بهداشت دهان و دندان در سنین کودکی و نوجوانی از مهم ترین رفتار های بهداشتی کودک است به همین دلیل لزوم آموزش و نحوه استفاده از خمیردندان های مناسب برای کودکان برای والدین ضروری است، در این مقاله نحوه استفاده از خمیر دندان مخصوص کودکان در سنین مختلف را برای شما قرار داده ایم.

مواد تشکیل دهنده ی خمیردندان های کودکان متناسب با سن آن‌ها تعدیل شده‌اند. هدف این است که با استفاده از آن‌ها، هم دندانهای کودک تمیز شوند و سالم باقی بمانند و هم عارضه خاصی برای کودک نداشته باشد. همچنین نوع بسته بندی و طعم خمیردندانهای کودکان، عموما به رنگ صورتی است که برای آن‌ها جذاب باشد.

ضرورت استفاده از خمیر دندان مخصوص کودکان :

حفظ سلامت دهان و دندان و تبدیل مسواک زدن به یک عادت همیشگی برای کودکان، یکی از اهداف اساسی والدین از تشویق کوکان به مسواک زدن است. خمیر دندان های حاوی فلوراید به سبب قابلیت پیشگیری از پوسیدگی دندان برای کودکان و بزرگسالان بسیار مفید است.

زمانی که مسواک های مخصوص کودکان به تولید انبوه نرسیده بود و در بازار تیوپ های متعدد خمیر دندان مخصوص کودکان با اشکال زیبا و جذاب و طعم های متنوع تولید نمی شد تشویق کودکان به مسواک زدن دشوارتر بود. طعم خمیر دندان ویژه بزرگسالان برای کودکان غیر قابل تحمل بود و باعث فرار آنها از مسواک می شد.

خمیر دندان مخصوص کودکان و نحوه ی استفاده از آن
خمیر دندان مخصوص کودکان و نحوه ی استفاده از آن

اما شکل های جذاب عروسکی و رنگ های متنوع مسواک ها به همراه طعم های متنوع میوه ها و خمیر دندان های ژله ای باعث علاقمندی مسواک زدن برای بچه ها می شود. حتی بعضی بچه ها به بهانه چشیدن طعم بعضی خمیر دندان ها مسواک می زنند.

کودک از چه سنی باید دندان های خود را مسواک بزند؟

مسواک زدن دندان‌ها باعث از بین رفتن پلاک‌های عامل پوسیدگی دندان و بیماری‌های لثه می شود.

از زمانی که اولین دندان‌ های شیری در کودک شما ایجاد می‌شود شروع به تمیز کردن دندان‌های کودک خود نمائید.

تمامی سطح دندان ها و لثه را پاک نمائید و این عمل را ۲ بار در روز با دستمال نرم و مرطوب انجام دهید و یا از مسواک بسیار نرم کوچک و آب برای تمیز کردن دندان‌ها و لثه‌ی کودک استفاده کنید.

خمیر دندان مخصوص کودکان که حاوی فلوراید کمی است را می‌توان از ۱۸ ماهگی تا ۶ سالگی برای کودکان استفاده نمود.

مسواک زدن منظم هم در کودکان و هم در بزرگسالان از اهمیت به‌سزایی برخوردار است. این امر موجب حذف باکتری‌ها و پلاک‌های دندانی و جلوگیری از پوسیدگی و ابتلا به بیماری‌ های لثه می‌گردد.

هر فرد باید ۲ بار در روز، یک نوبت صبح‌ پس از بیدار شدن و یک نوبت شب‌ قبل از خواب دندان‌های خود را مسواک بزند. اگر این کار به‌صورت یک عادت از ابتدای زندگی کودک اتفاق افتد به امری روزمره در زندگی بزرگسالی تبدیل خواهد شد.

سعی کنید از ۶ ماهگی که معمولاً اولین دندان‌های کودک ایجاد می‌شوند شروع به شستن دندان‌ها نمائید. سعی کنید از مسواک‌هایی استفاده نمائید که برای کودکان طراحی شده است که باید شامل سر کوچک و برس نرم باشد. در هنگام انتخاب مسواک مناسب به‌خاطر داشته باشید:

  • برای کودکان ۰ تا ۱۸ ماه تنها از آب استفاده نمائید و نه از خمیر دندان.
  • از ۱۸ ماهگی تا ۶ سالگی از خمیر دندان‌های با میزان فلوراید کم استفاده نمائید.
  • از ۶ سالگی به بعد از خمیر دندان‌های استاندارد با فلوراید کافی برای کودک استفاده نمائید.

