همه ما به عنوان پدر و مادر زندگی پر مشغله، استرس زا و نگرانی های بی پایانی داریم، اما روشن است که یکی از مهم ترین چیزهایی که ما باید انجام دهیم این است که گاهی این رویه را متوقف کرده و به بچه های خود محبت و عشق بدهیم. تحقیقات دهه گذشته، وجود ارتباط بین احساسات دوران کودکی و سلامت و شادی در آینده را نشان می دهد.

طبق گزارش Child Trends، یک سازمان تحقیقاتی غیر انتفاعی در ایالات متحده که با هدف بهبود زندگی با چشم انداز کودکان و نوجوانان فعالیت می کند، علم نیز این ایده را تایید می کند که گرما و آرامش کسب شده از والدین، موجب نتایج مثبت برای کودکان و خانواده های آینده آنها می شود.
اعتماد به نفس بالاتر، پیشرفت تحصیلی بهتر، ارتباط بهتر والدین و کودک و مشکلات روحی و روانی کمتر با این نوع دریافت مهربانی ارتباط دارد.

اهمیت تاثیر رفتار عاطفی والدین در آینده شاد کودکان
اهمیت تاثیر رفتار عاطفی والدین در آینده شاد کودکان

از سوی دیگر، کودکانی که والدین دلسوزی ندارند عزت نفس کمتری داشته و احساسی خصمانه، تهاجمی و ضد اجتماعی دارند.
تعدادی از مطالعات اخیر وجود دارد که رابطه بین عطوفت والدین و شادی و موفقیت فرزندان را برجسته می کند.
در سال ۲۰۱۰، محققان دانشکده پزشکی دانشگاه دوک دریافتند که نوزادان دارای مادران بسیار مهربان و پرشور، شادتر، انعطاف پذیرتر و با اضطراب کمتر تا سنین بالا رشد کرده و بزرگ می شوند. این مطالعه حدود ۵۰۰ نفر را شامل می شد که از زمان تولد تا دهه سوم زندگی شان رصد شده بودند.

هنگامی که نوزادان هشت ماهه بودند، روانشناسان تعامل مادرانشان را با آنها مشاهده کردند و چندین آزمایش پیشرفته را انجام دادند. روانشناسان سطح سلامت و توجه مادر را براساس یک مقیاس پنج نمره ای از « خیلی ضعیف» تا «عالی» ارزیابی کردند. تقریباً ۱۰٪ مادران توجهی ضعیف داشتند، ۸۵٪ توجه قابل قبولی داشتند و حدود ۵ درصد باقیمانده سطوح بالای عطوفت را نشان دادند.

سپس ۳۰ سال بعد، همان افراد در رابطه با سلامت احساسی خود مصاحبه کردند. بزرگسالانی که مادران آنها عواطف و مهربانی را به آنها ابراز کرده بودند، بسیار کمتر از دیگران احساس تنش و اضطراب می کردند. آنها همچنین احتمال کمتری برای وقوع خصومت، اختلال در تعاملات اجتماعی و اختلالات روانشناختی داشتند.

محققان این تحقیق نتیجه گرفتند که هورمون اکسیتوسین ممکن است عامل این اثر باشد.
اکسیتوسین یک ماده شیمیایی است که در مغز آزاد می شود و با زمانی که فرد احساسات عاطفی و عشق دارد، مرتبط است. نشان داده شده است که این ماده به والدین کمک می کند تا با فرزندان خود ارتباط بهتری برقرار کنند و حس اعتماد و حمایت از آنها برایشان برقرار شود. این پیوند به احتمال زیاد با استفاده از اکسیتوسین به پویایی مغز ما کمک کرده و باعث می شود کودک احساسات مثبت بیشتری داشته باشد.

اهمیت تاثیر رفتار عاطفی والدین در آینده شاد کودکان
اهمیت تاثیر رفتار عاطفی والدین در آینده شاد کودکان

بعداً، یک مطالعه ۲۰۱۳ از UCLA مشخص نمود که دریافت عشق و محبت بی قید و شرط از پدر و مادر می تواند کودکان را به لحاظ احساسی شادتر و کم اضطراب تر کند. این اتفاق به این دلیل می افتد که مغز آنها در نتیجه این محبت تغییر می کند.
از سوی دیگر، تاثیر منفی سوءرفتار با کودکان و عدم توجه به آنها، هم از لحاظ ذهنی و هم از لحاظ جسمی روی آنها تاثیر می گذارد و می تواند به سلامتیشان ضربه زده و به مشکلات عاطفی در طول زندگی آنها بینجامد. دانشمندان معتقدند عشق والدین می تواند اثرات مضر استرس کودکی را خنثی کند و این نتیجه شگرفی است که از این تحقیقات حاصل شده است.

پس از آن در سال ۲۰۱۵، یک مطالعه در دانشگاه نوتردام نشان داد که کودکانی که از والدین خود احساس آرامش دریافت می کنند، در بزرگسالی شادترند. بیش از ۶۰۰ بزرگسال در مورد نحوه رشد و چگونگی تأثیر جسمی روی آنها مورد بررسی قرار گرفتند.

بزرگسالانی که احساس مهربانی و محبت بیشتری در دوران کودکی دریافت کرده بودند، افسردگی و اضطراب کمتری از خود نشان دادند و در مجموع شفقت و مهربانی بیشتری داشتند. کسانی که احساسات کمتری دریافت نموده بودند، سلامت روانی کمتری داشته و در مواجهه با شرایط اجتماعی بیشتر ناراحتی و اضطراب داشتند. چنین افرادی رویکرد منفی بیشتری نیز در قبال افراد دیگر دارند.
محققان همچنین مزایای تماس پوست به پوست را برای نوزادان مورد مطالعه قرار داده اند.

این تعامل ویژه بین مادر و کودک، کمک می کند تا نوزادان آرام شده، کمتر گریه کنند و بیشتر بخوابند. همچنین نشان داده شده است که این کار رشد مغز آنها را تقویت می کند. بر اساس یک مقاله در Scientific American ، کودکانی که در محیط های محروم مانند یتیم خانه زندگی می کردند، نسبت به کسانی که با والدین خود زندگی می کردند، سطوح بالاتری از هورمون استرس کورتیزول داشتند. دانشمندان معتقدند که فقدان تماس فیزیکی در یتیم خانه عامل مهمی در این تغییرات فیزیکی است.

در نهایت، مطالعات متعدد در مورد اثرات ماساژ نیز مزایای مثبت آن را برای کاهش اضطراب در کودکان نشان می دهد. ماساژ یک راه خوب برای والدین در برقراری ارتباط با فرزندانشان است، هم به لحاظ جسمی و هم از بعد احساسی. در کودکی والدین می توانند فرزند خود را ماساژ دهند که این کار می تواند پیوند قوی بین آنها ایجاد کند. مطالعات نشان داده اند که کودکان و بزرگسالانی که تجربه ماساژ را داشته اند، در مقابله با شرایط تنش زایی مانند امتحانات دانشگاهی، اقامت در بیمارستان و سایر حوادث اینگونه، اضطراب کمتری دارند.

چگونه می توانید احساسات بیشتری برای خانواده تان به خرج دهید؟

اهمیت تاثیر رفتار عاطفی والدین در آینده شاد کودکان
اهمیت تاثیر رفتار عاطفی والدین در آینده شاد کودکان

– از لحظه ای که کودک خود را از بیمارستان تحویل می گیرید، حتماً او را نگه دارید، لمس کنید و در آغوش بگیرید. لحظات گرانبها را برای تماس فیزیکی با کودکتان از دست ندهید.
– همانطور که آنها بزرگتر می شوند، بازی با آنها را ادامه دهید. فعالیت های سرگرم کننده ای مانند رقصیدن و یا بازی های ساده مانند تظاهر به هیولا بودن و به همین بهانه در آغوش گرفتن و بوسیدن او را ادامه دهید.
– به خودتان یادآوری کنید که آغوش بخشی از روال روزانه شما است.
در طول روز در زمانهای خاصی بچه ها را در آغوش بگیرید، مانند قبل از رفتن به مدرسه، زمانی که از مدرسه می آیند و قبل از خواب.
– در هنگام نصیحت و صحبت فرزندتان از الفاظ محبت آمیز استفاده کنید.

زمانی که با آنها در مورد اشتباهشان صحبت می کنید، دست خود را بر روی شانه آنها قرار دهید و در انتهای مکالمه آنها را متقاعد کنید که حتی اگر از رفتار آنها راضی نباشید، هنوز هم آنها را دوست دارید. اگر فرزندانتان به خواهر یا برادر خود تحکم و تهاجم می کند، آنها را گرفته و توضیح دهید که چطور در آغوش گرفتن احساس بهتری از ضربه زدن و اعمال خشونت دارد.

در نهایت، مراقب باشید که برای آنها دیکتاتور نباشید و خفقان ایجاد نکنید. بچه هایتان را ببوسید، به آسایش فردی آنها احترام بگذارید و از این طریق در مراحل مختلف زندگی آنها عامل بروز تغییرات مثبت باشید.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید