ناراحت می شوید. ما استراتژی های تسکین دهنده برای کمک به شما ارائه خواهیم کرد تا هم بتوانید در سلامت او لذت ببرید و هم در بیماری او تحمل داشته باشید.

دندانهای کودک فقط آن چیزی نیست که شما از ۶ ماهگی به بعد آن را روی لثه می بینید، جوانه های دندان در واقع در شش هفتگی و در رحم مادر شروع به تشکیل می کنند.

در واقع اولین گامی که شما برای تشکیل یک لبخند زیبا با دندانهای درخشان و براق برای کودکتان بر می دارید، هنگامی است که شما در طول دوران بارداری غذا می خورید و از ویتامین تغذیه می کنید تا بدن کودک شما سالم و قوی رشد کند. پس از تولد نوزاد، جوانه های تشکیل شده دندان، مرحله تدریجی دیگری از رشد را از طریق فک آغاز کرده و در نهایت به سطح لثه می رسند.

دندان ها، تعامل کودک با محیطش را تحت تاثیر قرار می دهد. ابتدا فقط گاز می گیرد و سپس می جود. این وادی جدید، پرسش های زیادی در مورد رشد دندان ها و قلقها و ریزه کاری های مربوط به آن ایجاد می کند. با کمک متخصصان دندانپزشکی، سعی می کنیم پاسخ عمده ترین دغدغه های مربوط به دندان درآوردن کودک را بدهیم.

دندان درآوردن کودک؛مراحل و مشکلات
دندان درآوردن کودک؛مراحل و مشکلات

اولین دندان کی ظاهر می شود؟

این رویداد می تواند در حدود ۶ ماهگی رخ دهد، البته از یک بچه تا بچه دیگر متفاوت است. باید دانست که موارد نادر و استثنا هم وجود دارد که این اتفاق برایشان خیلی دیرتر می افتد. از آنجایی که تا کنون انسانی دیده نشده که پس از تولد تا بزرگسالی اش دندان در نیاورد، در صورت به تاخیر افتادن دندان درآوردن کودک ، نگران نباشید. موارد بالای یک سال نیز دیده شده اند.

همانطور که ظهور اولین دندان کودک نزدیک می شود، لثه حول آن ممکن است متورم شود و شروع به سفت و سفید شدن کند. این موقع، زمانی است که کودک به شما حس یک اتفاق بزرگ را خواهد داد. شاید یک روز و حتی شاید هم چند هفته بعد اولین دندان ظاهر شود. ریشه های آن برای یک سال دیگر رشد می کند و ۱۹ دندان دیگر فرآیند مشابهی را به سرعت انجام خواهند داد تا زمانی که کودک شما دهانی پر از دندان داشته باشد.

کدام دندان اولین خواهد بود؟

اگرچه احتمالاً دندان پیشین جلو (دندان مرکزی) اولین دندانی است که می ببینید ولی مهمتر از آن متقارن بودن دندانهای شیری است؛ آنها باید به صورت جفت در بیایند. بنابراین اگر یک دندان را دیدید، دنبال قرینه اش بگردید. اگر در عرض حداکثر چند ماه ظاهر نشود، با دندانپزشک کودکان و یا متخصص اطفال مشورت کنید تا در مورد مشکلات احتمالی مانند دندان اضافی و یا حتی رشد ناقص اظهار نظر کند که هر دوی این موارد، خوشبختانه، بسیار نادر است.

کی خیالمان راحت می شود؟ دندانهای آسیا کی در می آیند؟

چهار دندان آسیای بالا و پایین عموماً بعد از ۱۲ ماهگی و پس از آسیای اول در می آیند و یک خلاء در صفوف دندان ایجاد می کنند. این حفره ها در نهایت توسط دندان های نیش پر می شوند. در نهایت، آسیاهای عقب که به آسیاهای ۲ سالگی معروفند، ظاهر می شوند. هنگامی که کودک ۳ ساله شما تمام دندان های خود را داشته باشد، آماده تغذیه با غذاهای ترد و جویدنی است و چندین سال بعد مجدداً باید برای یک اتفاق هیجان انگیز دیگر آماده شوید: شل شدن دندانها.

