به طور کلی مقوله ی تغذیه و مجموعه های آن در روند رشد و زندگی روزمره ی ما تاثیر فراوانی دارد. اینکه چه غذایی بخوریم چه غذایی نخوریم فی نفسه حائز اهمیت است.

حال تغذیه مناسب فصل امتحانات که فشار زیادی به مغز و ناحیه یادگیری می آید و برای اینکه مغز بهترین عملکرد خود را داشته باشد خیلی اهمیت دارد تا بازدهی مغز بیشتر شده و زحماتی که برای درس خواندن و آماده شدن برای امتحان می کشیم مثمر ثمر واقع شود .

بسیاری از افراد هستند که شرایط روحی روانی خاص بر تغذیه ی آن ها تاثیر مستقیم می گذارد مثلا بعضی، وقتی ناراحت هستند و یا استرس دارند خیلی غذا می خورند دو برابر حالت عادی شان اشتهایشان باز می شود ، برخی دیگر برعکس؛ اصطلاحا اصلا چیزی از گلویشان پایین نمی رود.

حال در نظر بگیرید در فصل امتحانات که سرشار از استرس و اضطراب برای کودکان و نوجوانان است امر تغذیه بیشتر اهمیت پیدا می کند.

تغذیه مناسب فصل امتحانات برای دانش آموزان
تغذیه مناسب فصل امتحانات برای دانش آموزان

تغذیه مناسب فصل امتحانات چیست؟

سوالی که اکثر والدین می پرسند این است که چه تغذیه ای برای کودک و یا نوجوانمان در فصل امتحانات مناسب بوده و باعث تقویت هوش و حافظه ی فرزندمان می شود؟

اول اینکه تغذیه زمان امتحانات باید دقیق و منظم و سر ساعت مقرر شده باشد و در این میان باید مراقب باشید که کودک و یا نوجوان شما میان وعده های غیر مفید نخورد و سر ساعت غذای مناسب را برای او تهیه کنید .

دقت داشته باشید که می توانید پس از غذای کودک و نوجوان از میان وعده های مفید و مقوی استفاده کنید چرا که پس از حدود سه ساعت از خوردن غذا، در حین درس خواندن عملکرد مغز دوباره پایین آمده و اگر کودک و یا نوجوان، میان وعده ی مناسب نداشته باشد ، بازدهی کمتری خواهد داشت.

تغذیه مناسب فصل امتحانات

از میان مجموعه های غذایی مواد کربو هیدرات، انواع ویتامین ها مخصوصا گروه ویتامین های B، انواع سبزیجات، حبوبات های مغذی مثل عدس، گروه گلوکز ها مثل برنج و ماکارانی و انواع میوه ها و انواع مغزها می تواند در تقویت ضریب هوشی و حافظه ی کودک و نوجوان موثر باشد .

این نکته را در نظر بگیرید که کودک و نوجوان، در ایام امتحانات پنج وعده ی غذایی یعنی صبحانه، وعده ی نیمروز، ناهار، عصرانه و شام را به طور کامل بخورد.

اگر امتحانات در صبح برگزار می شود، علاوه بر صبحانه ی کامل و کافی که می تواند شامل شیر، نیمرو و عسل باشد برای کودک و یا نوجوان خود چند خرما و مغز گردو آماده کنید که با خود سر جلسه ی امتحان ببرد و در حین پاسخ دادن به سوالات بخورد؛ خرما به خاطر شیرینی طبیعی و گردو بخاطر چربی طبیعی که دارد، می تواند باعث بازدهی بهتر مغز کودک شما بر سر جلسه ی امتحان و پاسخ دهی بهتر به سوالات باشد.