افت تحصیلی، تمایل نداشتن برای رفتن به مدرسه، تغییر رفتار، جویدن ناخن، کندن پوست بدن، گوشه‌گیری، چسبیدن بیش از حد به والدین، بی‌قراری، شب‌ ادراری، گذاشتن انگشت در دهان و نافرمانی از دستورات والدین از مهمترین علایم وجود اضطراب در کودکان است.

 یک روان‌پزشک گفت: تمایل نداشتن کودک برای رفتن به مدرسه و چسبیدن بیش از حد به مادر از علایم وجود اضطراب در کودکان است که نباید نسبت به آن بی‌توجه بود.

دکتر عارفه مبشر اظهار داشت: بروز اضطراب در کودکان در مقایسه با بزرگسالان متفاوت است و علایم خاص خود را دارد. ولی باید توجه داشت که نسبت به اضطراب کودکان نباید بی‌توجه بود و والدین، کودکان مضطرب را به حال خود رها نکنند.

وی افزود: افت تحصیلی، تمایل نداشتن برای رفتن به مدرسه، تغییر رفتار، جویدن ناخن، کندن پوست بدن، گوشه‌گیری، چسبیدن بیش از حد به والدین، بی‌قراری، شب‌ادراری، گذاشتن انگشت در دهان و نافرمانی از دستورات والدین از مهمترین علایم وجود اضطراب در کودکان است.

مهمترین علایم اضطراب در کودکان چیست؟
مهمترین علایم اضطراب در کودکان چیست؟

مبشر با بیان این‌ که دلایل مختلفی موجب بروز استرس و اضطراب در کودکان می‌شود، تصریح کرد: ژنتیک از دلایل بروز اضطراب در کودکان است و برخی کودکان بنا به دلایل ژنتیکی بیش از دیگر کودکان به استرس و اضطراب مبتلا می‌شوند.

این روان‌پزشک خاطرنشان کرد: درگیری با همسالان، وجود مشکلات خانوادگی و درگیری والدین، جدا شدن از یک دوست و یا تغییر مکان زندگی از عواملی است که می‌تواند موجب بروز اضطراب در کودکان شود.

وی بیان کرد: علایم استرس و اضطراب اگر اندک باشد نگران‌کننده نیست ولی اگر این علایم افزایش یافت به والدین توصیه می‌شود حتما درباره کودک خود با مشاور صحبت کنند.

مبشر گفت: رفتار والدین با یکدیگر و پرخاشگری در محیط خانواده از مهمترین عواملی است که می‌توان کودکان را مضطرب کند به همین دلیل به والدین توصیه می‌شود در مقابل کودک با هم مشاجره نکنند.