اگزما واکنش آلرژیک در پوست است که باعث خارش، خشکی، پوسته ریزی و نقاط قرمز رنگ در پوست و سطوح موضعی اندام ها می شود. شایع ترین مشکل اگزما در کودکان اگزمای سرشتی (آتوپیک) است که اغلب از بین ۳- ۲ ماهگی یا تا ۵ ماهگی با شروع تغذیه کمکی دیده می شود.

برخی غذاها به خصوص محصولات لبنی و تخم مرغ و تحریک کننده های پوستی مثل موی حیوانات خانگی، پشم یا پودرهای شست وشو از جمله مواد شایع ایجادکننده اگزما هستند. حملات اگزما همچنین میتواند توسط استرسها و فشارهای روحی شروع شود.

شایع ترین مشکل اگزما در کودکان چیست؟
اگزما به طور شایع همراه سایر انواع حساسیت ها مثل تب یونجه یا حساسیت به پنی سیلین دیده می شود. همچنین درمان کودکان مبتلا به اگزمای سرشتی آسم شایع است. هر چند در اغلب کودکان اگزمای آتوپیک تا ۳ سالگی برطرف می شود؛ اما سایر وضعیت های آلرژیک ممکن است باقی بماند.

بیماری‌ های رایج پوستی در نوزادان
شکل دیگر اگزما، اگزمای سبورئیک است. این اگزما هنگامی ایجاد می شود که غدد چربی پوست به تعداد زیاد در پوست وجود داشته باشند. این اگزما بیشتر در پوست سر کودکان، کانال گوش خارجی و نقاط چرب اطراف بین گوش ها و کشاله ران ایجاد می شود. اگزمای سبورئیک به اندازه اگزمای آتوپیک خارش ندارد و به درمان خوب پاسخ می دهد.

علائم اگزمای آتوپیک به صورت خشکی، قرمزی و پوسته ریزی در پوست بدن همراه با خارش شدید است. ضایعات پوستی اغلب به صورت دانه های ریز در سطح پوست دیده میشود. در صورت خارش شدید ممکن است خواب کودک مختل شود.

در مورد کودک شیرخوار
۱٫ اگر کودک دچار خارش است، نخست گردن، پوست سر، صورت، دستها و سطوح مفصلی اندامهایش را برای یافتن بثورات پوستی بررسی کنید.

۲٫ ناخن های او را برای جلوگیری از خراشیدگی پوست کوتاه نگه دارید، اگر پوست خراشیده و زخم شد، دست های کودک را برای جلوگیری از عفونت مرتب شسته و دستکش دستش کنید.

۳٫ برای کاهش تحریک و خارش پوست از یک کرم نرم کننده پوست استفاده کنید.