اهمیت دندان های شیری

ممکن است بسیاری از والدین براین باور باشند که دندان های شیری مدت کوتاهی در دهان می‌مانند و چندان اهمیتی ندارند تا از آنها محافظت شود. اغلب خانواده‌ها هم با همین ذهنیت برای معاینات دوره‌ای کودک به دندانپزشک مراجعه نمی‌کنند. در صورتی که این نگاه درست نیست و باید از آنها محافظت شود. والدین با عدم مراقبت کافی از دندان های شیری باعث پوسیدگی زودرس و از دست رفتن آن ها می شوند که نتیجه آن رویش نابجا یا عدم رویش دندان های دائمی زیرین است. در صورتی که توجه به دندان های شیری مهم است.

بهترین راه برای تسکین درد دندان چیست؟

ناراحتی کودکتان، قلب شما را ناراحت و جریحه دار می کند. بهترین داروها کمپرس سرما و فشار هستند. سرما کمی ناحیه را بی حس می کند و فشار تاثیر معکوس بی حسی دارد که هر دو احساس خوشایندی است. یک حوله را برای ۳۰ الی۶۰ دقیقه در فریزر قرار دهید و اجازه دهید فرزند شما آن را بجود. استفاده از برخی حلقه های دندان مربوط به این کار نیز تاثیر مشابهی دارد.

آیا هیچ راهی برای از بین بردن آن وجود دارد؟

بسیاری از والدین این شائبه را دارند که مالیدن الکی طبی بر لثه کودک به تسکین درد او کمک می کند. البته این یک روش سنتی است که در قدیم مورد استفاده بوده است ولی پزشکان مدرن توصیه نمی کنند. یکی دیگر از داروهای رایج، قرصهای دندان هومئوپاتی است.

هر چند در گذشته، FDA یک هشدار امنیتی برای مصرف کنندگان، در مورد یک نام تجاری محبوب به نام Hyland صادر کرد، چرا که قرص فوق حاوی مقادیر نادرستی از اجزاء فعال یک گیاه به نام بلادونا بود، اما امروزه نگرانی ای برای استفاده از آنها وجود ندارد. اگر چه محصولات هومیوپاتی معمولاً مقدار کمی از مواد تشکیل دهنده فعال خود را نگه می دارند، اما در دوزهای بالا، بلادونا می تواند باعث توهم، مشکلات تنفس، افزایش ضربان قلب و مشکلات دیگر شود.

آیا دیر دندان درآوردن کودک عارضه ای برای سلامتی به همراه دارد؟

جان لیو، رئیس دانشکده دندانپزشکی آمریکا می گوید : ” با دندان یا بی دندان، مهم این است که کودک باید بتواند تمام مواد غذایی مورد نیازش را مصرف کند، حتی اگر به روش خوردن غذاهای نرمتر و ساده تر برای جویدن باشد”. دکتر لیو می گوید: ” دندان درآوردن کودک دارای برنامه خاص خود است، اما طبیعی است که والدین نگران باشند”.

آیا ممکن است دندان ها خیلی زود در بیایند؟

دکتر لیو می گوید: “به ندرت، نوزاد ممکن است در هنگام تولد دندان داشته باشد، اما در این صورت نیز شکل گیری آنها کامل نیست و بنابراین به اندازه کافی قوی نخواهند بود. ما معمولاً این دندان ها را قبل از اینکه کودک از بیمارستان خارج شود، می کشیم، زیرا چنین شیرخواری برای مادر بسیار دردآور است، اما مهم تر اینکه آنها بسیار شل هستند و این نگرانی همواره وجود دارد که افتاده و به حلق کودک بروند و او را خفه کنند. این دندان ها به راحتی و با استفاده از برخی مواد بی حسی موضعی، یک تکه گاز و انگشتان دندانپزشک خارج می شود”.

