گلودرد در فصل سرما یکی از شایع ترین اتفاقات است. این بیماری معمولا همراه با سرماخوردگی اتفاق می افتد و باعث اذیت کودکان می شود. از گذشته های نه چندان دور، روش های سنتی برای درمان یا کاهش درد گلودرد وجود داشت که هنوز بسیاری از آنها تاثیر بسیار بیشتری از درمان های جدید با شربت و قرص است.

۴ پیشنهاد موثر برای درمان گلودرد
۴ پیشنهاد موثر برای درمان گلودرد

با هم برخی از روش های پیشنهادی را می خوانیم:

۱. لیمو و عسل؛ یکی از موثرترین درمان‌های خانگی برای تسکین گلودرد، استفاده از معجون آب جوش با عسل و لیمو است. عسل واقعا توانایی قابل‌توجهی در مقابله با سرفه دارد.

۲. پوره سیب‌زمینی؛ غذاهای دارای بافت پوره‌ای و نرم،‌ مانند پوره سیب‌زمینی، برای افرادی که گلودرد دارند، واقعا مناسب هستند. درواقع، سیب‌زمینی هیچ خاصیت دارویی ویژه‌ای برای درمان گلودرد یا سرفه ندارد، اما افراد دچار گلودرد می‌توانند به ‌راحتی آن را بخورند.

۳. مریم‌ گلی؛ مریم‌ گلی فقط به‌دلیل عطرش مهم نیست زیرا ۳ ویژگی مهم دیگر دارد؛ ضدعفونی‌کننده، ضدباکتری و قابض (جمع‌کننده). به همین دلیل است که در درمان‌های سنتی معمولا از مریم‌ گلی برای درمان گلودرد استفاده می‌شود.

۴. چای بابونه؛ بابونه، گیاه دارویی دیگری است که جایگاه ویژه‌ای در درمان‌های سنتی گلودرد دارد. این گیاه بیشتر از همه به علت خاصیت ضددرد آن شناخته می‌شود، اما خاصیت ضدگرفتگی هم دارد و درنتیجه سرفه و گلودرد را تسکین می‌دهد.