میزان مصرف خمیر دندان کودک :

برای کودک خمیردندان‌هایی بخرید که تیوب خیلی بزرگی نداشته باشند، چون هم نگهداری آن ها در دست کودک آسان تر است و هم کودک در هر بار مسواک زدن نیاز چندانی به خمیردندان ندارد.

در هر بار مسواک زدن کافیست به اندازه یک نخود خمیردندان روی مسواک کودک ‌تان بگذارید و از او بخواهید پس از مسواک زدن باقی‌ مانده آن را به بیرون تف کند.

بنابراین خرید تیوب های کوچک خمیردندان برای کودکان به صرفه ‌تر است که هم کودک از طعم و مزه آن خسته نمی‌ شود و هم خمیردندان مدت زیادی باقی نخواهد ماند تا محتویات آن فاسد شود.

شرکت ‌های تولید کننده خمیردندان کودک هم معمولا تیوب ‌های خمیردندان را برای کودکان در اندازه‌ های کوچک می‌ سازند و به بازار ارائه می ‌کنند.

نکاتی که هنگام خرید خمیر دندان مخصوص کودکان باید بدان توجه کنید:

  • به دنبال مجوز بهداشت بر روی خمیر دندان بگیردید:

اگر به دنبال خمیر دندانی هستید که مناسب کودکتان باشد، ابتدا باید مجوز بهداشت داشته باشد. این مهر تایید بهداشت باید بر روی جعبه و خود تیوپ خمیر دندان درج شده باشد تا مطمئن شوید استانداردهای لازم را کسب کرده است.

  • از خمیر دندانهای حاوی مواد ساینده و سفید کننده بپرهیزید:

بسیاری از خمیر دندان ها به خصوص آنهایی که عبارت “سفید کننده” بر رویشان درج شده است، حاوی مواد ساینده یا مواد شیمیایی هستند که به مینای دندان کودک آسیب وارد میکند.

  • خمیر دندان حاوی فلوراید خریداری کنید:

وجود یا عدم وجود فلوراید در خمیر دندان فاکتور مهمی برای سلامت دهان است. فلوراید ماده ای است که از نظر علمی اثبات شده به کاهش پوسیدگی در دندانها در همه سنین کمک میکند و به خصوص برای تقویت دندانهایی که به تازگی بیرون زده اند، مفید است.

اما میزان فلوراید موجود در خمیر دندان برای بلع بی خطر نیست و به همین علت والدین باید هنگام استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید برای مسواک زدن کودک، مطمئن باشند کودک به اندازه کافی بزرگ شده است که خمیر دندان را نبلعد و همه آن را از دهان خارج کند، در غیر این صورت از خمیر دندانهای بدون فلوراید باید استفاده کنید.

بسیاری از برندهای خمیر دندان گزینه های بدون فلوراید نیز دارند و معمولا انواع مناسب کودکان با بافت و طعم مورد علاقه کودکان ارائه میکنند. برخی خمیر دندانها حاوی زایلیتول (xylitol) نیز هستند.

  • طعم خمیر دندان را در نظر بگیرید:

اگر چه طعم خمیر دندان ارتباطی با سلامت کودک ندارد اما باید مطمئن شوید خمیر دندان کودک طعم بدی ندارد و کودک تمایل دارد به استفاده از آن ادامه دهد.

جمع بندی راهنمای خرید و استفاده از خمیر دندان مخصوص کودکان:

۱- مسواک زدن کودکان تا سن هفت سالگی باید تحت نظارت والدین انجام شود و والدین مطمئن شوند که کودک کف و باقی مانده خمیردندان را بیرون می ریزد و بلع نمیک‌ند.

۲- استفاده از خمیردندان در کودکان را باید تا هنگامی که رفلکس بلع کامل شود و کودک کاملا قادر به بیرون ریختن محتویات دهان باشند به تاخیر انداخت که این زمان معمولا حدود سه سالگی است.

۳- میزان خمیردندان که در هربار مسواک زدن روی مسواک قرار داده می شود باید در حدود اندازه یک نخود و نه بیشتر باشد.

۴- برای کودکان، بهتر است از خمیردندان مخصوص کودکان استفاده کرد که میزان فلوراید کمتری نسبت به خمیردندان بزرگسالان دارد.

۵- اگر مسواک زدن کودکان تحت نظارت والدین نیست تا قبلا از شش سالگی نباید از خمیردندان حاوی فلوراید استفاده کرد.