برفک دهان یک عفونت بسیار شایع در نوزادان است که باعث سوزش داخل و اطراف دهان نوزاد می شود. این بیماری به علت رشد بیش از حد نوعی قارچ به نام کاندیدا آلبیکانس(Candida albicans) ایجاد می شود؛ رشد بیش از حد این قارچ می تواند به عفونت واژن، حساسیت های پوستی ناشی از پوشک کردن یا برفک دهان نوزاد منجر شود. همیشه مراقب تعادل فلور طبیعی در خود و نوزادتان باشید.

برفک دهان نوزاد باعث ایجاد لکه های سفید و یا زرد در اطراف دهان، سقف، لثه ها، لب ها و زبان می شود. همچنین می تواند به گلو، لوزه ها و یا مری گسترش یابد. برفک در کودکان و نوجوانان بسیار شایع است.

برفک دهان نوزاد ؛ علت ها و راه های درمان
برفک دهان نوزاد ؛ علت ها و راه های درمان

چه چیزی باعث برفک می شود؟

– مخمر بخشی عادی از سیستم گوارش هر انسان است، اما عدم تعادل عفونی باعث برفک شود. بعضی از نوزادان برای اولین بار در کانال تولد با مخمر تماس پیدا می کنند. پس از تولد نوزاد، آنتی بیوتیک ها ممکن است عامل ایجاد برفک باشند. به همین دلیل است که آنتی بیوتیک ها “باکتری” “خوب” که مخمر را در حد مناسب نگه می دارند، می کشند.

– اگر نوزاد شما شیر مادر می خورد، ممکن است برفک را به شما منتقل کند، در نتیجه یک عفونت مخمر دردناک روی نوک سینه مادر ایجاد می شود که نیاز به درمان دارد. همچنین در صورتی که بر روی نوک سینه مادر پس از مصرف آنتی بیوتیک برفک ایجاد می شود، برفک در حین شیر دهی میتواند به نوزاد نیز منتقل شود.

– از سوی دیگر، این امکان وجود دارد در شرایط گفته شده هیچ یک از شما برفک را به دیگری منتقل نکنید. بعضی از مردم فکر می کنند برفک به خاطر مکیدن طولانی شیشه یا پستانک ایجاد می شود. دیگران فکر می کنند نوک شیشه آلوده باعث ایجاد برفک می شود. اما نوزادانی که فقط شیر مادر می خورند و از پستانک استفاده نمی کنند نیز می توانند دچار برفک شوند، بنابراین تعیین علت دقیق آن دشوار است. برخی از نوزادان (و مادران) نسبت به دیگران مستعدتر به عفونت مخمری هستند.

درمان برفک دهان نوزاد چگونه است؟

۱- در بعضی از نوزادان هیچ درمانی لازم نیست. بسیاری از موارد برفک دهانی پس از مدت کوتاهی – فقط چند روز یا بیشتر – برطرف می شود و نیازی به درمان ندارد.

۲- اگر درمان شروع شود، پزشک معمولا ژلی حاوی یک داروی ضد برفک به نام میکونازول تجویز می کند. این ژل را باید بر روی ناحیه آسیب دیده در دهان کودک بمالید. دستورالعمل ها را به دقت دنبال کنید. ژل را پس از غذا استفاده کنید. برای جلوگیری از خفگی، مقدار کمی استفاده کنید و برای پشت گلو استفاده نکنید.

این دارو با کشتن میکروب های کاندیدایی در داخل دهان کودک شما عمل می کند. ژل میکونازول را به هیچ عنون برای نوزادان زیر ۴ ماه استفاده نکنید. با این حال، بسیاری از پزشکان این دارو را برای نوزادان با سنین مختلف تجویز می کنند.

۳- یک درمان جایگزین برای برفک دهانی قطره ای است که حاوی دارو ضد برفک است؛ به نام نیاسین. قطره را بر روی ناحیه آسیب دیده در دهان نوزادتان قرار دهید. اگر میلونازول به دلایلی برای نوزاد شما مناسب نیست یا اگر ژل مینکوازول موثر نبود از قطره های نستاتین استفاده کنید.

۴- درمانی که پزشک تجویز کرده است را باید تا دو روز پس از برطرف شدن برفک استفاده کنید. اگر برفک ها هفت روز بعد از شروع درمان برطرف نشده بودند به پزشک مراجعه کنید.

برفک دهان نوزاد ؛ علت ها و راه های درمان
برفک دهان نوزاد ؛ علت ها و راه های درمان

نکاتی که مادران باید رعایت کنند:

به طور منظم از غذاهای تخمیری غنی از پروبیوتیک های طبیعی هستند مانند ماست، کفیر، کامبوچا، ساور کراوت، کیمچی و غیره استفاده کنید.
به مکمل روزانه تان پروبیوتیک مفیدی اضافه کنید.
غذاهای ناسالم، شکر و لیموناد را از رژیم غذایی تان حذف کنید.
میزان مصرفی شکر طبیعی را کاهش دهید (حتی در مورد میوه جات)، بیش تر از ۲ الی ۳ بار در روز مصرف نکنید.
از غذاهای ضد باکتری و ضد قارچ مانند سیر، گیاهانی مانند آویشن و پونه کوهی، روغن نارگیل خام و کره، روغن زیره سیاه (مهم است که از چه محلی خرید می کنید)، دانه خام کدوتنبل و غیره به طور منظم در رژیم غذایی تان مصرف کنید.
اگر برای خودتان یا نوزادتان مصرف آنتی بیوتیک تجویز شد از یک پروبیوتیک هم استفاده کنید (حداقل ۴ ساعت پیش از مصرف آنتی بیوتیک).

برای مصرف سیر برخی از مادران دوست دارند یک حبه از آن را تفت دهند و آن را روی نان برشته قرار دهند. می توانید پستو پسته درست کنید یا فقط مقداری سیر ساطوری شده را روی سبزی های سرخ شده یا سس سالاد بریزید. نکته مهم این است که با مصرف منظم احتمال ابتلا به برفک یا تکرار آن را کاهش می دهید.

چگونه می توانم بفهمم برفک دهان ایجاد شده است؟

اگر فقط یک پوشش سفید بر روی زبان نوزاد ایجاد شده باشد، ممکن است باقی مانده شیر باشد. اما اگر نقاط سفید یا زرد در دهان و گلوی نوزادان مشاهده کردید، به پزشک خود اطلاع دهید.

چگونه می توانم از تشکیل برفک در دهان نوزادم جلوگیری کنم؟

از آنجایی که برفک اغلب توسط آنتی بیوتیک ها ایجاد می شود، این داروها را به نوزاد خود ندهید، مگر اینکه ضروری باشد. (آنتی بیوتیک ها در برابر عفونت های ویروسی کمک نمی کنند.) پستانک تمیز و استریل نیز ممکن است کمک کند. همچنین پزشک توصیه می کند مادر در بین دفعات شیردهی، فاصله بیندازد تا هوا به نوک سینه اش برسد.

آیا برفک دهان نوزاد خطرناک است؟

نه. اما اگر کودک شما خیلی وخیم است، برفک می تواند در تغذیه او تداخل ایجاد کند. یک کودک گرسنه که در حین شیر خوردن درد می کشد بسیار ناراحت است و برفک او را خیلی آزار میدهد. تمام شرایط آرامش کودک را فراهم کنید و طبق دستورالعمل های پزشک رفتار کنید تا درد کاهش یابد. و به یاد داشته باشید این عفونت نیز درمان می شود.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید