آدمک نقاشی کودک تان چه می گوید؟

کودکان افکار و احساسات خود را در نقاشی‏ بروز می‏دهند و با بررسی نقاشی‏هایشان می‏توان به اختلال‌ها، اضطراب‏ها، نگرانی‏ها، تنش‏ها و افکار آنها پی برد. در این مطلب چند مورد مشترک از نقاشی بچه ها را به طور کلی مطرح کرده ایم اما روانشناس سایت سرسره به صورت کاملا تخصصی و با جزئیات، به تحلیل نقاشی کودکان شما می پردازد. تنها کافی است نقاشی را به این صفحه ارسال کنید و از نحوه بروز احساسات پنهان فرزندتان شگفت زده شوید.

یکی از تصاویری که معمولا بیشتر کودکان مادر و کودکی در نقاشی‏های خود ترسیم می‏کنند، آدمک است اما هر عضو بدن آدمک معنا و مفهومی می‌تواند داشته باشد.

تفسیر نقاشی کودکان
تفسیر و تحلیل نقاشی کودکان

سر بزرگ:

سر جایگاه تفکر است و کودکان سر آدمک‏ها را با اندازه‏های مختلفی می‌کشند. برخی معتقدند کشیدن سر بزرگ برای آدمک نشان‌دهنده تکبر کودک است و برخی بر این باورند که سر بزرگ آدمک به معنی دوست داشتن خود است.
بعضی از کودکانی هم که عقب‌افتادگی ذهنی دارند، سر آدمک‏هایشان را بزرگ می‏کشند.

سر کوچک:

نشان می‌دهد کودک ارزش زیادی برای خود قائل نیست. کودکانی که زمینه افسردگی دارند نیز آدمک‏های نقاشی‏شان را با سرهای کوچکی رسم می‏کنند.

چشم:

چشم انعکاس عمق وجود کودک است. بیشتر کودکانی که به مراکز مشاوره می‌آیند و با مادرانشان مشکل دارند، چشم‏های آدمکشان را غیرطبیعی و عجیب و غریب می‏کشند.

نتایج بررسی‌های مادر و کودک نشان داده کودکانی که مدام به آنها چشم‌غره می‌روند، چشم‏ها را بزرگ و کودکان پرخاشگر چشم‏ها را عصبانی رسم می‏کنند اما کودکان شاد، چشم‏هایی شاد و خندان می‌کشند.

بعضی از کودکان به خصوص دخترها، روی مژه ‏ها و ابروهای آدمک شان تاکید می‏کنند که این موضوع به زیبایی‏شناختی آنها مربوط می‌شود.

شناخت شخصیت کودک از روی نقاشی

دهان:

کشیدن دهان بسته و به هم فشرده نشانه تنش در کودکان و لب‏های پهن و کلفت نشانه پرخاشگری است.
معمولا کودکان بی‏اشتها یا آنهایی که زیاد حرف نمی‏زنند، دهان آدمک شان را کوچک می‏کشند.
کودکان شاد یک خط منحنی رو به بالا که نشانه شادی آدمک شان است و کودکان ناراحت یک خط با انحنای رو به پایین به عنوان دهان رسم می‏کنند.

دندان:

ترسیم دندان‏های نوک‌تیز در نقاشی، پرخاشگری کودک را نشان می‏دهد. برخی کودکان هم رابطه بین دندان و جنسیت را در نقاشی‏هایشان به خوبی نشان می‏دهند.
مثلا وقتی کودک یک مرد را می‏کشد، دندان‌هایش را مشخص‏تر رسم می‏کند تا وقتی یک زن را نقاشی می‌کند.

گوش:

کودکانی که گوش‏های آدمک شان را بزرگ و مشخص می‏کشند، دوست دارند حرفشان شنیده شود یا مدام شاهد دعواهای لفظی پدر و مادر و سایر اعضای خانواده هستند و این موضوع باعث آزارشان شده است.
برخی کودکان هم به دلیل انتقادهای زیادی که از آنها می‌شود، گوش‏ها را بزرگ‌تر و مشخص‌تر رسم می‏کنند.