چرا برای بعضی از بچه ها دندان در آوردن سخت تر است؟

دندان درآوردن کودک؛مراحل و مشکلات
دندان درآوردن کودک؛مراحل و مشکلات

دکتر لیو می گوید: “هنگامی که یک دندان آماده جوانه زدن است، ناحیه لثه مربوطه را به سختی تحت فشار قرار می دهد. برای بعضی از کودکان، این فشار زیاد، توسط مغز آنها درد توصیف می شود ولی برای برخی، فقط در حد خارش است. مغز بچه های مختلف درک و تفسیر متفاوتی از آنچه درد نامیده می شود، دارند.”

فرزند من گوش خود را می کشد. آیا این بدان معنی است که دندانهای آسیایش در حال ظهورند؟

لزوماً نه. در حدود ۴ ماهگی، کودکان گوشهای خود را کشف می کنند و پس از آن بعضی از کودکان دوست دارند با آنها بازی کنند. همچنین ممکن است که کودک یک بیماری مانند عفونت گ

وش داشته باشد. برای اطمینان، از لثه روی خط دندان درجه حرارت بگیرید. اگر کودک شما تب داشته باشد، باید با متخصص اطفال تماس بگیرید.

آیا استاموفن یا ایبوپروفن برای متوقف کردن درد هنگام دندان درآوردن کودک مناسب است؟

ایبوپروفن تنها برای نوزادان بیش از ۶ ماه استفاده می شود. پس از رعایت این مورد، هر دو دارو هنگامی که در دوز مناسب و به صورت صحیح مصرف شوند، خوب هستند، اما والدین ابتدا باید از خود بپرسند که آیا فرزندشان واقعاً به این داروها نیاز دارند یا خیر که البته این مهم را نیز باید پزشک تشخیص دهد. توصیه دکتر لوی این است که ابتدا از پستانک استفاده کنیم. ایبوپروفن لزوماً موثرتر از آن نیست زیرا دهان کودک شما ابتدا بیشتر فقط در معرض سوزش است.

آیا دندان درآوردن کودک می تواند باعث ایجاد تب شود؟ بثورات (زخم و التهابات) پوشکی یا اسهال چطور؟

باور عمومی بر وجود ارتباط بین آنهاست و بعضی از مادران سوگند می خورند که نوزادشان یک یا همه این علائم را در پروسه دندان در آوردن داشته است، اما احتمالاً این یک تصادف است. دکتر لیو می گوید: “هیچ شواهدی علمی وجود ندارد که تب، بثورات یا اسهال با دندان در آوردن مرتبط باشد”.

به نظر نمی رسد که درد کودکم برطرف شده باشد. آیا می توانم کاری انجام دهم؟

کورتنی چین، استاد دانشکده دندانپزشکی دانشگاه کلمبیا می گوید: ” دندان در آوردن یک تجربه فیزیولوژیک طبیعی است که وفق پیدا کردن با آن، زمان خواهد برد. آسیا بزرگترین دندان های کودک است، اما آنها کمتر باعث ناراحتی می شوند، زیرا آخرین دندانهای شیری هستند که جوانه می زنند و کودک نحوه برخورد با این پدیده را آموخته است. در حال درد ناشی از دندان درآوردن کودک، سعی کنید حواس او را پرت کنید؛ عشق ورزی و در آغوش گرفتن بهترین مرهم هاست.”

نحوه ی مراقبت از دندان های شیری

در بین مردم هنوز این تصور اشتباه وجود دارد که دندان شیری کودکان به دلیل اینکه در دوره ای گذرا رشد می کنند و سپس از بین می روند و جایشان را به دندان های دائمی می دهند اهمیت چندانی ندارند.

آنها هنگامی که دندان های شیری فرزندشان دچار پوسیدگی می شود اقدام به کشیدنش می کنند بی آنکه بدانند این اقدام چه اهمیت زیادی در زندگی کودک و شکل گیری دندان های دائمی اش دارد. در سایت سرسره مقالات متعددی برای نحوه ی مراقبت از دندان های شیری گذاشته ایم که می توانید با مراجعه به آنها از این مروارید های سفید در دهان فرزندتان به بهترین شکل مراقبت کنید.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید