نتیجه یک مطالعه نشان می دهد که مصرف روزی یک عدد تخم مرغ به رشد سالم قد کودکان خردسالی که سوء تغذیه دارند، کمک می کند. محققان در مجله Pediatrics نوشتند که مصرف تخم مرغ یک روش ارزان قیمت برای پیشگیری از کوتاهی قد کودکان است.

نتیجه این مطالعه شش ماهه که توسط محققان اکوادری انجام شد، نشان می دهد که مصرف تخم مرغ به صورت آب پز نرم یا کاملا پخته شده یا به صورت نیمرو و املت باعث تقویت کودکان می شود.

تخم مرغ برای پیشگیری از کوتاهی قد کودکان مفید است
تخم مرغ برای پیشگیری از کوتاهی قد کودکان مفید است

آنها خاطر نشان کردند که دو سال اول زندگی برای رشد و تکامل حیاتی است و هر گونه بازماندن از رشد در این بازه زمانی عمدتا قابل برگشت نیست.

تغذیه ضعیف به همراه ابتلا به عفونت ها و بیماری ها در دوران کودکی عامل عمده کوتاه ماندن قد هستند.

طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت، ۱۵۵ میلیون کودک زیر پنج سال کوتاه قد هستند یعنی قد آنها نسبت به سنشان بسیار کوتاه است؛ بیشتر این کودکان در کشورهایی با درآمد متوسط زندگی می کنند و کارشناسان حوزه سلامت به دنبال روش هایی برای مبارزه با این مسئله هستند.

محققان در این مطالعه یک آزمایش میدانی در ارتفاعات روستایی اکوادور انجام دادند و به کودکان بسیار کم سن و سال (شش تا نه ماهه) برای تغذیه تخم مرغ دادند.

آنها به نیمی از ۱۶۰ کودک خردسالی که در این مطالعه شرکت کرده بودند، برای مدت شش ماه روزی یک عدد تخم مرغ دادند و نیم دیگر کودکان به عنوان گروه کنترل بودند.

نتایج این مطالعه نشان داد که کوتاهی قد در میان کودکان گروهی که تخم مرغ مصرف کرده بودند، در پایان این مطالعه بسیار کمتر بود به طوری که شیوع کوتاهی قد در میان کودکان این گروه ۴۷ درصد کمتر از گروهی بود که تخم مرغ مصرف نمی کردند؛ اغلب کودکان گروهی که تخم مرغ مصرف می کردند، در ابتدای این مطالعه نسبت به سن شان کوتاه قد محسوب می شدند.

محققان خاطر نشان کردند که تخم مرغ غذای خوبی برای کودکان خردسال که معده های کوچک دارند، محسوب می شود.

آنها افزودند: تخم مرغ حاوی ترکیبی از مواد مغذی است که به باور ما مهم است و سلامت جسمی کودک را تضمین می کند.

با وجود فواید تغذیه ای تخم مرغ، باید در نظر داشت که این خوراکی نباید قبل از چهار ماهگی به کودک خورانده شود.