کارشناسان هشدار می‌دهند که تعطیلات تابستانی در درازمدت می‌تواند تأثیر شدیدی بر سلامتی داشته باشد و خطر چاقی، دیابت و بیماری‌های قلبی را در کودکان افزایش دهد.

محققان باور دارند تعطیلات تابستانی بیشتر از اینکه برای دانش‌ آموزان شاد و مفرح باشد و باعث افزایش توانایی‌های تحصیلی‌ آنها شود، آسیب‌های بی‌شماری به آنها می‌زند که با بیشتر شدن سن، این آسیب‌ها نیز آشکارتر می‌شود.

هشدار کارشناسان برای آسیب های تعطیلات تابستانی
هشدار کارشناسان برای آسیب های تعطیلات تابستانی

تغییر بازی‌ های کودکانه

در چند سال اخیر خانواده‌ها و مربیان آموزشی با پدیده‌ای مواجه شد‌ه‌اند که کودکان و نوجوانان به جای بیرون رفتن و بازی با دوستانشان، خود را در خانه و پای گوشی هوشمند و تبلت حبس می‌ کنند و تمام تعطیلات خود را این گونه می‌ گذرانند.

پدیده‌ای که در دهه گذشته یا شاهد آن نبودیم و یا اگر هم بودیم، انگشت شمار بود؛ حدود ۵،۶ سال است که نوجوانان و حتی کودکان چسبیدن به تلفن همراه، تبلت و تلویزیون را به هر چیز دیگری ترجیح می‌دهند.

کاهش تناسب اندام در تعطیلات تابستانی

چسبیدن به گوشی هوشمند موجب یکجانشینی کودکان و نوجوانان شده است و در پی همین بی‌تحرکی، چاقی و اضافه‌وزن را برای آنها به ارمغان آورده است؛ لذا آنها با چندین کیلو اضافه‌ وزن در سال جدید تحصیلی به مدرسه می‌روند.

افزایش خطر ابتلا به چاقی، دیابت و بیماری‌های قلبی

کارشناسان هشدار داده‌اند که آمادگی جسمانی کودکان در طول دوره تعطیلات مدرسه، به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد؛ یک مطالعه که توسط دانشمندان در مؤسسه سلامت انگلستان صورت گرفته، نشان می‌دهد که دانش‌آموزان در ماه سپتامبر با اضافه‌ وزن و عدم تنفس خوب به مدرسه باز می‌گردند.

کارشناسان همچنین هشدار می‌ دهند که تعطیلات تابستانی در درازمدت می‌تواند تأثیر شدیدی بر سلامتی داشته باشد و خطر چاقی، دیابت و بیماری‌ های قلبی را در کودکان افزایش دهد.

کم‌ رنگی مشکلات تابستانی کودکان در مناطق ثروتمند

محققان باور دارند، کودکان مناطق ثروتمند دچار مشکلات کمتری در تعطیلات تابستانی می‌شوند، چراکه خانواده آنها مایل به ثبت‌نام فرزندشان در باشگاه‌های خوب ورزشی هستند و شرایط مالی خوب، کودک را از گوشی و تبلت دور می‌کند؛ علاوه بر این تحرک و بازی‌های تیمی موجب تناسب اندام و تقویت روحیه کارهای جمعی و تیمی و همینطور بهبود روابط اجتماعی کودکان و نوجوانان می‌شود.

اضافه‌ وزن بیش از ۲۰ درصد کودکان ابتدایی

بر اساس آمارهای منتشرشده بیش از ۲۰ درصد از کودکان ابتدایی دچار اضافه‌وزن هستند و آمار آنها تا پایان تحصیلات دوره راهنمایی به ۳۳ درصد افزایش می‌یابد.