همان طور که همه شما می دانید، بهترین شیر برای نوزادان و کودکان شیر مادر است. اما در بسیاری موارد ممکن است شیر مادر کافی نباشد و یا بنا به دلایل دیگر ممکن است کودک نیاز داشته باشد شیر را به کمک بطری بنوشد. ولی برخی از کودکان تمایلی به بطری نشان نمی دهند و والدین مجبور می شوند به زور به آن ها شیر دهند که این زور و اجبار اصلا درست نیست و تاثیر بدی روی روحیه کودک دارد.

۵ حالت صحیح شیردهی به نوزاد توسط بطری
۵ حالت صحیح شیردهی به نوزاد توسط بطری

باید برای حل این مشکل تا جایی که می توانید بهترین موقعیت ها را برای شیر دادن به کودک خود فراهم کنید. در این مقاله از سایت سرسره مطالبی در زمینه یافتن بهترین موقعیت ها برای شیر دادن به کودکان به کمک بطری شیر را به شما ارائه می دهیم:
۱٫ اولین موقعیت این است که روی صندلی بنشینید و کودک را در آغوش بگیرید به طوری که سرکودک روی سینه شما و پاهایش دراز روی شکم شما باشد. سپس بطری شیر را داخل دست های او قرار دهید یا این که خودتان بطری را نگه دارید تا او شیر خود را میل کند. البته در این حالت شما با چشم هایتان کاملا به کودک مسلط هستید و او را زیر نظر می گیرید که مبادا در حین نوشیدن شیر مشکلی برایش ایجاد شود!

۲٫ در موقعیت دوم کودک را روی بازوی خود به حالت نیمه نشسته قرار دهید و بطری را داخل دهانش بگذارید تا شیر را نوش جان کند. توجه کنید که هرگز نباید به کودک خود در حالت دراز کش یا خوابیده شیر دهید زیرا بسیار خطرناک است و ممکن است شیر به داخل بینی یا گوش میانی او وارد شود و حالت خفگی یا عفونت ایجاد کند.

۳٫ در موقعیت سوم شما باید بطری را کج یا شیب دار بگیرید تا هوای آن وارد بدن کودک نشود و ایجاد گازهای دردناک نکند.

۴٫ اگر کودک شما از رفلاکس و گاز معده رنج می برد بهترین موقعیت برای شیر دادن به کودک این است که او را در آغوش خودتان به حالت نشسته قرار دهید و سر او را روی بازویتان گذاشته و بطری شیر را به شکل شیب دار به او بدهید.

۵٫ اگر خیلی خسته هستید و توان در آغوش گرفتن کودک را ندارید کودک را نیمه نشسته روی زمین یا تخت قرار دهید و پشت او یک بالش بلند قرار دهید اما بطری شیر را خودتان نگه دارید و به او شیر دهید.

چند راهنمایی در رابطه با بطری های شیر کودکان:
۱٫ همیشه شیر داخل بطری را قبل از دادن به کودک روی مچ دست خودتان امتحان کنید که نه خیلی گرم باشد و دهان کودک را بسوزاند و نه خیلی سرد که باعث ایجاد دل درد شود.

۲٫ اگر کودک شما خیلی دل درد می گیرد بطری های ضد نفخ که در بازار موجود است برایش تهیه کنید.

۳٫ بیشتر سعی کنید سر کودک را به سینه خودتان نزدیک کنید و به او بطری شیر دهید. این کار باعث می شود لذت شیر مادر را به او بدهد.

۴٫ چند وقت یک بار بطری شیر را تعویض کنید و از رنگ ها و شکل های متفاوت بطری های شیر برایش تهیه کنید تا باعث ایجاد تنوع برای کودک کند.