«ششمین جشنواره مجازی کتاب‌ خوانی» از روز یکشنبه ۱۵ مردادماه آغاز به کار کرد.

بیژن پورمند رییس فرهنگ‏سرای فردوس با اشاره به رونمایی از سایت جشنواره‏‌های مجازی طی روزهای گذشته، از آغاز به کار «ششمین جشنواره مجازی کتاب‌ خوانی» هم­زمان با برگزاری جشنواره تولید کتاب‌­های صوتی خبر داد که با هدف ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی برگزار می‌شود.

«جشنواره مجازی کتاب‌ خوانی» کلید خورد
«جشنواره مجازی کتاب‌ خوانی» کلید خورد

مدیر فرهنگی هنری منطقه پنج گفت: جشنواره مجازی کتاب‌ خوانی که با مشارکت فرهنگسرای فردوس و مدیریت کتابخانه‏‌ها و ترویج فرهنگ کتاب ‏‌خوانی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران اجرا می‌‏شود، یک مسابقه سراسری است که از میان رمان‌ها و داستان‌های مطرح ایران و جهان در فضای مجازی و به صورت اینترنتی برگزار می‏‌شود. اهداف این جشنواره ترویج فرهنگ کتاب‌ خوانی، افزایش سرانه‏ مطالعه کتاب در کشور، معرفی آثار ارزشمند ادبیات داستانی ایران و جهان، استفاده مفید از فضای مجازی حول موضوعات فرهنگی، هنری و کتاب‌‏خوانی و همچنین اهمیت مشارکت و همبستگی اجتماعی است.

او با اشاره به رده‌های سنی و بخش‌های مختلف این جشنواره، بیان کرد: این دوره از جشنواره نیز در سه بخش کودک (۳تا ۷سال)، نوجوان (۸ تا ۱۵ سال) و بزرگسال (۱۶سال به بالا) اجرا می‌شود. شیوه پاسخ‌گویی به پرسش‌ها برای بزرگسالان به صورت تشریحی و با موضوع رمان است که داوطلبان و علاقه‌مندان به دو طریق، با انتخاب یک یا چند اثر از کتاب‌های معرفی‌شده در بخش بزرگسال و یا با پیشنهاد رمان دیگری به غیر از رمان‌های معرفی‌شده از طرف فرد شرکت‌کننده، امکان شرکت در این بخش را دارند.

پورمند در ادامه به بخش نوجوان و کودک اشاره کرد و افزود: این گروه سنی می‌توانند با پاسخ‌گویی تشریحی به چهار پرسش مطرح‌شده، در جشنواره شرکت کنند؛ در این بخش رمان‌های مناسب نوجوانان وجود دارد و در بخش کودک نیز، با ارسال عکس از نقاشی کودکان که حاصل برداشت آن‏ها از داستان مناسب این رده سنی است، با همسالان خود به رقابت بپردازند.

رییس فرهنگسرای فردوس همچنین در خصوص نحوه شرکت در بخش خانواده و تکریم زندگی از محورهای دیگر این جشنواره، یادآور شد: پاسخ‌گویی به پرسش‌های این بخش با موضوع همسایه‌داری و فرهنگ آپارتمان‌نشینی به صورت تستی (چهارگزینه‌ای) است که علاقه‌‏مندان می‏‌توانند با مطالعه سوالات و پاسخگویی تستی، در این بخش از جشنواره شرکت کنند.

او درباره روش شرکت در بخش‌های مختلف این جشنواره گفت: علاقه‏‌مندان برای شرکت در «ششمین جشنواره مجازی کتاب‌ خوانی» می‏‏‌توانند ابتدا به سایت جشنواره مراجعه و ثبت‌نام کنند و تا پایان بیستم آذرماه ۱۳۹۶، پاسخنامه‏‌های بخش نوجوان و بزرگسالان، همچنین عکس نقاشی کودکان را از طریق سایت جشنواره یا از طریق تلگرام دبیرخانه به شماره ۰۹۱۹۷۷۴۳۳۴۸ ارسال کنند.

بر اساس خبر روابط عمومی فرهنگسرای فردوس، علاقه‌‏مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می‏‌توانند به دبیرخانه جشنواره، واقع در فلکه دوم صادقیه، بلوار فردوس، بعد از تقاطع شهید سلیمی جهرمی، فرهنگسرای فردوس، کتابخانه فردوس مراجعه کنند.