استفاده از ژل‌ های بی‌ حس‌ کننده دندان برای درمان خارش لثه نوزاد را توصیه نمی‌ کنیم زیرا معمولا روی موضع زده نمی‌ شوند و همزمان لب و زبان کودک را بی‌ حس می‌ کنند. قدیمی‌ ها برای تسریع درد و خارش ناشی از رویش دندان‌ ها، قند روی لثه کودک می‌ ساییدند که این کار اصلا توصیه نمی‌ شود و تنها باعث زخم‌ شدن لثه و التهاب و عفونت می‌ شود.

استفاده از گوشت نیم‌ پز را هم توصیه نمی‌ کنیم زیرا گرچه مانند دندانی عمل می‌ کند اما می‌ تواند آلودگی میکروبی داشته باشد.

درمان خارش لثه نوزاد زمان دندان درآوردن
درمان خارش لثه نوزاد زمان دندان درآوردن

دادن هویج نیز در شرایطی که خطر بلع وجود دارد مجاز نیست. بهترین وسیله که جایگزین مناسبی برای گوشت نیم‌ پز یا هویج است که خیلی‌ ها به اشتباه به این کودکان می‌ دهند، دندانی‌ های پلاستیکی است که انواع استاندارد آن در داروخانه‌ ها به فروش می‌ رسد. بهتر است به این دندانی، بندی آویزان کنید تا دور گردن کودک باشد و به زمین نیفتد و آلوده نشود.

برخی از این انواع را می‌ توانید در فریزر بگذارید تا خنک شود و اثر بی‌ حس‌ کنندگی خفیفی داشته باشد.

استفاده از ژل‌ های بی‌ حس‌ کننده دندان را توصیه نمی‌ کنیم زیرا معمولا روی موضع زده نمی‌ شوند و همزمان لب و زبان کودک را بی‌ حس می‌ کنند و باعث می‌ شوند کودک زبانش را گاز بگیرد.

ژل در صورتی که دقیقا روی موضع زده شود و چند لحظه بعد با دستمال پاک شود، ایرادی ندارد اما استفاده زیاد به مدت طولانی در تمام دهان توصیه نمی‌ شود.

[irp posts=”2915″ name=”درمان دندان درد کودکان در خانه”]