روانشناسی نقاشی کودکان

موها:

دخترها به دلیل جنسیت شان تاکید بیشتری روی کشیدن موهای آدمک‌های نقاشی‌شان دارند و حتی گل سر را روی موهای آدمک شان می‌کشند ولی کمتر پیش می‏آید پسربچه ‏ها موهای آدمک شان را با دقت بکشند.

گونه:

معمولا بعد از ۷ سالگی، کودکان روی گونه آدمک شان تاکید می‏کنند و این حالت را بیشتر در نقاشی کودکان شاد می‌توان دید.

گردن:

ترسیم گردن‏ بلند برای آدمک‌ نقاشی نشانه میل به بزرگ‏تر شدن است و به نوعی سن و جنسیت آدمک را نشان می‌‌دهد اما گردن‏ کوتاه و پهن می‌تواند نشاندهنده خشونت کودک باشد.

سایر اندام‏ها:

بعضی کودکان پستان‏های مادرشان را با دو خط منحنی نشان می‏دهند.
این نقاشی‌ها به بحث روان‌شناسی کودکان در دوران شیرخوارگی برمی‏گردد و نشان‌دهنده دلبستگی‏های دهانی کودک به مادر است.

شخصیت شناسی از روی نقاشی بچه ها

پا:

رسم پاها اهمیت زیادی در تحلیل نقاشی کودکان دارد. پاهای به هم چسبیده آدمک نشانه اعتماد به نفس پایین او است.
پسر بچه‏ ها معمولا به دلیل جنسیت‏شان پنجه‏ های آدمک را نوک تیز و خشن می‏کشند اما دخترها معمولا گرایش دارند پاها را در اندازه‏های کوچک‏تری رسم کنند.

دست‏ها:

دست‏های باز حسن خوب کودک و ترسیم دست‏های بسته یا دست‏هایی که در جیب آدمک است یا انگشت‌های آن معلوم نیست، نشان می‌دهد کودک نمی‏تواند ارتباط خوبی با دیگران برقرار کند.
کودکانی هم که دزدی‏ های کوچک انجام می‏دهند یا پنهان‏کاری می‏کنند، دست‏های آدمک شان را واضح و مشخص نمی‏کشند.

تنه:

کودکان پرخور و چاق یا کودکانی که پدر و مادرشان چاق و درشت هستند، معمولا آدمک‏های چاق و فربه می‏کشند.

مواردی که در بالا ذکر شد خیلی کلی هستند و شاید در اکثر موارد جواب مشخصی را به ما ندهند. باید به نقاشی های بچه ها جزئی تر نگاه کنید و البته دقیق تر آنها را مورد بررسی قرار دهید. چرا که همه پرسشهای پنهانی، شادی ها، اضطراب ها، عشق ها و ترس های کودک در نقاشی بازیافته می شوند.

کودک الفاظی را برای بیان احساس خود در اختیار ندارد و نقاشی از راه و رمزهایی مانند خورشید، آب، درخت یا خانه، بدون هیچ قید و بندی، به جای او سخن می گوید. معنای رمزی عناصری را که در پیرامون یک موضوع اصلی به تصویر کشیده می شوند هر یک می توانند راهی به سوی ناهشیار کودک بگشایند. در این رابطه در مقاله روانشناسی و شناخت شخصیت کودک از روی نقاشی بیشتر صحبت کرده ایم.

ما در سرسره این امکان را فراهم کرده ایم تا نقاشی های فرزندانتان را بفرستید و روانشناس و درمانگر مجرب ما، به صورت تخصصی آنها را تحلیل کند. برای این کار تنها کافی است روی کادر سبز رنگ بالا کلیک کنید و تصویر نقاشی کودکتان را آپلود کنید.